Kijiva, 2023. gada marts

  • Tamāra Duda, Domuzīme
  • 26.04.2023.
  • Domuzīme
Ilustrācija — Elīna Skrapce

Ilustrācija — Elīna Skrapce

Žurnāls Domuzīme, 2023, nr. 2

Šajā stāstā neviens pats vārds nav izdomāts, tāpēc neesmu pārliecināta, vai to var uzskatīt par daiļradi. Nezinu pat, vai reiz savā dzīvē rakstīšu daiļliteratūru, vai varbūt man līdz mūža galam lemts staigāt pa pasauli sekretāres referentes lomā, pierakstot nebeidzamu notikumu stenogrammu. Cerams, kāds reiz sapratīs, kāda tam ir jēga, un mums paskaidros. Jā, vispirmām kārtām es vēlētos saņemt paskaidrojumu.

Mans kolēģis, ukraiņu dzejnieks, mūziķis, karavīrs, brīvprātīgais un aktīvists Hļibs Babičs gāja bojā 2022. gada 28. jūlijā prettanku mīnas sprādzienā netālu no Izjumas Harkivas apgabalā. Tiktāl var izlasīt Vikipēdijā vai gūglē, ierakstot jautājumu «nāves apstākļi».

Man uz galda ir Hļiba grāmata, kuras nosaukums ir Dzejoļi un dziesmas, tajā ir veltījums: «Lai Dievs jūs sargā, viscaur! Spēku un laimi! Viss būs tā, kā jābūt!»

Jaunākajā žurnālā

Pie kaimiņiem igauņiem

Mārja Kangro: «Publiskā intelektuāļa loma Igaunijā joprojām ir saglabājusies. Rakstniekus mēdz aicināt uz konferencēm izteikt viedokli, politiskās partijas aicina tos savās rindās. Vecākās paaudzes rakstnieki reaģē uz sabiedrībai svarīgiem ģeopolitiskiem notikumiem, savukārt jaunākām paaudzēm piederīgie vairāk runā par vienlīdzības, cilvēktiesību un ekoloģijas tēmām.» Foto — Kriss Mors
  • Proza
  • 26.06.2026.

Mečnikova ielas divas joslas

Arturs Droņs
  • Apskats
  • 26.06.2026.

Ieskats mūsdienu franču literatūras ainā

Arī grāmatniecību un literatūru ietekmē laikmets, mode un gaisotne sabiedrībā — par ko tiek vai netiek runāts, par ko raksta tieši, kas pārāk ilgi tiek noklusēts un pēkšņi eksplodē. Skats Parīzes grāmatu gadatirgū. 2026. gada aprīlis. 
Foto — SIPA/Scanpix
  • Vēsture
  • 26.06.2026.

Atgriezties mājās

Latviešu bēgļus sagaida Zilupes robežpunktā. 1920. gads. Uz fotogrāfijas rakstīts: Latviešu robežsargu virsnieks pārnācēju bēgļu starpā nejauši sastop savu māsu. Fotogrāfs nezināms. Latvijas Kara muzeja krājums
  • Proza
  • 26.06.2026.

Ādama sakne

Ilustrācija — Toms Tauriņš
  • Eseja
  • 26.06.2026.

Kā sātans iznīcinātu jauno paaudzi

Adams Rūžička

Kur palikuši redaktori?

Posteņos. Barikādes atceras žurnālisti. Sastādītāji Ēriks Hānbergs, Dainis Īvāns, Aleksandrs Mirlins. Latvijas Universitātes Akadēmiskais apgāds pēc Saeimas pasūtījuma, 2025.

Latviešu prese trakajos deviņdesmitajos. Sastādītāji Ēriks Hānbergs, Voldemārs Hermanis, Osvalds Zebris. Latvijas Mediji, 2025.