Cerība pēc giljotīnas

Gundega Repše.

Gundega Repše.

Uzrakstījusi romānu par 1940. gadu Latvijā, Gundega Repše uzskata, ka tā laika līdzības ar mūsdienām ir biedējošas. Viņa vēlētos izlīgumu sabiedrībā, lai vēsture neatkārtotos

Gundegas Repšes romāns Bogene ir sestā izdotā grāmata viņas pašas iecerētajā latviešu rakstnieku 13 vēstures romānu sērijā Mēs. Latvija, XX gadsimts. Sērijā jau ir iznācis Osvalda Zebra romāns Gaiļu kalna ēnā par 19. un 20. gadsimtu mijas notikumiem, Paula Bankovska romāns 18 par Latvijas Republikas tapšanu, Māra Bērziņa romāns Svina garša par pirmās brīvvalsts pēdējiem gadiem, Gunta Bereļa romāns Vārdiem nebija vietas par Pirmo pasaules karu, Noras Ikstenas romāns Mātes piens par 70. un 80. gadiem Latvijas PSR.

Trīs gadus arhīvos pētījusi norises Latvijā, rakstniece secinājusi, ka okupācija radījusi dramatisku pārrāvumu tautas vēsturē. Viņai mainījies arī priekšstats par cilvēka dabu, arī par sevi. Latviešu gatavība tolaik sadarboties ar okupācijas varu jeb «cik viegli mēs esam paņemami» viņu šokējusi. Repše cer, ka pārdzīvotā trauma daudzus atturētu rīkoties līdzīgi, ja vēsture mēģinātu atkārtoties, taču sabiedrībai būtu jāpārvar daudzās plaisas un sienas.

Jaunākajā žurnālā