LŽA: par politiskā spiediena nepieļaujamību pret medijiem • IR.lv

LŽA: par politiskā spiediena nepieļaujamību pret medijiem 4

Latvijas Televīzijas darbinieka soma. Foto: Toms Koklītis, LETA

Latvijas Žurnālistu asociācijas valde par nepieņemamu uzskata pret sabiedriskajiem medijiem vērstu politisko spiedienu, kāds jūtams saistībā ar situācijas atspoguļojumu uz Polijas-Baltkrievijas robežas.

Jau ilgāku laiku uz Baltkrievijas-Polijas robežas ir saspīlēta situācija. Baltkrievijas varas mudināti, pāri robežai cenšas pārkļūt simtiem un pat tūkstošiem patvēruma meklētāju. Lai arī skaidrs, ka krīze ir mērķtiecīgi izraisīta, liela daļa cilvēku, kas iesprūduši uz robežas, ir maldināti un nonākuši izmisumā. Ziņojot par notikumiem uz mūsu kaimiņvalsts robežas, to nevar ignorēt.

Pēdējās dienās sociālajos tīklos aktīvi tiek kritizēts, kā Latvijas Televīzija un Latvijas Radio atspoguļo situāciju uz Baltkrievijas-Polijas robežas, uzskatot, ka humanitārie apsvērumi šajā krīzē ir jāaizmirst.

Reaģējot uz polarizētajiem viedokļiem sociālajos tīklos, par medijiem atbildīgās Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas vadītājs Artuss Kaimiņš Twitter profilā paziņoja, ka sasauks komisijas sēdi, lai izvērtētu sabiedrisko mediju darbu, jo “demokrātija nav visatļautība”.

Vārda brīvība ir liela vērtība. Pilsoņi Baltkrievijā cīnās par savām tiesībām brīvi runāt, brīvi domāt un rīkoties. Aicinām politiķus īslaicīgu emociju uzliesmojumos neaizmirst, kā darbojas demokrātiska valsts. Mediji ir brīvi no politiķu ietekmes un nepilda pasūtījumus, kas tiek formulēti Twitter.

Tie laiki, kad žurnālistus sauca “uz paklāja” taisnoties par savām izvēlēm, par laimi, ir jau vairāk nekā trīsdesmit gadus tālā pagātnē. Visi tie cilvēki, arī žurnālisti, kas Atmodas laikā cīnījās par Latvijas neatkarību, cīnījās arī par brīvu un neatkarīgu presi. Arī mūsdienu Latvijā neatkarīgi sabiedriskie mediji ir tiesiskuma un demokrātijas pastāvēšanas priekšnosacījums. Tāpēc Saeimas komisijas sasaukšana, pamatojoties ar sarunu tviterī, ir demokrātiskai valstij nepiedienīga rīcība.

Veselīgai demokrātiskai valsts iekārtai ir nepieciešama mediju kritika, tai skaitā – sabiedrisko. Mūsu valstī ir radīti mehānismi, kā risināt domstarpības ar medijiem. Ja jums ir pamatotas aizdomas, ka mediju saturā ir pārkāptas ētikas normas, pieļautas faktu kļūdas vai ir bijuši citi pārkāpumi, jebkurš var vērsties LŽA Ētikas komisijā vai Latvijas Mediju ētikas padomē.

Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu likums nosaka: “Sabiedriskie elektroniskie plašsaziņas līdzekļi ir brīvi no politiskas, ekonomiskas, atsevišķu interešu grupu un citādas iejaukšanās to darbībā.” Kā arī – “Valsts nodrošina sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu neatkarību.”

Satura un avotu izvēle ir sabiedriskā medija redakcijas ziņā. Jebkurš var izteikt viedokli par sabiedriska medija saturu, taču politisks spiediens nav pieņemams. Tā ir vienkārša patiesība, ko atgādinām politiķiem un sabiedrībai.

 

LŽA valde

Komentāri (4)

ozolina_inese 25.11.2021. 14.41

Pēdējās nedēļās LTV un LR1 sižeti par notiekošo uz Baltkrievijas robežas rada sajūtu, ka tos pasūtijis kremlis vai minska. Tiek nosodīti poļu robežsargi un žēloti robežpārkāpēji, tiek uzspiesta vainas sajūta, ka es nepiedāvāju šiem cilvēkiem savu māju. Sabiedriskie mēdiji pārtiek no manu nodokļu naudas un man ir tiesības pauzt sašutumu par manipulatīvu notikumu izklāstu. Ja gribēšu klausīties šādas žēlabas par poļu robežsargu skarbu darbību aizstāvot savu Dzimteni, man ir iespēja atrast kādu kremļa mēdiju. Par Kozinu biju labākās domās, kļūdijos!

+3
0
Atbildēt

0

Urga 25.11.2021. 12.13

Liekas tas bija A.Ūdres sižets no Baltkrievijas robežas, kas noslēdzās ar Putina runas fragmentu. Kaut kādai izpratnei taču vajadzētu būt par agresijas izraisītājiem un tiem, kam ar to jātiek galā – bet iznāca kaut kā otrādi.
Par pasūtījumiem – vienmēr izbrīna fakts, ka sabiedriskā TV aptaujas pasūta tikai vienai firmai – SKDS. Kāpēc? A.Kaktiņa komentāri prevalē, jo citu pētījumu jau nav.
Jau ilgstoši aktuāls ir jautājums par Koncertzāles celtniecību. Žurnāliste G.Gaidamāviča veidoja veselu Kultūršoka sēriju par to. Zinot, ka vietas izvēlē ieinteresēts kāds no oligarhiem, izbrīnīja ļoti vienpusējā ekspertu izvēle.
P.S. Šorīt radio klausījos šo LŽA valdes paziņojumu, varbūt kļūdos, vai to nelasīja I.Kozins? Ja tā, diezgan agresīvi un visai uzbrūkoši.

+3
0
Atbildēt

0

BardainaisSigne 25.11.2021. 17.56

Kā citādi sabiedrība var panākt ,lai sabiedriskais medijs sniegtu daudzmaz objektīvu atspoguļojumu notikumiem pasaulē?

+2
0
Atbildēt

1

  QAnon > BardainaisSigne 29.11.2021. 17.08

  Tikai veidojot pašaizsardzības vienības, kā krietnie amerikāņi KKK pēc 1865. gada.

  0
  0
  Atbildēt

  0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu