Žurnāls: Kā viens donors glāba sešu cilvēku dzīves • IR.lv

Žurnāls: Kā viens donors glāba sešu cilvēku dzīves

Daļa no sirds pārstādīšanas komandas. No kreisās: profesors Uldis Strazdiņš, operāciju māsa Renāte Orbitāne, anestezioloģe Ivita Freiberga, kardioloģe Gunta Vēvere, kardioloģe Baiba Barone un sirds ķirurgs Ints Putniņš. Foto — Ieva Salmane

Gandrīz divas diennaktis kā labi strādājošs pulksteņmehānisms — tā no malas izskatās sešas vienlaikus veiktas transplantācijas. Tajās iesaistījās daudzi desmiti mediķu un koordinatoru, stāsta žurnāls Ir.

Lūgumu veikt donora orgāna transportēšanu robežsardzes aviācijas un speciālo operāciju dispečers saņēma 15. marta rītā, tikai īsu brīdi pēc tam, kad kādam vīrietim Ziemeļkurzemes Reģionālajā slimnīcā tika apstiprināta smadzeņu nāve. Šis cilvēks nekad neesot izteicies par orgānu ziedošanu pēc nāves, un arī formālas elektroniskas atzīmes par to E-veselības informācijas sistēmā nebija. Lēmumu nācās pieņemt tuviniekiem. Atbilde bija: «Piekrītam.» Tas aizsāka veselu notikumu lavīnu, kuras rezultātā tika izglābta dzīvība četriem cilvēkiem un diviem ievērojami uzlabota dzīves kvalitāte.

Saprotot, ka Ventspils slimnīcā ievestā pacienta dzīvību vairs nevar glābt, mediķi sāka testus, lai apstiprinātu galvas smadzeņu nāvi. Tikmēr Ziemeļkurzemes Reģionālās slimnīcas galvenais ārsts, transplantoloģijas koordinators Edijs Ilziņš, anesteziologs reanimatologs ar vairāk nekā 30 gadu pieredzi, sazinājās ar Nacionālā transplantācijas koordinācijas dienesta vadītāja vietnieku klīniskajos jautājumos Aleksandru Maļcevu, kurš ziņu padeva tālāk. «Galvas smadzeņu nāves apstiprināšanas process var aizņemt līdz pat 24 stundām,» skaidro Maļcevs, kurš 14. un 15. martā koordinēja visu transplantācijas procesu.

Kā notika šīs sarežģītās transplantācijas, to koordinācija, žurnālā izsekoja Agnese Meiere. Lasiet viņas rakstu un iepazīstieties ar mediķu komandām šeit.

Pagaidām nav neviena komentāra

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu