Nevārīt putru no citroniem • IR.lv

Nevārīt putru no citroniem

Ilustrācija — Freepik
Marija Leskavniece

Darbinieku sniegumu ietekmē ne tikai viņu prasme un apņēmība kvalitatīvi veikt savus pienākumus, bet arī personība. To iepazīstot, uzņēmējam vieglāk atrast īsto cilvēku īstajā vietā


Konsultē Baltijas Socionikas centra dibinātāja un personāla atlases projektu vadītāja Evija Čeprova

Lai kategorizētu ļaudis pēc rakstura un temperamenta iezīmēm, socionikā izmanto tā dēvētos sociotipus. Tiek izšķirti 16 dažādi cilvēku tipi ar katram raksturīgu atsevišķu pazīmju kopumu. Būtiskākās no tām — cilvēks ir introverts vai ekstraverts, par notiekošo spriež analītiski vai pasauli drīzāk uztver caur emocijām, dzīvo šodienas baudām vai nākotnes ideāliem. «Socionika palīdz nosaukt vārdā cilvēku īpašības,» saka Čeprova. Un tādējādi arī palīdz izvēlēties konkrētai pozīcijai piemērotāku kandidātu ne tikai pēc izglītības un līdzšinējās pieredzes, bet arī pēc personības iezīmēm. No citrona biezputru neizvārīsi, bet no kartupeļiem sula būs negaršīga, viņa salīdzina un atsaucas uz psihoanalītiķi Karlu Gustavu Jungu kā tipoloģijas aizsācēju.

Cilvēku cilvēks vai urbējs

Vispirms uzņēmējam būtu jāņem vērā, vai konkrētajai pozīcijai labāk derētu ekstraverts jeb «cilvēku cilvēks» vai introverts «prāta cilvēks», kuram patiks vienatnē urbties dziļumā. «Mūžīgais jautājums, ar kuru pie manis vēršas, ir par pārdošanu, jaunu klientu piesaistīšanu. Ļoti svarīgi, lai šādā komandā būtu ekstraverti cilvēki, jo viņiem būs pietiekami daudz enerģijas,» norāda Čeprova. Ekstravertus uzlādēs komunikācija ar klientiem, sarunas. «Vienkāršiem vārdiem runājot — viņi nebaidās no cilvēkiem.»

Savukārt introverti ļaudis būs noderīgāki profesijās, kurās ikdienas darbs paredz ilgstošu iedziļināšanos un pacietību. «Grāmatvedis, finansists, jurists,» uzskaita personāla atlases speciāliste. Iespējams, šāds cilvēks ietrāpīsies arī apkalpojošajā sfērā, jo viņu «interesē cilvēki». «Bet tas, ka tevi interesē cilvēki, nenozīmē, ka māki ar viņiem apieties,» smaida speciāliste. It īpaši mazam uzņēmumam, kurā katram darbiniekam ir izšķiroša nozīme, var dārgi maksāt, ja ar klientiem strādās cilvēks, kuram šāds darbs nav patīkams, tikai teorētiski saistošs. Tas būs kā labrocim likt rakstīt ar kreiso roku un pēc tam sūkstīties, ka viņam nesanāk ne pietiekami ātri, ne glīti. Turklāt vēl kā darba devējam maksāt par to.

Lai lasītu šo rakstu tālāk, lūdzam autorizēties ar savu epastu vai sociālā tīkla kontu:


Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties mūsu lasītāju pulkam. Abonējot digitālo žurnālu, saņemsi piekļuvi rakstiem nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu