Pasaule vienā lappusē • IR.lv

Pasaule vienā lappusē

Tendences

Draudīgie mākoņi vēl neizklīst. Vairākas lielākās globālās bankas, kuras aptaujājusi ziņu aģentūra Reuters, prognozē, ka ekonomiskā izaugsme pasaulē nākamgad būs vēl gausāka nekā šogad. Jaunākie dati liecina, ka šogad pieaugums būs 2,9%, bet nākamgad nobremzēs līdz 2,6%. Krietni sliktāka situācija ir Eiropā. Lai gan Eiropas Komisija piesardzīgi priecājas, ka 2023. gadā 20 eirozonas valstīm būs izdevies izvairīties no recesijas, izaugsmes prognozi tā samazinājusi no 0,8% līdz 0,6%. Nākamgad tiek cerēts uz 1,2% pieaugumu. Lielās bankas gan nav tik optimistiskas un eirozonā prognozē tikai 0,3—0,9% pieaugumu.


Stopkrāns.
Pusceļā apstājusies 64 stāvus augstā debesskrāpja Elbtower būvniecība Hamburgā, kas iecerēta kā viena no augstākajām ēkām Vācijā. Tas atrodas kaimiņos izslavētajai Elbas Filharmonijai. Projekta attīstītājs vairs nespēj norēķināties ar celtniecības firmu, kura tagad sūdzas par lieliem nesamaksātiem rēķiniem. Kopumā tā ir slikta zīme visai Vācijas nekustamo īpašumu nozarei, kura veido piekto daļu kopprodukta un nodarbina katru 10 cilvēku, — to sāpīgi iedragājušas augstās procentu likmes, kā arī celtniecības pakalpojumu un materiālu sadārdzināšanās. 


Pāragri priecāties?
Vismaz 6,5 miljardi ASV dolāru un 45 tūkstoši darbavie­tu — tik lielu caurumu Kalifornijas ekonomikā radījis gandrīz četrus mēnešus ilgušais Holivudas aktieru arodbiedrības SAG-AFTRA streiks, kas bija lielākā darba devē­ju un darba ņēmēju krīze amerikāņu izklaides indus­tri­jas vēsturē. Aktieri ir panākuši algas pieaugumu par 7%, papildu autoratlīdzības ienākumus no straumēšanas vietnēm, kā arī lielāku aizsardzību pret mākslīgā intelekta izmantošanu radošo cilvēku aizvietošanai. Līdzīgas prasības izcīnījuši arī scenāristi, kas streikoja gandrīz piecus mēnešus. Taču šī var izrādīties runga ar diviem galiem, jo vairākas kinostudijas paziņojušas, ka papildu izdevumu dēļ samazinās jauno seriālu un filmu skaitu.

Pārsteigums


Pārsteigums, kas nav pārsteigums.
Pērn sabrukušās kriptovalūtu biržas FTX dibinātājs un ekstravaganta dzīvesveida piekritējs Sems Benkmans-Frīds tiesas prāvā Ņujorkā atzīts par vainīgu investoru apkrāpšanā un naudas izšķērdēšanā. Piespriesto sodu tiesnesis paziņos nākamā gada martā, taču 31 gadu vecajam vīrietim draud pat līdz 110 gadiem aiz restēm. 2019. gadā dibinātā FTX ātri kļuva par vienu no vadošajām kriptobiržām pasaulē — kompānijas tirgus vērtība sasniedza 32 miljardus ASV dolāru, bet pats Benkmans-Frīds bagātāko amerikāņu sarakstā pagājušā gada sākumā ierindojās 41. vietā. 2022. gada nogalē atklājās, ka FTX pazuduši depozīti astoņu miljardu dolāru vērtībā. Kompānijas vadītājs toreiz taisnojās, ka vienkārši notikusi grāmatvedības kļūda.

Lai lasītu šo rakstu tālāk, lūdzam autorizēties ar savu epastu vai sociālā tīkla kontu:


Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties mūsu lasītāju pulkam. Abonējot digitālo žurnālu, saņemsi piekļuvi rakstiem nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu