e-Identitāte ar vērtību

Informācija par e-parakstu Latvijas Valsts radio un televīzijas centra rīkotajā preses konferencē par virtuālā e-paraksta ieviešanu Latvijā. Foto: Lita Krone, LETA
Jānis Bokta
Print Friendly, PDF & Email

Katru mēnesi dokumentu parakstīšanai e-Paraksts tiek lietots nedaudz vairāk kā pusmiljonu reižu. Pērnā gada pirmajos 11 mēnešos e-Paraksts lietots jau 5,7 miljonus reižu. Pie katras e-Parakstīšanas reizes persona tiek reizē arī identificēta elektroniskajā vidē un e-Identitāte kļūst par arvien būtiskāku priekšnosacījumu e-pakalpojumu saņemšanai, darbam dažādās informācijas sistēmās un portālos.

Ar e-Paraksts mobile e-Vidē – kā ar pasi klātienē

Visi LVRTC izsniegtie e-Identitātes apliecināšanas rīki – mobilā lietotne e-Paraksts mobile, eID karte, kā arī  e-Paraksta karte un e-Paraksta karte+ –  ir reģistrēti kā kvalificēti paaugstinātas drošības elektroniskās identifikācijas rīki. Tas nozīmē, ka elektroniskās identitātes apliecināšana ar šiem rīkiem ir pielīdzināta personas identitātes apliecināšanai klātienē, uzrādot personu apliecinošu dokumentu.

Vēsturiski Latvijā personas identitātes apliecināšana e-Vidē sāka veidoties pirms aptuveni 20 gadiem. Dažādos pakalpojumu sniedzēju portālos cilvēki varēja reģistrēties, izmantojot speciāli vietnes apmeklējumam radītu lietotājvārdu un paroli. Finanšu sektoram attīstoties, arvien plašāk dažādu nozaru interneta vietnēs tika integrēta iespēja veikt maksājumus ar tā saucamiem internetbankas rīkiem, kā rezultātā internetbankas kļuva par plaši pielietotu autentifikācijas rīku. Laikā, kad digitalizācija ir pārņēmusi visas dzīves jomas, par autentifikācijas līdzekli kļuvuši arī sociālo tīklu profilu dati un publisko vietņu piedāvātie autentifikācijas rīki. Rezultātā tagad e-Vidē ir pieejami dažādi rīki, kas nodrošina lietotāju autentificēšanu elektroniskajā vidē.

Visdrošākais rīks visām situācijām

Patlaban VAS Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs (LVRTC) ir reģistrēts kā valstī vienīgais kvalificēta paaugstinātas drošības elektroniskās identifikācijas pakalpojuma sniedzējs.  Šo statusu Latvijā nosaka Aizsardzības ministrijas Digitālās drošības uzraudzības komiteja, kuras sastāvā ir Aizsardzības ministrijas, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, Tieslietu ministrijas, Satiksmes ministrijas, kā arī CERT.LV un Datu valsts inspekcijas pārstāvji.

Saskaņā ar ES normatīviem personas identificēšana digitālajā vidē no uzticamības viedokļa notiek trīs līmeņos: zems, vidējs un augsts. Zemākais līmenis būtu lietotāja vārds un parole, ko persona izveido pati dažādos pašapkalpošanās vai iepirkšanās portālos un faktiski persona ir tā, par ko uzdodas. Vidējais līmenis papildus paredz virkni drošības nosacījumu, bet tikai visaugstākais līmenis, ko ieguvuši LVRTC rīki, ir pielīdzināms personas identitātes apliecināšanai klātienē.

2018. gada rudenī sabiedriskās domas un tirgus pētījumu centra SKDS veiktā interneta aptauja atklāja, ka vairāk nekā pusei jeb 53% interneta lietotāju šķistu ērti, ja visos interneta portālos (pakalpojumu sniedzēju portālos, internetbankās, portālā Latvija.lv un citviet) būtu iespēja izmantot vienu identitātes apliecināšanas rīku, piemēram, e-Paraksts mobile vai eID karti. Tai pat laikā gandrīz katrs ceturtais interneta lietotājs (23%) nezināja, ka ar e-Paraksta nesējiem var arī apliecināt identitāti interneta vidē.

Ar e-Identitāti pie e-Notāra

Nereti cilvēki jautā, kāpēc drošība ir tik būtiska? Kāpēc apliecināt savu identitāti ar eID ir drošāk nekā ar speciāli kādai vietnei izveidotu lietotājvārdu un paroli? Te jāatzīst, ka patlaban Latvijā ir salīdzinoši neliels tādu e-pakalpojumu skaits, kuru saņemšanai nepieciešams cilvēka identitāti apliecināt ar visaugstākā līmeņa e-Identitātes apliecināšanas rīkiem.

Viens no pēdējā laika populārākajiem piemēriem ir attālināta zvērinātu notāru pakalpojumu saņemšana. Tā nav iespējama bez atbilstošas e-Identitātes apliecināšanas. Tāpat arī ielūkošanās e-Adreses pastkastītē, kurā cilvēks varēs uzkrāt no valsts vai pašvaldību iestādēm saņemtos sūtījumus, prasa visaugstākā līmeņa e-Identitātes pārbaudi.

Jau tuvā nākotnē visaugstākā līmeņa e-Identitātes apliecināšana tiks prasīta arī darbam e-Veselības sistēmā, tāpēc, jo savlaicīgāk iestādes un organizācijas izvērtēs resursus, kuriem ir pamatota prasība pēc paaugstinātas drošības piekļuves, jo ātrāk spēs integrēt e-Identitātes rīkus savā ikdienā.

Jau tagad redzam, cik strauji mainās digitālā vide. Pieaug iedzīvotāju un pakalpojumu sniedzēju  izpratne par e-Vides drošību un to, kādiem pakalpojumiem vai informācijai iespējams piekļūt vien ar lietotājvārdu un paroli, bet kuriem būtu nepieciešama e-Identitātes apliecināšana ar kvalificētu paaugstinātas drošības elektroniskās identitātes apliecināšanas rīku.

LVRTC ir izstrādājis un bez maksas nodrošina jebkuram interesentam – iestādēm un komersantiem – e-Identitātes apliecināšanas integrācijas rīkus visdažādākajām platformām – interneta vietnēm, mobilajām lietotnēm un informācijas sistēmām. Prieks, ka šo iespēju izmanto arvien vairāk pakalpojumu sniedzēji.

Ik mēnesi pieaug ne tikai valsts iestāžu, bet arī privāto komersantu pieprasījums pēc risinājumiem. Jau tagad šāda iespēja ir integrēta gan lielākajās publiskā sektora informācijas sistēmās un portālos Latvija.lv un VID EDS, bet arī komersantu portālos, piemēram, apdrošināšanas kompāniju BALTA un BTA interneta vietnēs, portālos Rēķini.lv, e-pakalpojumi.lv un citviet. Esam gandarīti, ka iedzīvotājiem varam nodrošināt četrus rīkus, kas atbilst augstākajiem kvalifikācijas nosacījumiem un būs piemēroti dažādiem lietotāju paradumiem un prasībām pēc ērtības.

e-Paraksts ir arī suverenitātes jautājums

Ir ļoti būtiski, ka valstij ir savs iedzīvotāju e-Identitātes apliecināšanas rīks. e-Identitāte tāpat kā pases izsniegšana, vēlēšanu organizēšana, dzimšanas vai laulību reģistrēšana vienmēr būs jomas, kuras ir kritiski saglabāt tieši valsts pārziņā.

Lai gan Latvijā nav oficiāli noteikts e-Pilsoņa statuss, savā ziņā tieši e-Identitāte ir pirmais un būtiskākais priekšnosacījums, lai mēs varētu runāt par virtuālu pilsonību – personas statusu digitālajā vidē, kas ļauj saņemt un baudīt gan valsts un pašvaldību nodrošinātos pakalpojumus, gan arī veiksmīgi iekļauties e-komercijas procesos.

Ja kādam interneta veikalam ir mazsvarīgi, no kurienes ir potenciālais klients, kas veic priekšapmaksu par kādu preci, tad saziņā ar valsti ir svarīga gan personas teritoriālā  piederība, gan arī personas identitāte. Arī digitālajā vidē cilvēkam ir vajadzīga piederības sajūta. Valsts nodrošināta e-Identitāte vien šo sajūtu neradīs, bet viennozīmīgi palīdzēs to izveidot, nodrošinot cilvēkam jebkurā laikā, ātri un ērti sasniedzamus pakalpojumus, kas līdz šim bijuši pieejami tikai klātienē.

Šobrīd rīki, kas nodrošina e-Identitātes apliecināšanu pieejami ap 25 000 e-Paraksts mobile lietotāju, nepilniem 9000 e-Paraksta kartes lietotāju, kā arī vairāk nekā 400 000 personu, kas saņēmušas eID karti ar e-Parakstu.

Redzam, ka valstī būtu skaidri jādefinē tie pakalpojumi un servisi, ko e-vidē iespējams saņemt tikai ar kvalificētiem paaugstinātas drošības e-Identitātes rīkiem. Tas ne tikai veicinātu drošu rīku pielietojuma paplašināšanos, bet arī pasargātu digitālo Latviju no potenciāli nedrošām situācijām.  Arī ārpus Latvijas robežām strauji attīstās visdažādākā līmeņa digitālie risinājumu un jau visai drīz var veidoties situācijas, kad ar pietiekami nedrošu kādas citas valsts izsniegtu identitātes rīku persona  var saņemt e-pakalpojumu, kas būtu daudz stiprāk aizsargājams.

Ejam uz plašu starptautisku lietošanu 

Eiropas Savienības (ES) normatīvie akti nosaka nepieciešamību katrā dalībvalstī ieviest nacionālo e-Identitātes apliecināšanas shēmu, kas nodrošinātu to, ka ar katras dalībvalsts izsniegtajiem identitātes apliecināšanas rīkiem iespējams saņemt pakalpojumus ar augstāko e-Identitātes apliecināšanas prasību arī citās ES dalībvalstīs.

LVRTC jau ir iesniedzis pieteikumu e-Paraksta rīku izsludināšanai ES līmenī. Izsludināšanas process var aizņemt līdz pat pusgadam, bet pēc tā pabeigšanas ikviens e-Paraksta lietotājs varēs saņemt e-pakalpojumus citās ES valstīs. Arī citu ES valstu iedzīvotāji varēs saņemt Latvijas iestāžu un organizāciju nodrošinātos e-pakalpojumus, kuriem nepieciešama augstākā līmeņa identitātes apliecināšana, ja apliecinās e-Identitāti ar savas mītnes valsts izsniegtu nacionālā un ES līmenī atbilstoši akreditētu rīku.

 

Autors ir Latvijas Valsts radio un televīzijas centra (LVRTC) valdes priekšsēdētājs

Pagaidām nav neviena komentāra

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu