Vai valstij vajadzīgs sabiedriskais medijs krievu valodā? • IR.lv

Vai valstij vajadzīgs sabiedriskais medijs krievu valodā?

12
Foto - Sintija Zandersone, LETA
Vjačeslavs Dombrovskis

Katrs ekonomists labi zina: ja pēkšņi būtiski samazinās naudas masas aprite ekonomikā, tas beigsies ļoti slikti. Ne velti ASV Lielā Depresijā sakrita ar naudas masas apgrozījuma kritumu par kādiem 30%. Demokrātijā līdzīgi ir ar vēlētāju balsīm. Ja izņem pietiekami lielu vēlētāju balsu skaitu no ‘apgrozības’, tas beidzas slikti, paralizējot demokrātisku lēmumu pieņemšanu par valsts attīstībai svarīgajiem jautājumiem. Pēdējo trīsdesmit gadu laika lielākā daļa Latvijas krievvalodīgo izvēlējās balsot par partijām, kas latviešu vairākumam nebija pieņemamas. Tādējādi vairākās Saeimās vismaz divdesmit deputātu mandāti tika ‘izņemti no apgrozības’.

Ja mēs tam pieliekam klāt arī nozīmīgas latviešu sabiedrības daļas (iespējams, ap 20% no vēlētāju skaita) gatavību balsot par pragmatiskajam vairākumam nepieņemamām, izteikti populistiskajām partijām, tad sanāk, ka Latvijas demokrātija ilgstoši cenšas darboties apstākļos, kad ap 40% Saeimas deputātu mandātu ir ‘izņemti no apgrozības’. Varbūt mūsu augošā atpalicība no kaimiņiem (kuriem tik lielu problēmu nav) nav vienkārša sakritība.

Tieši tāds ir konteksts lemšanai par sabiedrisko mediju platformu krievu valodā. Situācijā, kad trīsdesmit gadu laikā daudzi Latvijas krievvalodīgie iedzīvotāji diemžēl neuzskatīja par vajadzīgu iemācīties latviešu valodu, pat saruna par sabiedriskajiem medijiem krievu valodā daudziem izraisa dziļu sašutumu. Tas ir pilnīgi saprotami. Bet tomēr jāuzdod tīri pragmatiskais jautājums: vai 20 Saeimas mandātu atdošana rosļikoviešiem un līdzīgiem personāžiem vairos valsts drošību? Vai tas veicinās demokrātiskās valsts iekārtas funkcionēšanu? Vai palīdzēs izveidot Saeimas vairākumu politiski sarežģīto, bet valstiski svarīgo jautājumu risināšanai?

Daudzi acīmredzami uzskata – ja valsts nepiedāvās informatīvu saturu krievu valodā, krievvalodīgie ātri iemācīsies latviešu valodu, lai varētu skatīties Latvijas Televīziju (LTV) un klausīties Latvijas Radio (LR). Diemžēl šis uzskats ir naivs.

Starpkopienu plaisa joprojām ir tik liela, ka tad, ja valsts izvēlēsies komunicēt ar saviem krievvalodīgajiem pilsoņiem caur LTV un LR, lielākā daļa izvēlēsies neklausīties un nedzirdēt. Visticamāk, daudzi izvēlēsies Krievijas telekanālus, un politisku naratīvu par notiekošo Latvijā saņems no Rosļikova TikToka un Mamikina ar Solovjovu Kremļa kanālos. Nav grūti prognozēt, par ko viņi balsos, saņemot šādus vēstījumus. Rezultātā daudzu krievvalodīgo balsis tiks izņemtas no politiskā ‘apgrozījuma’.

Protams, nevar noliegt, ka pie šāda scenārija – bez sabiedrisko mediju platformas krievu valodā – ar laiku aizvien vairāk Latvijas krievvalodīgo sāks patērēt informāciju latviešu valodā. Bet tas notiks ļoti lēni – tikai  ar paaudžu maiņu 20-30 gadu laikā. Vai mēs varam atļauties tik ilgi dzīvot ar pusparalizētu demokrātisko iekārtu? Vai mums ir tik daudz laika, lai novērstu augošo atpalicību no kaimiņiem?

Es uzskatu, ka Latvijas valsts interesēs ir izņemt maksimāli lielu Latvijas pilsoņu daļu no Kremļa informatīvā naratīva. Un tas prasa investīcijas RUS.LSM platformā un LR4, kas, starp citu, ir trešā populārākā radiostacija valstī. Vēl vairāk – tas prasa mediju, kas spēs iegūt ievērojamu Latvijas krievvalodīgo auditoriju, noturēt to un tuvināt Rietumu vērtībām. Izpildot savu misiju, tas integrēsies LSM.LV latviešu valodā.

Skeptiķi jautās: kas liek domāt, ka tas vispār ir iespējams? Kas liek domāt, ka krievvalodīgie gatavi atteikties no viņiem tīkamiem Krievijas kanāliem, no Solovjova, Mamikina un Rosļikova? Nevēlos radīt nepamatotu ilūziju, ka izdosies piesaistīt visus. Vienlaikus vairāki socioloģiskie pētījumi iezīmē šādu krievvalodīgas kopienas bildi: gandrīz trešdaļa jau šodien ir ‘uz vienas lapas’ ar latviešu vairākumu; vēl trešdaļa, visticamāk, nav sasniedzama; un trešdaļa ir tā mērķa auditorija. Tie ir apmēram desmit mandāti Saeimā.

Rezumējot, sabiedrisko mediju krievu valodā jautājums pēc būtības ir jautājums par to, cik lielu daļu no Saeimas mandātiem esam gatavi ‘izņemt no aprites’: apmēram 20 mandātus katrā Saeimā (līdzīgi Saskaņai)? Vai tomēr tikai desmit (vai pat mazāk)? Cik liela šī starpība būs, noteiks sabiedrisko mediju krievu valodā panākumi.

 

Autors ir ekonomikas zinātņu doktors, Latvijas attīstībai valdes loceklis

Komentāri (12)

Ilze Pētersone 03.10.2023. 20.44

Nepārliecina.

+3
0
Atbildēt

1

  kolpants > Ilze Pētersone 04.10.2023. 09.24

  Полностью согласен!
  Нужно использовать методы, предлагаемые Лангой, и описанные в статье Кирштейна на пиетек.ком. Запретить вообще нафиг русский язык в публичной сфере и точка!
  И тогда и нация станет политически единой, и думать все будут правильно!
  Вот не будет тут моих комментариев на русском, значит, и ситуация лучше сразу! Это же элементарно!

  P.S> если что, это ирония. И давно уже понятно, что латышам самим как воздух необходимо двухобщинное общество. Ну вот так, если честно ответить. Потому что, если посмотреть, то единственное, что по-настоящему объединяет латышей: это оккупация и русские. Выдерни эти две скрепы, и общество латышей рассыпется. И это вовсе не мои придумки: посмотрите, что происходит после выборов – месяцами партии между собой борются за министерства и посты, а общество инертно смотрит. И когда общество возбуждается, готово на какие-то заметные действия? Только когда бросается “русская” косточка. Тогда уже и подписи готовы собрать более 10 000 и митинги собрать.

  Любые темы “почему отстаем от Литвы и Эстонии” превращаются “вот если бы не было русских и оккупации”. Хотя в Эстонии русских процентуально не меньше.
  Политики это прекрасно видят и понимают, где дать латышам пар спустить.
  Поэтому будет делаться грамотно и постоянно все возможное, чтобы сохранять напряжение.
  И даже ИР в этом участвует) в другой статье оставили одни мои комментарии, но стерли другие. А вся крамола была в вопросе: почему не рассказываются истории, как русские дети идут в латышские школы? Почему не показывается, как идет настоящая интеграция, хоть и медленно?
  Это же идеальная ситуация:
  1. русским показать, что вот, смотрите, другие отдают в латышские школы, и все там хорошо у детей, и вы попробуйте
  2. латышам показать, что русские не против латышского, и детей своих отдают. Идет позитивный процесс!
  3. государству выгодно, напряжение меньше. И можно всеми силами популяризировать такой опыт, давать поддержку таким школам.

  Но почему идет только нарратив “русские не хотят латышский язык”?
  А потому что политикам и обществу НЕ НУЖНЫ такие позитивные истории. Обществу НУЖНА картина “все русские нелояльные сволочи и надо им просто запретить на русском говорить”
  P.S.S. ну что, редакция, быстро сотрете этот комментарий, оставив другие? Где нет неудобных вопросов?)))

  0
  0
  Atbildēt

  1

  Uldis.M42 > kolpants 04.10.2023. 12.45

  Lai uz planētas būtu mazāk tādu necilvēku, kā Staļins, Jagoda, Ježovs, Ērenburgs, Simonovs, Čikatilo, Capki, Prahanovs, Dugins, Djukovs, Medinskis, kurš atklāja, ka jūsu gēniem ir 47 hromosomas, kas jūs padara par pārcilvēkiem, Putins, Ždanok, Gapoņenko, pēc taisnības krievu, kā absolūtā ļaunuma atribūts, feņa, būtu atstājama tikai pāraudzināšanas lāģeros: šahtās, pazemes rūpnīcās un plantācijās, priekš tiem, kuri savu intelektuālo spēju (nespēju), vai negribēšanas dēļ, atsakās integrēties homo sapiens sabiedrībā.
  Kā zināms valoda veido personību un ja Latvijā, sākot ar 1991. gadu desmit gadu laikā visa izglītība būtu pārvesta uz valsts valodu, tādu staļinisku izdzimteņu, kas zvēriski ienīst visu dzīvo uz planētas, kā tu, šodien būtu par 50% mazāk, vēl 25% atturētu bailes izpaust savu zvēra dabu, bet atlikušie būtu jau sapuvuši, vai gaidītu savu galu cietumā.
  p.s. Es baidos, ka tas nebūs zinātniski, bet tomēr domāju, ka pirms 250 gadiem uztaisītā krievu feņā ir ielikts kāds necilvēcisks kods un, jādomā, ezotēriķi pat pieļaus domu, ka bez šaitana tas nevarēja notikt.

  0
  0
  Atbildēt

  1

  kolpants > Uldis.M42 04.10.2023. 16.15

  kas zvēriski ienīst visu dzīvo uz planētas
  Болезный, я понял) ты просто экстраполируешь свой мир, свои желания и фантазии на всех остальных) Отсюда и постоянная тяга к анальным темам, лагерному сленгу и историческим персонажам определенного толка.

  Но так как это все вывернуто на правильном языке, у редакции никаких претензий к содержанию)) Вот написать по-русски про школы-вот это надо стирать))

  0
  0
  Atbildēt

  0

Uldis.M42 03.10.2023. 22.51

Ir nekorekti salīdzināt Latviju ar kaimiņvalstīm, jo Lietuva ir nesalīdzināmi mazāk demogrāfiski piesārņota ar naidīgiem nelegāļiem, WWII noziedzniekiem un to noziegumu mantiniekiem, bet Igaunijā, kur Tallinā visiem bija pieejama Somijas televīzija, krieviem bija visas iespējas humanizēties. Lielākā daļa krievu Tallinā pateicoties televīzijai bija apguvuši somu valodu.
.
“Ja izņem pietiekami lielu vēlētāju balsu skaitu no ‘apgrozības’”
—————-
Tas dotu mazāk iespēju tumsonīgiem, zvēriska naida pārņemtiem staļiniskiem izdzimteņiem, ietekmēt notikumus valstī. Paskatoties, kādās latviešu valsts ienaidnieku parķijās ir piedalījies Slaviks, tādiem pilsonība būtu jāatņem reizē ar galvu, pēc tam, kad tas būtu valstij atlīdzinājis no Sorosa saņemto finansējumu desmitkāršā apmērā.
p.s. pat piedāvājot vislabākos dārzeņus, hiēnu nevar atradināt no maitēšanas, bet no Putina propagandas raidījumiem, kur stāstā, ka krievi ir nevis sadisti, marodieri un slepkavas, bet skaisti, veselīgi, talantīgi un humāni, kas visiem vēl tikai labu, krievus atraut vēl utopiskāk. Kā teica Polijas premjers Maroveckis: “krievu pasaule ir ļaundabīgs audzējs”, kas jāsaprot, ka krievi ir audzēja metastāzes, ar visām no tā izejošām sekām.

+1
0
Atbildēt

1

  kolpants > Uldis.M42 04.10.2023. 09.31

  О, появилась убогая попытка выкрутиться по поводу Эстонии)))А в Нарве как, тоже смотрели финское ТВ?
  МОжет, просто эстонские политики себя чуть умнее вели?
  1. школьная реформа. срок 10 лет, каждый год переводить 1 предмет, выбирая, где уже лучше ситуация с учителями. У нас сразу 60/40, пофигу, что с учителями. В итоге реальная ситуация в школе: Марья Петровна, не уходите на пенсию, ведите на русском. Вместо вас просто нет учителя. Не то что знающего латышский, а просто учителя.
  2. Памятник. Эстонцы ПЕРЕНЕСЛИ своего Алешу. а через год власть 8 мая пришла и возложила цветы. Тем самым просто заткнув рот тем русским, которые уверяли, что эстонцы фашисты и т.д. и т.п. Наши: специально пригнали трактор, чтобы разозлить русских и потом целый день ждали. При этом старались публично не особо говорить, что многие русские уже пришли 8 мая, а 9 мая людей было мало.
  3. Неграждане. Эстонцы дали право голосовать на муниципальных выборах. Результат: на следующих выборах провалились радикалы с обеих сторон. Одним нечем стало пугать “к России муниципалитет присоединят”, другим-смотрите, какие неграждане бесправные, ничего не могут решать
  У NA начинается форменная истерика, когда речь заходит о таких предложениях))) Понимают, чем им это грозит. Поэтому кванон тут же прибежит со своим нацистским призывом уничтожать русских (забавно, но такие комментарии у редакции ИР не вызывают никаких эмоций – главное, что на латышском?)

  0
  0
  Atbildēt

  1

  Uldis.M42 > kolpants 04.10.2023. 10.51

  Kā zināms, Rīgā bija Baltijas kara apgabala štābs un Latvijā tika atstāti ap 100 000 krievu militāristu, kas ir paši reakcionārākie krievu sugas bez savām saknēm, vēstures, valodas un cilvēku sejām, īpatņi, kopā ar to kucēm un kucēniem, bet no tiem pat profesors Preobraženskis labākā gadījumā varētu tikai šarikovus poļigraf poļigrafovičus uztaisīt.
  Nespēju iedomāties Igaunijas politiķus, kam igauņi nespļautu purnos, kas liktu ziedus pie sadista, marodiera, asinskāra slepkavas un pedofīla Aļoškas istukana.
  Kas tā krievu bidļaķinai par manieri visus, kas apguvuši stāvus čurāt, saukt par fašistiem? Fašisti bija pēc cilvēku asinīm izslāpušie krievi. Somi, igauņi, latvieši, ukraiņi, horvāti, kas plecu pie pleca ar vāciešiem cīnījās pret absolūto ļaunumu un tā blusainiem tumsonīgiem nesējiem, varēja būt nacisti, kas mīl savu tautu un zemi.

  0
  0
  Atbildēt

  1

  kolpants > Uldis.M42 04.10.2023. 11.18

  Аргумент железный-не могу представить)
  Да ты много что не можешь представить)

  0
  0
  Atbildēt

  1

  Uldis.M42 > kolpants 04.10.2023. 14.33

  Tāpat kā es nespēju iedomāties, ka zeme ir plakana, ka divreizdivi ir pieci, ka saule riņķo ap zemi, kas krieviem ir pašsaprotama lieta, es nespēju iedomāties, ka Igaunijā atradīsies pietiekams skaits politiķu, kas riskētu publiski apgānīt Aļošas zvēriski nogalināto igauņu piemiņu.
  Aļoša, tas protams ir sugas vārds, tādu aļošu kauli vēl šobaltdien mētājas neaprakti krievijas grāvjos, uz laukiem, mežos un ūdeņos, jo rūpes par saviem aizgājušiem ir tikai mūsu, visaugstāko primātu prerogatīva.
  Администрация Химок потеряла останки летчиков-героев
  https://m.polit.ru/news/2007/04/27
  Pēc krievu atkāpšanās, ukraiņiem tikai atliks aprakt ierakumos pamesto nogalināto un ievainoto krievu čmobiku kaulus, kurus jau būs notīrījuši meža zvēri un gaļas mušu kāpuri.

  0
  0
  Atbildēt

  0

ZAKKA 04.10.2023. 00.41

Tomēr ir jāņem vērā arī iedzīvotāju vidū radies impulss, tas arī var būt viens no potenciāliem labot integrācijas stāvokli, jo var, piemēram, uzlabot psiholoģisko komfortu sabiedrībā. Žēl, ka speciālisti neņem šo vērā. Protams, diskusijai jābūt, bet šķiet, ka iztrūkst argumentācijas. Parunājiet ar valodas speciālistiem.

0
0
Atbildēt

2

  kolpants > ZAKKA 04.10.2023. 09.32

  Не очень понятно, что именно может улучшить психологический комфорт в обществе – закрытие СМИ на русском или оставление?

  0
  0
  Atbildēt

  0

  Uldis.M42 > ZAKKA 04.10.2023. 10.18

  Ja pareizi sapratu, neskatoties uz Zatļera, viņa, krievijas FSB savāktā organizētās noziedzības grupējuma un tam pilnā sastāvā pievienojušās Vienotības “pozitīviem piemēriem” latvieši joprojām nepietiekami aktīvi iekļaujas krievu subkultūrā?

  0
  0
  Atbildēt

  0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu