Ceļojuma drošība - no licencēta tūroperatora izvēles līdz aptieciņai • IR.lv

Ceļojuma drošība – no licencēta tūroperatora izvēles līdz aptieciņai

Ilustratīvs attēls no Pixabay.com
Vitālijs Puķīts

Jaunākās tendences apliecina, ka iedzīvotāji ceļojumus pārsvarā iegādājas digitālajā vidē, ceļotāju paradumi šajā ziņā aizvadītajos gados ir strauji mainījušies. Reizēm saskaramies ar klientiem, kurus interesē lētāka ceļojumu cena, tiek norādīts līdzīgs ceļojums par zemāku cenu, bet izrādās, ka minētais tūrisma pakalpojuma sniedzējs nav saņēmis speciālo atļauju jeb licenci un nav reģistrēts tūrisma pakalpojumu sniedzēju datubāzē.

Pozitīvi, ka, pateicoties Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) pastiprinātām aktivitātēm, nelegālu tūrisma pakalpojumu sniedzēju skaits samazinās. Ceļotājiem ieteiktu apzināties riskus un iespējamās sekas, ceļojot ar nelicencētu tūrisma pakalpojumu sniedzēju.

Digitālā vide ļauj izvietot reklāmu jebkurā valstī, jebkurai auditorijai un jebkurā valodā. Redzams, ka cilvēki bieži vien īpaši neiedziļinās niansēs, kas ir šīs reklāmas īstais labuma guvējs. Visizplatītākais nelicencēto tūrisma pakalpojumu sniedzēju paņēmiens ceļotāju piesaistei ir zema cena un apgalvotais, ka galamērķī ceļotāju sagaidīs vietējais “gids”. Saprotams, ka cilvēka izvēli ietekmē iespēja izdevīgi iegādāties ceļojumu un teiktais, par to, ka ceļojuma laikā palīdzēs vietējais gids. Neapšaubu, ka tas ir kāds vietējais iedzīvotājs, bet ir jautājums, vai tas ir gids, vai viņam ir savas valsts atļauja (nepieciešamās licences) vadīt ekskursijas?

Ne katrs vietējais var saukt sevi par gidu

Būsim godīgi, cik plaši un pareizi katrs no mums var izstāstīt mūsu pašu valsts vēsturi un ģeogrāfiju, ja uz Latviju atbrauc draugi, radi no citas valsts? Gids ir tāda pati profesija, kā skolotājs vai mediķis, kuru ir jāapgūst un daudz jāmācās. Kāda ir šīs tūristu pieņemošās puses atbildība, ja ar ceļotāju notiek negadījums ceļojuma laikā, ja tiek atcelts vai aizkavējas lidojums u.tml.? Pirms pērkat ceļojumu, pārbaudiet vai izvēlētais “pārdevējs ir drošs un izvērtējiet riskus, vai ietaupītie pāris desmitu eiro ir tā vērti, ja neapdomīgi nonāksiet nepatikšanās.

PTAC veic patērētāju izglītošanu, aicinot izvēlēties licencētus tūrisma pakalpojumu sniedzējus. Kāpēc tas ir svarīgi? Licencētie tūroperatori nepiedāvās ceļojumus uz vietām, kur uzturēties nav droši politisku, epidemioloģisku vai dabas apstākļu dēļ. Uz licencētiem uzņēmumiem Latvijā attiecas visi šejienes likumi, savukārt nezināms privātuzņēmējs, vēl jo īpaši no citas valsts, ja kas notiek, nenes nekādu atbildību. Licencētie uzņēmumi pilnā apjomā sniegs informāciju par nepieciešamajiem ceļojuma dokumentiem un to derīguma termiņiem, lai ceļotu, kā arī citām niansēm, kas tūristiem  varētu būt svarīgas galamērķī, piemēram, obligātā apdrošināšana, uzturēšanās atļaujas, vīzas, ceļošanas nodokļi u.tml.

90% no ceļotājiem tiek pie lētākās, bet ne labākās apdrošināšanas

Mūsu sarežģītajā pasaulē situācija mainās ik dienu. Pat, ja dodat priekšroku ceļot ar zināmiem un pārbaudītiem licencētiem tūroperatoriem, aicinām iegādāties arī ceļojuma apdrošināšanu. Tūroperators arī nav visvarenais burvis, un reizēm rodas situācijas, ko nevar paredzēt vai ietekmēt – piemēram, lidojuma aizkavēšanos, vietas atteikšanu lidmašīnā, bagāžas nozaudēšanu, vīzas atteikšanu, turklāt var gadīties vēl daudz kas cits.

Esam ievērojuši, ka, iegādājoties ceļojuma apdrošināšanu, ceļotājiem galvenais ir iespējami mazāka polises summa, nevis, kas ir iekļauts apdrošināšanā. Līdz ar to 90% ceļotāju iegādājas pašu lētāko tirgū pieejamo variantu. Ceļojuma apdrošināšanas komisija ir ļoti individuāla, tā ir atkarīga no daudziem faktoriem, tai skaitā ceļotāju vecuma, uz kuru valsti viņš dodas, uz cik ilgu periodu būs prom. Salīdzinājumam varu pateikt, ka, piemēram, ceļojuma bāzes apdrošināšanas polise, kuras pamatā ietilpst izdevumi nelaimes gadījumiem, kas saistīti ar veselību, bagāžas zaudēšanu un nodarījumiem trešajām personām, teiksim, 8 dienu ceļojumam uz Portugāli pusmūža ceļotājam (vidēji 50 gadus vecs) izmaksās 20 eiro visam periodam, savukārt apdrošināšanas polise ar maksimāli iekļautajiem riskiem, kuru nav bāzes apdrošināšanā (nokavētās dienas viesnīcā, nokavēts savienojuma reiss, vīzas neizsniegšana, reisa atcelšana, vietas atteikums lidmašīnā, ceļojuma nokavēšana ceļu satiksmes negadījuma dēļ utt.) izmaksās šim pašam ceļotājam vidēji 30 eiro visam periodam. Ņemot vērā, ka izmaksājamās kompensācijas salīdzinoši ar bāzes  apdrošināšanu visās pozīcijās ir augstākas, kā arī risku uzskaitījums ir plašāks, mana izvēle, iegādājoties ceļojuma polisi, vienmēr ir par labu šādai polisei!

Eksotiskie augļi un dienvidu saule reizēm spēcīgāka par mums

Apdrošināšanas polise nodrošina naudas ietaupījumu uz medicīnas izdevumiem un ārsta vizīti, bet ne tūlītēju palīdzību, ja atgadījies kas neliels. Lai kurp dodaties, pat, ja ir iegādāta pati labākā un dārgākā apdrošināšana, uzskatu, ka obligāti jāņem līdzi aptieciņa. Ja esat noberzis kāju, savainojies vai vēders neiztur eksotiskos augļus, bieži vien palīdzība ir nepieciešama uzreiz. Var gadīties, ka klimata maiņas dēļ sākas drudzis, paaugstinās temperatūra, esat pārcenties sauļojoties, bet vietējais ārsts ir jāgaida vairākas stundas vai pašam jādodas uz ambulanci.

Tāpēc tādi pirmās palīdzības medikamenti kā pretsāpju, pretdrudža, caurejas līdzekļi, pretiekaisuma, pretiedeguma krēmi un plāksteri bieži vien noder pašam vai palīdzībai citiem ceļojuma biedriem. Dzīve sastāv no sīkumiem, un mazs akmentiņš apavos var sagādāt lielas problēmas. Vēl iesaku pirms ceļojuma uzzināt, kur atrodas Latvijas vēstniecība izvēlētajā galamērķa valstī, kā arī piefiksēt tās kontakttālruni, e-pastu. Ieteicams arī nokopēt un nofotografēt dokumentus (pasi, ID karti, apdrošināšanas polisi, aviobiļetes u.c.) un ielikt “mākonī” vai kādā citā veidā saglabāt digitālajā vidē. Ja dokumenti tiks nozaudēti vai sabojāti, tas atvieglos un paātrinās to atjaunošanu.

 

Autors ir INTERLUX Travel Latvijas filiāles vadītājs

Pagaidām nav neviena komentāra

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu