fbpx

Katrs burts kā bērns

Kristiāna Kupče un Laima Gruzdiņa, SIA Piku īpašnieces. Foto — Edmunds Brencis
Raivis Vilūns
Print Friendly, PDF & Email

Laimas Gruzdiņas un Kristiānas Kupčes «iepriekšējās dzīves» pieredze advokātu birojā un bankā nāk talkā, vadot dizaina dekoru ražotni 

Pirmais izgaismotais burts bija «R». Pirms vēl bija radies zīmols Piku.lv, Laima Gruzdiņa kopā ar vīru pa vakariem, iekārtojot dēlam istabu, izgatavoja neierastu naktslampiņu — dekoratīvu koka burtu ar dēla vārda iniciāli. Tobrīd prātā nebija domas, ka tas pavērs durvis uz jaunu karjeru. Taču sanāca uztaisīt līdzīgus izgaismotus koka dekorus radiem un draugiem, un tā soli pa solim ideja attīstījās. Pirmos burtus Laima izrādīja amatnieku tirdziņos. Cilvēkiem produkts paticis, un gaismas burti nonākuši veikalos. Laima tolaik vēl strādāja par juristi advokātu birojā un studēja maģistrantūrā — no sākuma mēģinājusi jauno nodarbi savienot ar darbu, bet drīz vien sapratusi, ka tas nav iespējams. Sākumā viņai daudz palīdzējis vīrs, bet, kad Laima nolēma, ka «grib turpināt jaudīgāk», uzaicināja palīgos savu draudzeni Kristiānu Kupči, kura tobrīd strādāja ar nekustamo īpašumu vērtēšanu un projektu vadību Swedbank. 2015. gada nogalē abas sāka darbu pie šobrīd augoša uzņēmuma, kas gatavo funkcionālus koka dekorus bērnistabām un interjeram. 

Jauna pieredze

Abas Piku.lv īpašnieces atzīst, ka lieti noderējušas bankā un advokātu birojā iegūtās zināšanas un prasmes. Taču, lai varētu vadīt mazo ražotni, vajadzējis apgūt daudz jauna par kokapstrādi, inženieriju, mārketingu, pārdošanu un sociālo tīklu pārvaldīšanu. «Tas bija ļoti interesanti, mums patika pašām pētīt un darīt,» saka Laima, bet Kristiāna uzskaita, ka abas vadītājas ir gan grāmatvedes un sagādnieces, gan pārdevējas un ražošanas daļas vadītājas, gan mārketinga speciālistes. Uzņēmumā strādā četri pastāvīgi darbinieki — abas vadītājas un divi meistari. Laiku pa laikam, it īpaši ap Ziemassvētkiem, tiek pieaicināti palīgos papildu darbinieki. Galvenais meistars Jānis Bule uzņēmumā strādā no pirmsākumiem, bet citi darbinieki ik pa brīdim mainās. Kristiāna un Laima piekrīt bieži dzirdētajam, ka uzņēmējiem darbiniekus atrast nav viegli. Dažkārt gadās, kad cilvēki izvēlas doties prom vai veltīt laiku kam citam, bet bijušas arī reizes, kad pazūd bez brīdinājuma. Piku.lv atrodas netālu no Brasas tilta, Tēraudlietuves ielā Rīgā, lielā rūpnīcas ēkā ierūmējies starp citiem uzņēmumiem. Sākotnēji uzņēmumam bijusi viena liela telpa, bet tad ražotāju vajadzībām izbūvētas telpas zāģēšanai, slīpēšanai, krāsošanai, kā arī priekštelpa veikalam. No turienes Kristiāna un Laima vada savu uzņēmumu. 

Pēc diviem darbošanās gadiem viņas saprata, ka ir nepieciešamas papildu ražošanas iekārtas, jo gan pašām bija lielākas ambīcijas, gan pieauga pieprasījums, ko vairs nevarēja izpildīt, izzāģējot katru figūru individuāli. Vadītājas ieinteresējās par jauno uzņēmēju atbalsta programmu Atspēriens un Radošo industriju inkubatoru. Iegūto naudu izmantoja, lai iegādātos koka formu izgriešanas iekārtu. Pirms tam burtu formas vajadzēja iepirkt no citiem ražotājiem kā ārpakalpojumu. Projektu rakstīšanā abām lieti noderēja iepriekšējos darbos iegūtās zināšanas.

Ražotnei gāja labi, un uzņēmējas pirms gada izdomāja atvērt veikalu Mazā cilts. «Sapratām, ka vajag vietu, kur cilvēki var burtus apskatīt. Jutām, ka esam tik lieli un stipri, ka varam atļauties savu veikalu,» saka Kristiāna. Veikalā tiek pārdotas ne tikai Piku.lv preces, bet arī citu vietējo ražotāju piederumi bērniem. Bieži vien lielie veikali tos nevēlas ņemt, jo nelielie ražotāji nevar regulāri piegādāt preces lielos apjomos. Tāpēc Piku.lv īpašniecēm tā bijusi kā «misija» — palīdzēt vietējiem amatniekiem. Nu jau veikalā nopērkamas aptuveni septiņdesmit ražotāju preces un telpas Hospitāļu ielā kļuvušas par mazu. Abas īpašnieces meklē vietu, lai pārceltos tuvāk Rīgas centram. «Tas ir liels darbs, risks, nekad nezinām, kā ies jaunajā vietā, kā ies ar jaunu produktu,» komentē Laima. 

Pa trīsarpus darbības gadiem Piku.lv produktu klāsts ir paplašinājies. Uzņēmums sāka ar gaismas burtiem, tagad piepulcējušies arī citi izstrādājumi, piemēram, nekrāsoti koka burti, koka dekori sešstūra formā ar iedvesmas, pateicības un mīlestības vārdiem, kas tapuši sadarbībā ar mākslinieci Ievu Ciprusi. Salīdzinot ar izgaismotajiem burtiem, šie dekori ir lētāki. «Sapratām, ka cilvēkiem mūsu burti patīk, viņi pienāk un paskatās, bet aiziet ar tukšām rokām,» saka Laima. Viņa arī novērojusi — ja kāds iegādājas vienu priekšmetu, viņš atceras uzņēmumu un varbūt vēlāk atgriežas, lai nopirktu gaismas burtus. Pirms gada radīti koka gaismas zvēriņi. Dzīvnieciņus veidojusi māksliniece Adele Beltza. Kristiāna uzsver, ka Piku.lv produkti nav domāti tikai bērniem vai bērn-istabām, jo daudzi tos pērk arī kā dizaina elementus. Laima atminas, ka šāda dāvana pasniegta arī kādai 80 gadus vecai kundzei. 

Ik pa laikam uzņēmējas pamana, ka uzrodas kāds konkurents, bet drīz vien arī pazūd, tāpēc lielu bažu viņām nav. «Mūsu dizains ir aizsargāts, nemaz nav iespējams to atkārtot,» uzsver Laima. Viņa ar pārliecību stāsta, ka nedrīkst baidīties risināt «papīru lietas», piemēram, lai reģistrētu dizaina patentu.

Mīl klientus un produktus

Lai arī Piku.lv ir neliels uzņēmums, tam labi sokas, un abas īpašnieces lepojas ar paveikto. Uz jautājumu, kas ir panākumu atslēga, abas atbild, ka mīl darbu un ciena savus pircējus. «Mēs esam atvērti klientiem. Nu tādas — no tautas… Meitenes pametušas darbu, grib darīt kaut ko no sirds. Manuprāt, klientu grūti apmānīt, ja nav no sirds,» spriež Kristiāna. Tāpēc uzņēmējas ir gatavas panākt pretī pircējiem, piemēram, piedāvājot dažādus dizaina risinājumus. «Katrs klients ir svarīgs, viņš dos labo atsauksmi ne tikai mums, bet arī citiem,» skaidro Laima. Vislielākais prieks esot tad, ja cilvēki, kuri kaut ko nopirkuši, atgriežas vēlreiz — tas esot vislielākais kompliments. 

Piku.lv piedāvā arī burtu nomu. Ideja radusies pavisam nejauši, kad Laima vīra dzimšanas dienā salika apsveikumu un ievietoja to sociālajos tīklos. Noma ir labs veids, kā dot klientiem iespēju apskatīt, vai burtu dekors mājās iederas. Burti par baltu velti arī tiek aizlienēti dažādiem labdarības pasākumiem, un tas kalpo kā uzņēmuma bezmaksas reklāma. 

Kaut arī ir paplašinājies sortiments, galvenais produkts joprojām ir gaismas burti. Uzņēmējas stāsta, ka katrs burts tiek «apmīļots kā bērns.» Un tas neesot pārspīlējums. Sākot no brīža, kad tos no koka izgriež, tad vairākkārt slīpē un krāso, tas ir ilgs un rūpīgs roku darbs. Uzņēmējas uzsver, ka prot visu izdarīt pašas un savulaik ir arī darījušas. Tagad gan, kā smejas Kristiāna, «rokas un muguras jau sačakarētas» un ražošanas darbu veic meistari.

Laima piebilst, ka ir labi, ja uzņēmējs saprot, zina un pārvalda ražošanas procesu. Arī pašas daudz ko atklājušas eksperimentējot. Ražotnē pie sienas piekārta A4 lapa ar smalkām instrukcijām, kā un ar kādiem instrumentiem veikt burtu slīpēšanu. Norādīts pat noteiktais smilšpapīra raupjums. Vienu slīpmašīnu Piku.lv ir pat paši uzkonstruējuši, lai strādāt būtu ērtāk. 

Dažkārt klienti brīnoties par to, cik daudz laika prasa, lai reklamētais produkts nonāktu pārdošanā. Katram priekšmetam jāatrod ne tikai interesants dizaina risinājums, bet tas arī praktiski jāizvērtē. Vajag rūpīgi izskaitļot, kā, piemēram, uzkonstruēt burtu «P», lai tas būtu pietiekami stabils un neapgāztos. «Dažkārt iestrēgstam, jo nevaram atrisināt kādu tehnisku lietu,» skaidro Laima. Tāpēc no idejas dzimšanas līdz produkta pārdošanai var paiet gads. Laiku pa laikam arī kādas idejas tiek atmestas, jo ar rokām gatavotais koka priekšmets sanāktu pārāk dārgs. 

Viļņi satricina

Abas uzņēmējas gan uzsver, ka vienmēr neiet tik viegli, kā izklausās. Bieži nākas strādāt vairāk par astoņām stundām un piecām dienām nedēļā. «Esi pārskrējies, savas domas vairs nedzirdi. Protams, tas nav viegli. Bet, kamēr rodam prieku, darbojamies,» saka Kristiāna. Uz svētkiem radiem un draugiem jāpiekodina, ka darbā nāksies pavadīt ilgu laiku. Pagājušajos Ziemassvētkos bija atvērušas arī pop-up veikalu Galerijā Rīga. «Uz to brīdi visi saņemas, pēc tam janvārī var atslēgties,» saka Laima. 

Būtiskākie sarežģījumi Piku.lv skāruši 2018. gada maijā, kad ražotne atradās Mangaļsalas rajonā. Uzņēmējas bija tikko pabeigušas iekārtošanas darbus, bija atvestas iekārtas, kad pienāca vēstule, ka saistībā ar blakus esošās jaunceltnes būvniecību ēkas stāvoklis ir pasliktinājies un tur vairs nevar uzturēties. Tagad ražotne jau gadu atrodas Tēraudlietuves ielā. «Cerams, te nekāda force majeure nebūs,» nosaka Kristiāna un piebilst, ka šādi atgadījumi mazo uzņēmēju ietekmē smagi. «Jūra līdzena, un tad nobrauc garām tāds milzīgs kuģis, un viss sašūpojas. Ilgi jāstrādā, lai atkal dabūtu mierīgumu,» situāciju tēlaini apraksta Kristiāna. Svarīgu mācību abas guvušas, kad vienu vasaru uz pāris mēnešiem palika bez LED virtenēm, jo piegādātājs neizpildīja solīto. Par laimi, klienti bijuši saprotoši un samierinājušies ar pāris mēnešu gaidīšanu.

Runājot par valsts atbalstu, uzņēmējas atzīst, ka grantu programmas jaunajiem uzņēmējiem ir labas un noderīgas, bet gribētos arī lielāku izpratni un atbalstu valsts nodokļu politikā, jo slogs mazajiem ražotājiem ir visai liels. Kā iespējamu atvieglojumu Kristiāna min samazināto PVN likmi. 

Abas Piku.lv īpašnieces ir pārliecinātas, ka izaugsmes iespējas ir plašas, jo vēl ir daudzi, kas pat nav dzirdējuši par viņu uzņēmumu. Abas gan apzinās, ka gulēt uz lauriem nevar un nepieciešams domāt par jauniem piedāvājumiem. «Katram produktam ir savs dzīves cikls, esam gatavi tam, ka gaismu burti vairs nebūs pieprasīti,» saka Kristiāna un piebilst, ka plāni ir lieli un abām galvā ir daudz dažādu ideju, kuras vēl varētu realizēt.

Dzinējspēks, kas liek darboties biznesā
«Mūsu klienti, kad kāds pasaka «wow»!»

Lielākā kļūda, kas devusi mācību
«Vienā vasarā palikām bez LED virtenēm, jo piegādātājs laikus neatveda. Jāplāno materiālu ieguve gudrāk.»

Vērtīgākais padoms jaunam uzņēmējam
«Meklēt jaunajiem uzņēmējiem paredzēto valsts atbalstu un nebaidīties kritiskāk paskatīties uz savām idejām.»

Sākot no brīža, kad gaismas burtus no koka izgriež, tad vairākkārt slīpē un krāso, tas ir ilgs un rūpīgs roku darbs.
Foto — Edmunds Brencis

Pagaidām nav neviena komentāra

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu