"SpaceX" palaidusi savu jauno raķeti "Falcon Heavy" • IR.lv

“SpaceX” palaidusi savu jauno raķeti “Falcon Heavy”

8
"SpaceX" "Falcon Heavy" raķete startē no Kenedija kosmodroma Floridā ASV. Foto: Reuters/LETA

ASV kompānija “SpaceX” otrdien palaida kosmosā savu jaunāko un lielāko raķeti “Falcon Heavy”, ziņo LETA.

“Falcon Heavy” izstrādāta kosmosa kuģu nogādāšanai uz Mēness vai Marsa, kā arī īpaši lielu satelītu nogādāšanai Zemes orbītā. Raķete var nest 64 tonnas kravas.

Pašlaik pasaulē spēcīgākā raķete “Falcon Heavy” tika palaista no Kanaveralas zemes raga Floridā, lai pirmajā izmēģinājuma lidojumā nogādātu kosmosā “SpaceX” dibinātājam un vadītājam Īlonam Maskam piederošu sarkanu sporta automašīnu “Tesla Roadster”.

Automašīna, kurā pie stūres sēž manekens “Starman” kosmonauta tērpā, veiksmīga izmēģinājuma gadījumā ieies orbītā ap Sauli.

Apmēram divas minūtes pēc lidojuma sākuma abas sānu nesējraķetes atdalījās no “Falcon Heavy” un devās atpakaļ uz Zemi, kur tās vienlaicīgi stateniski piezemējās uz starta laukumiem.

Trešajai – centra nesējraķetei – bija paredzēts nolaisties uz peldošas platformas okeānā apmēram 480 kilometrus no krasta. Vairākas stundas pēc starta vēl nebija zināms, vai šī nesējraķete ir veiksmīgi nolaidusies.

Automašīnai “Tesla Roadster” uzmontētas kameras pārraidīja video, kur tā redzama kosmosā augstu virs okeāna. Pie stūres sēdošais manekens “Starman” ir nosaukts kādas Deivida Bovija dziesmas vārdā, un fonā kādu laiku skanēja Bovija dziesma “Life on Mars?”. Uz mašīnas instrumentu paneļa ir uzraksts “Don’t panic!” (“Bez panikas!”)

“Skats no “SpaceX” Startu vadības centra,” Masks ierakstīja tviterī, komentējot šo video. “Acīmredzot orbītā ap Zemi atrodas automobilis.”

Pagājušajā nedēļā raķete “Falcon Heavy” uz īsu brīdi pirmo reizi tika iedarbināta Kenedija kosmosa centrā. Tika izmēģinātas visas trīs nesējraķetes un to 27 dzinēji.

Masks vēlāk paziņoja, ka pārbaude veikta labi un drīzumā gaidāms starts.

Dienu pirms starta Masks paziņoja reportieriem, ka viņa kompānija darījusi visu, lai gūtu maksimālus panākumus, bet viņš rēķinās ar to, ka panākumu vietā var notikt “viens liels sprādziens” vai cita nelaime.

Komentāri (8)

  QAnon > lno 09.02.2018. 03.43

  Nekas, krieviem vēl ir Bordāns, Potapova un Jurašs.

  0
  0
  Atbildēt

  0

Edgars Kebbe 07.02.2018. 13.36

Liels solis cilvēka dzīvei un Marsa un Saules sistēmas kolonizācijai.

0
-1
Atbildēt

0

J.Biotops 07.02.2018. 13.31

Lietotu automašīnu gaisā uzšāvis un pat nekaunas par to runāt! Raķete jaudīgāka kā godīgo valsts kantoru NASA un Roskosmos taisītās, pie tam lēta. Droši vien tāpēc, ka nodokļus nemaksā un vēl dabu piesārņo, globālo sasilšanu veicina. Izplūdes gāzes, CO emisija, siltuma piesārņojums u.t.t. Tas vairs nav paciešams.
Bezkaunīgā privātuzņēmēja pašdarbība ar steigu jāpārtrauc un visi viņa Falkoni jānacionalizē. Jāmacionalizē!!!

0
-3
Atbildēt

2

  andrejs > J.Biotops 07.02.2018. 13.52

  Gan jau ka bez NASA zināšanām, pieredzes un cilvēkresursiem neiztika arī Falks.

  +2
  -1
  Atbildēt

  0

  lno > J.Biotops 08.02.2018. 12.59

  J. Biotops. 2X vājāka par NASA Saturn- 5:)

  +1
  0
  Atbildēt

  1

  J.Biotops > lno 08.02.2018. 20.47

  Jā, tikai par Saturn- 5 lidojumiem kaut kā jau labu laiku nekas nav dzirdēts. Par izmaksām ne tik.
  Ja nopietnāk – pat saulainai padomjzemei tās norieta laikā bija jaudīgāka raķete, tā kas veselu vienu reizi uzstūma gaisā nabaga Buranu. Abām kopīgais – izmaksu iespaids uz izmantošanu.
  Māska veidojuma būtiskākā atšķirība ir ekonomikā, nevis jaudā, kaut arī tā tomēr pašlaik lielākā. Tādus jānacionalizē obligāti, lai tie kapitālisti uz darba tautas sviedriem neizlaižas, šaudami kosmosā nolietotus kabrioletus. Vai ne?

  0
  -3
  Atbildēt

  1

  andrejs > J.Biotops 08.02.2018. 21.29

  Tādus jānacionalizē obligāti,
  ——————–
  par ko tāds satraukums? Iedzeriet kādu balderjāni!

  +1
  -1
  Atbildēt

  0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu