Pelnīt no krīzes nav sociāli atbildīga valsts politika • IR.lv

Pelnīt no krīzes nav sociāli atbildīga valsts politika 5

Ilustratīvs attēls
Ieva Danieljana

Katrs uzņēmēju izmaksātais eiro darbiniekiem, kas domāts energokrīzes seku mazināšanai, tiek aplikts ar visiem darbaspēka nodokļiem. Tas uzņēmējiem rada lielu finanšu slogu, darbinieki saņem mazāku atbalstu – valsts ir vienīgā, kas šajos apstākļos pelna un pārpilda budžeta ieņēmumu prognozes.

Mēs visi esam vienā situācijā. Energokrīze ir tikai sākusies, taču jau redzam tās ietekmi uz cilvēku ikdienu – strauji augošas cenas un lieli apkures rēķini, divciparu inflācija un pirktspējas kritums, kā arī darba ņēmēju gaidas no darba devējiem par atbalstu grūtā brīdī.

Tikmēr valsts joprojām ir lēnīga un turpina vilcināties ar gudras atbalsta politikas izstrādi, kurā energokrīzes radīto seku pārvarēšanai varētu iesaistīties arī lielāks skaits uzņēmēju, kas ir gatavi palīdzēt saviem darbiniekiem. Uzskatu, ka valstij ir jāpasteidzas, jo energokrīzes apstākļos, kad lielie apkures rēķini apdraud darba ņēmēju finansiālo labklājību, katra diena ir no svara.

Centrālas statistikas pārvaldes dati liecina, jau trešo ceturksni pēc kārtas ir novērojams algotu darbinieku pirktspējas kritums – šobrīd tas ir 12,9%. Kaut arī vidējā bruto alga pieaugusi par 6,3% un ir 1384 eiro, tomēr patēriņa cenu kāpuma dēļ algotie darbinieki aizvien ir zaudētāji, jo būtisku daļu tēriņu pieaugumu veido pirmās nepieciešamības vajadzības (apkure, elektrība un citi komunālie maksājumi, pārtika, telekomunikāciju, veselības izdevumi u.c.).

Jebkura darba devēja iniciatīva palīdzēt darbiniekiem pārvarēt energokrīzes radītās sekas tiek aplikta ar darbaspēka nodokli.

Tātad jebkura izmaksu pozīcija jāplāno gandrīz divtik liela, jo darba ņēmēja un darba devēja sociālie un ienākuma nodokļi kopā veido 83% slogu. Algas pielikums, kas nav balstīts biznesa efektivitātē un produktivitātē, neizbēgami novedīs pie nākamā cenu paaugstināšanas viļņa. Tā mēs nonākam algu un cenu spirālē, kas ļauj iesakņoties inflācijai, un šo Eiropas Centrālās bankas padome izceļ kā būtiskāko risku tautsaimniecības veselīgai attīstībai.

Algu un cenu spirāles ietekmi uz inflācijas iesakņošanos varētu mazināt, ja darba devēju piemaksām energokrīzes seku mazināšanai piemērotu nodokļu atvieglojumus, līdzīgi kā ar veselības, dzīvības un negadījumu apdrošināšanas polisēm, kuras neapliek ar papildu nodokli.

Uzrunājot darba devēju organizācijas secinām, ka valdībā un budžeta komisijā uzņēmēju iniciatīvas pagaidām tiek atliktas un atstātas bez virzības. Bet atbalsts iedzīvotājiem ir vajadzīgs tūlīt! Pašlaik cilvēki gaida atbalstu ziemas sezonā, lai segtu pieaugošos rēķinus un, strādājot pilnu darba dienu, nenonāktu uz nabadzības sliekšņa.

McCANN grupa ir viens no pirmajiem uzņēmumiem, kas saviem darbiniekiem ieviesa “siltuma bonusus” – terminētu atbalstu darbiniekiem energokrīzes radīto seku pārvarēšanai. Taču arvien vairāk uzņēmēji pievienojas šai iniciatīvai, un vēl vairāk pievienotos, jo darba devēji vienlīdz domā par biznesu, ilgtspēju, sabiedrību un tautsaimniecības attīstību, tas kopā veido uzņēmējdarbības vidi.

Protams, ka Latvijas valdība ir paredzējusi lielus līdzekļus energokrīzes seku mazināšanai – kopumā valsts budžetā šim nolūkam atvēlēti 820 miljoni eiro. Atbalsts paredzēts gan visām mājsaimniecībām daļējai energoresursu izmaksu pieauguma kompensēšanai, gan mērķētiem pasākumiem mazāk aizsargātajām iedzīvotāju grupām. Tas ir apsveicams solis no valsts puses, tomēr tas nav pietiekami, vēl ir nepieciešama izlēmīga rīcība un tālredzīga politika, kas apvieno visas iesaistītās puses krīzes seku mazināšanai.

Nepieciešams arī solis pretī tiem darba devējiem, kas šajos grūtajos ekonomiskajos apstākļos vēlas būt sociāli atbildīgi un atbalstīt savus darbiniekus.

 

Autore ir McCANN grupas partnere un biznesa attīstības direktore

Komentāri (5)

Egils Rupeks 20.12.2022. 10.48

Valsts neko nepelna. Iekasēt nodokļus nav saimnieciskā/komercdarbība. Vairāk nodokļu – tas nav slikti. Nodokļus izniekot un izsaimniekot – ļoti slikti. Investēt tos atpakaļ ekonomikā, un nevis ‘nodrošināt valsts un pašvaldību funkciju veikšanu’ – jo tad šo ‘funkciju’ kļūst arvien vairāk… un nav nekādas ‘valsts’ 3.-jā personā. Ir konkrēti ierēdņi – izpildītāji, kuri ‘sadala’ nodokļu maksātāju naudu. Tos jāsauc vardā!

0
0
Atbildēt

2

  Egils Rupeks > Egils Rupeks 20.12.2022. 13.21

  Negrasos iesaistīties diskusijā ar anonīmu lietotāju, kas slēpjas aiz sektantu organizācijas vārda. Ja rakstīsiet ko personīgi aizvainojošo, griezīšos policijā ar iesniegumu.

  0
  -1
  Atbildēt

  2

  kolpants > Egils Rupeks 21.12.2022. 14.30

  Эх, что-то стал не виден ответ подпольщика Qanon, как к нему придет местный “кгб”
  Городок в западно-американской степи. Салун. За столом сидят два ковбоя, местный и приезжий и пьют виски. Вдруг по улице кто-то проносится на огромной скорости, паля во все стороны из пистолетов. В салуне никто и ухом не ведёт. Приезжий местному:
  — Билл?
  — Да, Гарри?
  — Что это было, Билл?
  — Это был Неуловимый Джо, Гарри.
  — А почему его зовут Неуловимым Джо, Билл?
  — Потому что его никто ещё не поймал, Гарри.
  — А почему его никто ещё не поймал, Билл?
  — Потому что он нафиг никому не нужен, Гарри.

  0
  0
  Atbildēt

  0

  QAnon > Egils Rupeks 21.12.2022. 12.05

  Es arī reizēm sarunājos pats ar sevi, bet tad man vismaz divas dienas pēc kārtas kārtīgi jāpiedzeras, bet lai kādam draudētu ar Solncevas brigāžu kūrēto LPSR miliciju, tur jau man vajadzētu salietoties smagās narkotikas, ko es noteikti neriskētu darīt.
  Visiem jums: moraļņijiem invaļidiem un citiem fekāliju stumdītājiem, vēlos darīt zināmu, ka QAnon nav sekta, bet apzinīgu un domājošu cilvēku kopa, kas izprot briesmas, kuras Eiropas civilizācijai nes kremli apkalpojošā ASV marksistu, korumpantu un pederastu parķija, kas vainojama WWI netaisnīgā iznākumā, kas noveda pie WWII, tā finansēšanā, jo krievu bidla, kurš ara zemi ar koka arklu, ko parasti vilka viņa bāba, bez ASV karā investētiem simtiem miljardu dolāru, ne tikai Spānijai un Somijai, bet pat Igaunijai nebūtu uzdrīkstējies uzbrukt. Bez tiem izdzimteņiem Absolūtais ļaunums – krievija vēl trīsdesmitos gados būtu iznīkusi, nebūtu izjaukta pasaules kārtība, nebūtu bijis simtiem miljonu eiropieši, ķīniešu, korejiešu, mongoļu, vjetnamiešu, laosiešu, kambodžiešu, Indijas hinduistu, afgāņu un islamistu upuru. Bez tiem ASV nemarodierētu un nerīkotu vandālisma aktus satrakojušās Sorosa, Cukermana, Beizosa finansētās nēģeru bandas

  +1
  0
  Atbildēt

  0

  kolpants > Egils Rupeks 21.12.2022. 00.32

  В данном случае pelnīt имелось ввиду как получение денег, не столь важна форма, как содержание.
  И все достаточно просто-чем выше цены, тем больше НСД в казну, и можно немножко поделиться с населением, чтобы меньше пыхтели, ведь денег “много как никогда”.

  Ir konkrēti ierēdņi – izpildītāji, kuri ‘sadala’ nodokļu maksātāju naudu. Tos jāsauc vardā!
  Открываете состав нового МК-там все фамилии

  0
  0
  Atbildēt

  0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu