Zumbergi, māca līvu valodu feisbukā

Ikdienā Zumbergu ģimene runā latviski, bet reizēm Reinis un Linda sabiedriskās vietās mēdz runāt lībiski — tā ir viņu slepenā valoda. Arī sešgadīgais Ernests jau zina dažus vārdiņus, bet mazajai Emmai viss vēl priekšā. Foto — Edmunds Brencis
Alise Zita Zeidaka

Jaungada rītā pirms pieciem gadiem Linda Zonne-Zumberga nolēma sākt ar mazumiņu — izveidoja Facebook lapu Līvõ Kēļ, nofotografēja dzērvenes, kas stāvēja uz galda, un pasludināja to nosaukumu «gārband» par dienas vārdu. Kopš tā laika katru dienu lapā publicēts kāds vārds, bet vēlāk arī teikumi, dodot iespēju sekotājiem apgūt kripatu lībiešu jeb līvu valodas, kas neizbēgami izzūd. 2013. gadā mūžībā aizgāja pēdējais cilvēks pasaulē, kam šī valoda bija dzimtā. Lai arī Latvijas pilsoņu skaitā pašlaik ir 167 cilvēki, kas sevi oficiāli sauc par lībiešiem jeb līviem, un vairāki desmiti vēl prot sarunāties šajā Latvijas pirmiedzīvotāju mēlē, UNESCO to atzinusi par kritiski apdraudētu.

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt drukātā vai digitālā žurnāla abonentam. Esošos abonentus laipni lūdzam ienākt:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties mūsu lasītāju pulkam. Abonējot digitālo žurnālu, saņemsi piekļuvi rakstiem nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu