"Pārinterpretēt" vēsturi • IR.lv

“Pārinterpretēt” vēsturi

8
Sarkanā terora un padomju politisko nometņu upuru piemiņas dienai veltītajā piemiņas pasākumā pie Latvijas Okupācijas muzeja piemiņas memoriāla "Vēstures taktīla". Foto - Edijs Pālens, LETA
Gunārs Nāgels

Jau vairākus gadus publiskajā telpā skan sūdzības par nepietiekamo finansējumu vēsturei. Tāpēc vajadzēja būt iepriecinoši dzirdēt, ka Latvijas Zinātnes padome ir izlēmusi piešķirt 1 674 000 eiro no 2023. līdz 2026. gadam projektam Nr. VPP-IZM-Vēsture-2023/1-0003.

Finansējums piešķirts valsts pētījumu programmas 20.-21. gadsimta vēstures pētniecība un cilvēkkapitāla ataudze ietvaros. Tās virsmērķis ir definēts Ministru kabineta rīkojumā: “Veicināt Latvijas un starptautiskās sabiedrības izpratni par aktuāliem 20.–21. gadsimta Latvijas vēstures jautājumiem”.

Tas viss liekas apsveicams, līdz kamēr sākam iedziļināties atbalstītā projekta paredzētajā darbībā. Projekts nosaukts: Latvijas 20.–21. gadsimta vēsture: sociālā morfoģenēze, mantojums un izaicinājumi.

Mūsdienu latviešu valodas vārdnīca definē “morfoģenēze” kā 1.joma – bioloģija: Organisma un orgānu izveidošanās un attīstība; 2.joma – ģeoloģija: Zemes virsas reljefa formu izcelšanās un attīstība. Vārda cilme ir grieķu morphē – “veids, forma” un genesis – “rašanās”.

Lai saprastu, kāda “morfoģenēze” ir paredzēta, jāieskatās projekta sīkākā aprakstā. Tur paskaidrots, ka ir paredzēts: “nostiprināt publiskajā diskursā jaunus kritērijus, kā interpretēt Latvijas 20. gadsimta vēsturi, rosināt jaunas konceptuālas idejas par Latvijas valstiskuma attīstību,…” un “mikro un nemo vēstures kontekstā pārinterpretēt Latvijas 20. gadsimta vēstures nacionālo naratīvu”.

Latvijā jau esam cietuši no vēstures “pārinterpretācijas” – padomju okupācijas laikā fakti tika stiepti vienā virzienā, neminot tā laika naratīvam neērtos faktus. Šāds projekta apraksts liek saprast, ka pētnieki uzskata – šodien fakti arī tiek stiepti kaut kādā nepareizā virzienā, un projekts noliks visus uz “pareizā ceļa”.

Šis nav pirmais valsts finansētais projekts, kura mērķis ir bijis kaut kādā veidā “pārinterpretēt” vēsturi.

Daudz svarīgāk par vēstures “pārinterpretēšanu” šobrīd ir fundamentālā pētniecība, atklājot faktus un tos sistematizējot. Ir viegli uzskaitīt daudzus iespējamus projektus, pat saistītus tikai ar okupācijas laiku, kuriem ir viegli definēt mērķus, noteikt informācijas avotus un pētniecības veidu, bet kuri netiek veikti, jo trūkst finansējuma.

Balstoties uz faktiem un neveicot nekādu pārinterpretēšanu, tikpat svarīgi ir mūsu naratīvu jeb stāstu popularizēt gan Latvijā, gan ārzemēs.

 

Autors ir laikraksta Latvietis palīgredaktors

Komentāri (8)

lindab456 30.01.2024. 10.50

Tautas vēsturiskā atmiņa, manuprāt, ir viens vitāli nozīmīgs, saudzējams, auklējams fenomens, kas nodrošina pārmantojamību, tautas identitāti, pastāvēšanu. Tā ir dzīva, kamēr dzīvs ir tās nesējs un otrādi.
Vēsturiskā atmiņa ir pelnījusi, lai to apkalpotu, saudzīgi – vai nu akadēmiskā ceļā, dokumentējot, pētot, skaidrojot, saskatot jaunas likumsakarības no šodienas izpratnes pozīcijām, vai arī ļaujot tai vienkārši būt, pastāvēt. Nenāktu par sliktu dokumentācijas un aprites centri, kaut vai tematiski tais pašās stūra mājas telpās.
Rakstā minētais uzdevums interpretēt vēsturisko atmiņu, veidot jaunus naratīvus ļoti atgādina padomju ideoloģijas uzstādījumus – tā ir ļoti bīstama tendence, klusējot, t.i. neizskaidrojot, mainīt, deformēt un pārrakstīt. Pie tam, mērķēti un apmaksāti.

0
0
Atbildēt

1

  lindab456 > lindab456 30.01.2024. 14.54

  Iracionālu baiļu sēšana arī ir viens no ļaunuma impērijas instrumentiem un padomju laika vēsturiskās atmiņas mantojums.

  0
  0
  Atbildēt

  2

  lindab456 > lindab456 30.01.2024. 17.17

  Nerunāju par lietām, kuras nepazīstu. Bet, ļaunuma impērija nebija pat vārdā jānosauc, labi atpazinām, kas ar to domāts. Līdzīgi kā, pateicoties vēsturiskai atmiņai, atpazīstam iracionālu baiļu sējējus.

  0
  0
  Atbildēt

  0

  Uldis.M42 > lindab456 30.01.2024. 17.38

  Krievi visos laikos, sākot jau ar nākamiem krieviem Ivana Drausmīgā laikā, ir bijuši pēc cilvēku asinīm izslāpuši absolūtā ļaunuma nesēji, amerikāņu tauta nekad. Vismaz 70% ASV pilsoņu būtu bijuši aktīvi pretinieki imperiālistiskiem: WWI un WWII, bet varbūt tikai kādi 5% būtu tos atbalstījuši.
  Ja runa par valsti, tas atkarīgs no tās vadības. Ja nākamais Nobela Miera!!!!!!!! prēmijas laureāts Vilsons nebūtu ievilcis ASV WWI, vācieši ātri būtu beiguši karu Urālos, bet visa mazāk kā 30% krievu bidlomasas būtu izšķīdusi intelektuāli attīstītākās un garīgi un fiziski veselākās som-ugru, slāvu un tjurku tautās un par WWII nespētu sacerēt visvājprātīgākais fantasts.
  Fiziskais un morālais kroplis Rūzvelts, cerībā kopā ar Staļinu paverdzināt visu planētu, investēja nākamā karā simtiem miljardu ASV nodokļu maksātāju naudas un sacēla viskrieviskākam necilvēkam uz planētas, Staļinam, vairāk kā tūkstoti kara rūpnīcu, bet kad abu nolādēto izdzimteņu plānus izjauca Hitlera ģēnijs, nu jau glābjot savu dirsu, pilnībā ierāva valsti karā, kura laikā piespieda amerikāņus 24/7 vergot Staļina kara mašīnai, kurā kurtuvē sameta 500 000 amerikāņu dzīvības un kam tērēja 10% no valsts budžeta. Bez ASV karš būtu taisnīgi beidzies līdz 1941. gada beigām, bez desmitiem miljonu nevainīgu eiropiešu upuriem un simtiem pilnībā sagrautu pilsētu.
  Uz tikai divu pieminēto kremli apkalpojošo ASV prežu fona, lieliski izcēlās Ričards Niksons, kura enerģētiskā rīcība izglāba Izraēlu, kura laikā ASV noteikti nebūtu uzmetusi savus sabiedrotos Vjetnamā, līdzīgi kā to izdarīja Baidens Afganistānā. Ronalds Reigans sagrāva Ļaunuma impēriju un pēc kremļa pakalpiņa Kartera valdīšanas, atjaunoja ekonomiku un ASV prestižu pasaulē. Tramps 3 gadu laikā atgrieza 6 miljoni Obamas izdzītās darba vietas. Kā viņš bija solījis, Meksika sargāja ASV pret nelegāliem imigrantiem, kuru Baidena laikā ievazāti jau 20 miljoni. Pēc aprunāšanās ar mandu Kim tika panākts, ka tas pārtrauc kodolizmēģinājumus, un raķešu šaušanu pāri Japānai un pārstāj draudēt kaimiņam, ar Ķīnu tika panākta taisnīgāka importa/eksporta bilance, kremlim draudzīgais Irānas lupatgalvu režīms karājās mata galā, Izraēla nodibināja diplomātiskās ar AAE, bet mazais ģļēvais sadistiskais pedofīls Putins baidījās pat nopirsties.
  Pat Jeļcina laikā, kad krievija bija demokrātiska (ja tā par absolūto ļaunumu vispār drīkst izteikties) tā sarīkoja karus Gruzijā, Moldāvijā un Čečenijā), bet tā bija demokrātija visā tās apkaunojošā asiņainā vēsturē.

  0
  0
  Atbildēt

  1

  Uldis.M42 > Uldis.M42 31.01.2024. 20.09

  Lai karš beigtos vienā dienā, Ukrainai nav jāpiekāpjas nevienā jautājumā. Pietiks Trampa kungam paziņot, ka nekavējoties tiks uzsākta Lendlease likuma, ko Baidens parakstīja 2022. gada 9. maijā, pildīšana un Ukrainai ir brīvi pieejami visi utilizēšanai paredzētie ieroči, kādu nav krievam, kas glabājas Nevadas un Arizonas tuksnešos, lai mazais sadistiskais pederasts uz ceļiem atrāpotu, lai izlūgtos iespēju bez milzu zaudējumiem pamest Krimu, Donbasu, Kubaņu un Baltkrieviju, bet Gruzijai atdot viņu Abhāziju un Samačablo un Rumānijai Transnistriju.
  Atgādināšu, ka ar norakstītiem Tomahawk Trampa kungs noslaucīja tīru lidlauku, kur Putins un Asads glabāja ķīmiskos ieročus, kopā ar visu infrastruktūru un apkalpojošo personālu. Lai vienā rāvienā izšķirtu kara likteni, Ukrainai pietiks ar 10 000 veciem Tomahawk.

  0
  0
  Atbildēt

  0

Uldis.M42 29.01.2024. 20.27

Pēc tā, ko tavi senči, krievu necilvēki, izdarīja Latvijā “Baigā gada” laikā, katra krietna latvieša pienākums bija izbeigt pēdējo krievu, lai kur arī to neatrastu, Antarktīdā, vai Brazīlijas džungļos. Piekrītu, ne visi paši pieteicās cīņai pret absolūto ļaunumu un tā nesējiem, tomēr arī iesauktie apzinīgi pildīja savu pienākumu pret civilizāciju.
Es apbrīnoju, ka neskatoties uz visas pasaules sabiedrības attieksmi pret krievu zvērībām Ukrainā, kas ne ar ko neatšķiras no to izdzimteņu ģidi-vojevaļi pastrādātā Staļina
– Rūzvelta imperiālistiskā WWII, mūsu varu sagrābušie prokremliskie zagļi un pederasti nekautrējas ar neslēptu iejūtību attiekties pret Staļinisma drausmīgo noziegumu slavētājiem: kolpantiem, ždanokām, linģermaņiem, koreniem, gapoņenkām un simtiem citiem noziedzniekiem pret cilvēcību.

0
0
Atbildēt

0

Zinta Arista Zemzare 29.01.2024. 17.25

Tur nav ko pārinterpēt vai izdomāt – paņemat un izlasāt Viļa Vītola grāmatu “Pārdomas par Krieviju” – tur viss nolikts savās vietās: visa krievu tauta, tās rašanās, rakstura veidošanās, izaugšana, pielietotās zvērības Tēvijas kara laikā un vēl jo vairāk ukrainas kara laikā.

0
0
Atbildēt

1

  Uldis.M42 > Zinta Arista Zemzare 30.01.2024. 17.53

  Latgalieši, tāpat kā ogrēnieši, ventiņi un sēļi, ir latvieši un latgaliešu ir tikai dialekts. Krieviem ar ukraiņiem, ja neskaita, ka to feņa pārsvarā taisīta uz ukraiņu valodas bāzes, nekā kopīga, ne ģenētiski, ne pēc pasaules uztveres. Tas ka krieviem, kā apgalvoja bijušais Mihalkova mīļākais, krievijas kultūras!!!!! ministrs Medinskis, verdzības un negatīvās selekcijas 1000 gados ir izveidojies noturīgs verga gēns ar 47 hromosomām, kas tos no ukraiņiem un citiem eiropiešiem atšķir vēl vairāk kā papuasus un pigmejus, tad jūs vispār var atzīt par svešu dzīvības formu.

  0
  0
  Atbildēt

  0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu