Uzlabojot apkārtējo vidi, jāsāk ar nelieliem, bet īstenojamiem projektiem • IR.lv

Uzlabojot apkārtējo vidi, jāsāk ar nelieliem, bet īstenojamiem projektiem

Ilustratīvs attēls
Jānis Buķelis

Domājot par apkārtējās vides uzlabošanu, apzaļumošanu un attīstību, mums nereti gribas kardinālas pārmaiņas un ļoti apjomīgus projektus, taču ieteicams sākt ar nelieliem, vienkāršiem projektiem, kurus būs iespējams arī īstenot. Īpaši svarīgi tas ir gadījumos, ja nav iepriekšējas pieredzes, taču ir daudz un dažādas idejas. Sabiedrības iesaiste vides labiekārtošanā ir ārkārtīgi svarīga, taču visiem būs lielāks gandarījums no mazāka projekta, kas īstenots līdz galam, nekā no lielas ieceres, kas nav izdevusies.

Zīmols Mežpils alus ir uzsācis kampaņu Daru savu pilsētu labāku!, kurā cilvēki no visas Latvijas var iesūtīt idejas apkārtējās vides labiekārtošanai. Līdzīgas kampaņas mēdz rīkot arī dažādas pašvaldības, kas nozīmē – iespējas realizēt ir, taču, kā saprast, kuri projekti un idejas ir īstenojamas? Ja ir ideja, bet nav iepriekšējas pieredzes vai iespējas piesaistīt profesionāļus, jāņem vērā vairākas būtiskas lietas. Pirmkārt, budžets vai finansējums, uz kuru varat pretendēt. Ja budžets ir ierobežots, nepieciešams izvērtēt, vai tā ietvaros varēs veikt vērienīgus būvniecības darbus? Ja ir plānots kaut ko būvēt, veikt apjomīgus rakšanas vai betonēšanas darbus, kā arī veidot vai pārveidot komunikācijas, būs nepieciešama projekta izstrāde, kas radīs papildus izmaksas. Šādiem apjomīgiem darbiem jāieplāno gan papildus līdzekļi, gan laiks saskaņošanas procedūrām.

Svarīga ir arī izvēlētā lieta, kur vēlaties veikt uzlabojumus? Neatkarīgi no tā, vai plānots veidot bērnu laukumiņu, sporta aktivitāšu vietu vai uzstādīt soliņus parkā, svarīgi noskaidrot, kas ir attiecīgās vietas īpašnieks un saskaņot plānus. Ja teritorijas īpašnieks ir pašvaldība, visbiežāk ir skaidri noteikti procedūra, kā to izdarīt. Ja teritorijas īpašnieks ir privātpersona (arī publiski pieejamas teritorijas īpašnieks var būt privātpersona), sākotnēji var šķist, ka process būs vienkāršāks, taču šeit jāpatur prātā, ka teritorijas īpašnieks var pārdomāt un iepriekš publiski pieejamo vietu nožogot.

Izvēloties vienkāršu projektu, ir lielākas iespējas, ka to izdosies īstenot un gūt gandarījumu par paveikto. Tiem, kuriem ir vēlme darboties, bet nav lielas pieredzes, iesaku sākt ar salīdzinoši vienkāršām idejām – puķu podiem vai citiem mobiliem apstādījumiem vai soliņu uzstādīšanu.

Tas nebūs sarežģīti, taču noteikti uzlabos ainavu un priecēs apkārtējos. Pārvietojamie apstādījumi puķu podos un kastēs kļūst aizvien populārāki, īpaši pilsētvidē.

Ja ir vēlme veikt teritoriju sakopšanas darbus, piemēram, aizaugušo krūmu izciršanu, smilšu laukumu izveidi vai peldvietas iekārtošanu, jāņem vērā, ka arī šie darbi būs jāsaskaņo ar teritorijas īpašnieku, pat tad, ja runa ir par nelielu dīķi vai ezermalu. Domājot par to, kā iespējams labiekārtot apkārtējo vidi, mums nereti nāk prātā bērnu laukumiņi, šūpoles vai sportošanas vieta – basketbola, volejbola laukums vai āra trenažieri. Plānojot šādus projektus, noteikti jāpadomā par drošības apsvērumiem. Piemēram, ja tās ir šūpoles, būs nepieciešams segums zem tām, lai samazinātu bērnu traumatisma risku.

Latvijas iedzīvotāji ir ļoti radoši un cilvēkiem mēdz būt daudz un dažādas idejas, kā uzlabot vidi, kurā dzīvojam. Ja ir vēlme pēc kaut kā radošāka par soliņu, iespējams, sadarbībā ar mākslinieku vai pašu spēkiem var izveidot kādu skulptūru, ko izvietot parkā vai skvērā. Arī tik vienkāršu lietu kā soliņš var padarīt radošāku un mākslinieciskāku. Esam piedalījušies Jelgavas pašvaldības rīkotajā konkursā, veidojot tematisko laukumu pilsētas parkā, t.sk. uzstādot soliņus ar pilsētas simboliku, kā arī apzaļumojot un labiekārtojot teritoriju.

Ir ļoti svarīgi, ka pašvaldības un uzņēmumi ar dažādu akciju starpniecību aicina iedzīvotājus iesaistīties. Tikpat būtiska ir arī cilvēku vēlme radīt jaunas idejas un īstenot tās. Lai ideja pārtaptu reālā risinājumā, iedzīvotājiem nereti ir nepieciešams profesionāļa padoms, tāpēc noteikti iesaku konsultēties ar savas pašvaldības pārstāvjiem. Arī uzņēmumiem, kuri organizē šādas akcijas, jāpadomā, kā palīdzēt dalībniekiem īstenot savas idejas, lai kopīgiem spēkiem nonākt pie pozitīva gala rezultāta.

 

Autors ir SIA Landscape Construction valdes loceklis

Pagaidām nav neviena komentāra

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu