Pētniece un stāstniece • IR.lv

Pētniece un stāstniece

3
Ingrīda Karlberga. Foto — Kristīne Madjare
Vilis Kasims, speciāli Ir

Rakstot vēsturiskās biogrāfijas, zviedru žurnāliste Ingrīda Karlberga meklē stāstus, kas izgaismo ne tikai pagātni, bet arī mūsdienas. Viņa sarakstījusi arī izcilā izgudrotāja Alfrēda Nobela biogrāfiju

Zviedru žurnāliste un grāmatu autore Ingrīda Karlberga Latvijā ieradās, lai reklamētu Latvijas Mediju nesen izdoto grāmatu Nobels — izcilā zviedru izgudrotāja Alfrēda Nobela (1833—1896) biogrāfiju. Gandrīz 700 lappušu biezās grāmatas tapšanas laikā Karlberga ar asistentu palīdzību ir izpētījusi arhīvus ne tikai Zviedrijā, bet arī Krievijā, kur Nobels pavadīja gandrīz 20 gadus, un Francijā, kur viņš dzīvoja mūža noslēgumā. Viņa atklāja daudzus līdz šim nezināmus faktus par izgudrotāja dzīvi. 

Pāris gadus pēc Nobela iznākšanas Karlbergu ievēlēja par Zviedrijas Akadēmijas locekli. Lai gan šajā amatā viņas galvenais uzdevums ir vērtēt zviedru žurnālistu un pētnieku sarakstītās grāmatas, viņa ir arī viens no 18 cilvēkiem, kas ik gadu balso par Nobela prēmijas ieguvēju literatūrā — pasaulē prestižāko apbalvojumu šajā jomā.

Kā nolēmāt tik daudzus dzīves gadus veltīt Alfrēdam Nobelam?
Viens no iemesliem bija atklājums [zviedru diplomāta, ebreju glābēja Raula] Vallenberga biogrāfijas rakstīšanas laikā. Neviens līdz tam nebija kārtīgi iedziļinājies arhīvos un uzrakstījis pilnu stāstu par viņu; viss drīzāk bija daiļliteratūra, diezgan virspusējas grāmatas. Un pārsteigta atklāju, ka to pašu var teikt arī par Alfrēdu Nobelu. Nobela dibināto fondu pārraudzītāji gribēja veidot «pareizu» tēlu. Tāpēc pirmajos gadu desmitos bija daudz cenzūras, viņi uzrakstīja savu biogrāfiju, un tas izveidoja priekšstatu par Alfrēdu Nobelu arī nākamajiem pētniekiem.

Lai lasītu šo rakstu tālāk, lūdzam autorizēties ar savu epastu vai sociālā tīkla kontu:


Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties mūsu lasītāju pulkam. Abonējot digitālo žurnālu, saņemsi piekļuvi rakstiem nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu