Slavenākais Baltijas lēciens

Lai uzņemtu agrāko notikumu rekonstrukcijas, gandrīz deviņdesmitgadīgais Sims Kudirka atgriezies uz ASV krasta apsardzes kuģa Vigilant klāja. Publicitātes foto
Sonora Broka, žurnāla Ir kinokritiķe
Print Friendly, PDF & Email

Dokumentālā kino un trillera apvienojums Giedres Žickītes filmā Lēciens

Lietuvieša Sima Kudirkas bēgšana no PSRS pirms 50 gadiem šķiet tik fantastiska, it kā būtu balstīta romānā, ne patiesā dzīves gājumā. 1970. gada 23. novembrī, laikā, kad ASV krasta apsardze bija ieradusies uz tikšanos ar padomju kuģi, kas bija noenkurojies pie Martasvinjardas salas krastiem, jaunais vīrietis, kuģa radists, ļāvās spontānam lēmumam pārgalvīgā lēcienā šķērsot PSRS robežu. Lai gan lietuviešu pārbēdzēja trakā iecere sākotnēji šķita izdevusies, Pateicības dienas svinību gaidās pieņemtais ASV puses funkcionāru politiskais lēmums bija Kudirkam nesaudzīgs, un līdz nokļūšanai aiz dzelzs priekškara bija vēl tāls un skaudrs ceļš ejams. Tikpat neticams, ja ne pat vēl neiedomājamāks kā viņa lēciens, ir tas, kādiem līdzekļiem vēlāk tika panākta vīrieša atbrīvošana no soda izciešanas nometnes PSRS ziemeļos. 

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt drukātā vai digitālā žurnāla abonentam. Esošos abonentus laipni lūdzam ienākt:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties mūsu lasītāju pulkam. Abonējot digitālo žurnālu, saņemsi piekļuvi rakstiem nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu