Žurnāls “Domuzīme” izziņo savu TOP 6 — labākās 2021. gada latviešu prozas grāmatas

Lai izceltu nozīmīgākos 2021. gada literāros sasniegumus Latvijā, literatūras, publicistikas un vēstures žurnāls Domuzīme pirmo reizi izveidojis savu sešu labāko latviešu prozas darbu izlasi. Suminām grāmatu autorus un lasītājiem piedāvājam orientierus latviešu jaunākās prozas grāmatu izvēlē. Līdzās šiem darbiem pērn iznākuši vēl vairāki ievērības cienīgi romāni un stāstu krājumi.

Inga Žolude. Vendenes lotospuķe. Romāns. Dienas Grāmata

Romāns par rakstnieku Jāni Poruku ir lielisks literārs trāpījums ar meistarīgi piesātinātu tekstu, elegantu un baudāmu valodu. Uzrakstīts «ar asinīm», Poruks stāstījumā elpo un dzīvo savu un īstu dzīvi, atklājot, ka rakstniecei ir svarīgs un tuvs, kas grāmatai piešķir īpašu personiskumu. Iespējams, šis darbs būs viens no desmitgades nozīmīgākajiem sasniegumiem latviešu literatūrā.

Kristīne Želve. Grosvaldi. Romāns. Neputns

Latvijas vēsturē un kultūrā nozīmīgās Grosvaldu ģimenes gaitas gandrīz gadsimta garumā autorei izdevies atainot panorāmiskā plašumā, prasmīgi izstrādājot arī detaļas. Pārdomāta literārā forma un intertekstualitāte, dažādu laikmetu valodas savijums, spoža tēlu galerija. Varenības apliecinājums plašā izpratnē.

Andris Akmentiņš. Meklējot Ezeriņu. Romāns. Dienas Grāmata

Ezers, kurā Andris Akmentiņš ir iebridis pats un ievelk lasītāju, nav nekāda seklā slīkšņa. Teksts izplešas, bet nav liekvārdīgs. Valoda viļņo precīzi, izstāsta Jāni Ezeriņu un reizēm pat gaumīgi atdarina. Fonā — laikmeta aprises. Un aizķer arī sajūtu, maņu līmeņus. Ezeriņš ir atrasts!

Svens Kuzmins. Dizažio. Romāns. Dienas Grāmata

Patiesi iepriecinošs pārsteigums lielākoties melanholiskajā latviešu literatūras ainā. Dāsna, bet labestīga ironija un atbilstoša valoda, spilgti un krāšņi tēli, precīzs vides tvērums labā ritmā un kompozīcijā. Turklāt par šodienu. Īsti mākslinieciski un temperamentīgi!

Lauris Gundars. Svešam kļūt jeb Stāsts par Gunāru A. Romāns. Dienas Grāmata

Latviešu prozai neraksturīgi analītisks un nobriedis skatījums uz galvenā varoņa un paša autora dzīvi padomju okupācijas laikā, nevairoties pretstatīt varonību, pielāgošanos un gļēvumu. Precīzs laika tvērums, noslīpēta valoda. Dramaturģijas elementi darbam piešķir papildu kvalitāti. Par cilvēka dzīvē būtisko.

Ilze Jansone. Laika rēķins. Romāns. Dienas Grāmata

Kompaktas formas darbā atklāta savdabīga un valdzinoša trimdas intelektuāles Ilzes Šķipsnas pasaule. Veiksmīgi izstrādāta struktūra, iejūtīgā pietuvinājumā vedot pa Šķipsnas dzīves ceļiem un laiku telpām. Autore gandrīz vai pārmiesojusies aprakstāmajā tēlā. Īpaši atzīmējama pietāte, taktiskums un noskaņa. Smalki uzrakstīts!

Žurnālu Domuzīme veido redaktori Jānis Vādons, Aksels Hiršs, Mārtiņš Mintaurs, Liene Rokpelne, Rudīte Kalpiņa. Domuzīme iznāk kopš 2015. gada. Klajā tiek laisti seši numuri gadā, kas lasāmi gan drukātā, gan digitālā formā. Žurnālu dotē Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Pagaidām nav neviena komentāra

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu