
Zīmējums — Freepik
Vai pandēmijas gads ir mainījis priekšstatu par to, ko nozīmē pieklājība digitālajā vidē? Gan jā, gan nē. Lai jūsu vēstījums taptu uztverts ar datora ekrāna starpniecību, jāpārzina netiķetes smalkumi
Konsultē reputācijas vadības un sabiedrisko attiecību vadītāja un publiskās runas trenere Dagnija Lejiņa
No angļu valodas atvasinātais vārdiņš «netiķete», kas salipināts no vārdiem «tīkls» (net) un «etiķete» (etiquette), latviešu valodā raisa asociāciju ar noliegumu. Un vismaz pandēmijas sākumā šķita, ka digitālā vide tiešām piedos vairāk kļūdu un neizdošanos nekā reālā komunikācija.
Strauji mainoties apstākļiem un daudziem no lietišķām biroja telpām pārceļoties uz kaut kur dzīvokļa stūrī izkarotu «mājas biroja» vietiņu, šķita tikai normāli videokonferencē aiz sarunbiedra muguras pamanīt aizdipinām bērnu. Vai runātāja sejai ekrānā aptumšoties līdz ar saules rietu, jo vienīgais gaismas avots ir priekšā esošais logs. Nu jau ir pagājis pietiekami ilgs laiks, lai pielāgotos. «Mēs dzīvojam eksperimentu laikā,» saka Dagnija Lejiņa. Iespējams, pēc gada digitālās pieklājības normas jau būs mainījušās. Bet nemainīgi aktuāls būs jautājums — kā spēt būt iesaistošam un interesantam arī virtuālajā vidē? Jeb kā veiksmīgi nodot savu vēstījumu pasaulei?