Vēsture un patiesība 26

Pērn 9.maijā pie pieminekļa Uzvaras laukumā. Foto: Ieva Čīka, LETA
Gunārs Nāgels

Kas jāzina par 9.maiju un Uzvaras laukumu

Vēsture ir reizē zinātne un māksla. Zinātne noskaidrot pagātnes faktus, un māksla šos faktus salikt kopā un atstāstīt saprotamā un godīgā veidā, ņemot vērā klausītāja priekšzināšanas un interešu līmeni.

Diemžēl, „vēsture” var arī dažreiz būt drīzāk fantāzija nekā zinātne vai māksla. Tīmekļa vietne “rodina.lv” savā pirmā lapā sludina (krieviski): „Rīga – mūsu pilsēta, Latvija – mūsu zeme. Krievu valoda – Latvijas valoda. Krievi nepadodas!”

Šādam ievadam seko „Manifests”, kurā tiek apgalvots, ka krievi Latvijā, tāpat kā latvieši, ir te iedzimta tauta. Slāvi un krievu vecticībnieki esot radījuši Latvijas materiālās un kulturālas vērtības, un piedalījušies Latvijas valsts un nācijas izveidošanā.

Protams, nav bijusi okupācija, jo Latvijas parlaments izlēma, ka Latvija iekļausies PSRS sastāvā, un prezidents Ulmanis ir piekritis padomju karaspēka ienākšanai. Pretošanās nebija.

Lai šo patiesību apliecinātu, būšot gājiens 9.maijā no Strēlnieku laukuma līdz Uzvaras laukumam.

Un te vienā teikumā ir tik daudz ievīts…

Vācijas kapitulācija Otrā pasaules karā faktiski notika jau 8.maijā, un visā Eiropas Savienībā 9.maijs tiek svinēts kā Eiropas diena. Bet Krievijā 9.maiju svin kā uzvaru pār Vāciju, bieži aizmirstot citu valstu lomu nacismā sagrāvē.

Uzvaras laukums savu nosaukumu nav guvis no PSRS uzvaras pār Vāciju, bet gan tieši no Latvijas Republikas uzvaras pār Vāciju 1919.gadā. (Latvija ir oficiāli tikai vienai zemei jebkad pieteikusi karu, un tā ir tieši Vācija.)

Un vēl lielākā ironija – minētajā Strēlnieku laukumā atrodas Latvijas Okupācijas muzejs, kas satur liecības par okupāciju. Par padomju bruņoto spēku uzbrukumu Latvijas robežsargiem 1940.gada 15.jūnijā. Bija gan pretošanās, gan bojāgājušie. Padošanās bandītam, kas jau Somijā bija demonstrējis to, ka asinsizliešana to nemaz netraucē, nav tas pats kā brīvprātīgā iestāšanās tumsonības savienībā.

Vai lapa “rodina.lv” tikai alojas, vai aiz tās stāv kādi “zaļi cilvēciņi”, kuri jau tagad gatavojas “glābt” apspiestās tautas Latvijā? Gēbelss labi saprata, ka meliem jābūt lieliem un neatlaidīgiem, un tad arī tiem ticēs. Ja nebūtu tieši šie “zaļie cilvēciņi” un ļoti aktīva ksenofobiska kampaņa Krievijā, tad varētu šo norakstīt uz runas brīvības rēķina. Bet vai tad Gēbelsam arī nebija tiesības uz runas brīvību?

Ja mērķis ir graut mūsu valsti un iznīcināt mūsu valodu, tad nedrīkstam būt vienaldzīgi.

Autors ir laikraksta “Latvietis” redaktors Austrālijā

 

Komentāri (26)

Antra Ozollapa 09.05.2014. 08.57

ločmūlim

Jūs varbūt atgrieza mierīgai dzīvei, ar visiem gulagiem…mūs nebūt ne…savu vienīgo patiesību vari melot tālāk sev līdzīgajiem…:)

+10
-6
Atbildēt

0

ivetao2007 09.05.2014. 14.28

Vārdus, ko šeit uzrakstījis LATVIETIS redaktos bija jāpasaka Latvijas valsts prezidentam, kurš kā zināms ir komunists, un Ministru prezidentei,par kauras iespējamo sastāvēšanu kompartija nav zināms. Tikai divi redzmi komunisti spējuši azīt savu vainu – Edards Berklāvs un Juris Bojārs. Un tad strādāt Latvijas labā. Vācija kanclers Konrāds Adenauers nosabiderības izslēdza nacistus NSDAP biedrue, To izdarīja arī Vāclavs Hāvels un Lehs Valensa. Tās tagad ir labklājības zemes.

+3
0
Atbildēt

1

  Amis > ivetao2007 11.05.2014. 10.51

  mezavilks bija jāpasaka Latvijas valsts prezidentam, kurš kā zināms ir komunists

  ====================

  Kādi komunisti ir Dombrovskis un Straujuma, kas izgāza naidu pret latviešu varoņu – Leģionāru piemiņu?

  0
  0
  Atbildēt

  0

Janka, Janic 09.05.2014. 09.49

krievijaa notiek karaspeeka paraade , puuķins ar visu ģeneraaļu un virsnieku kompaaniju rotaati milziigu georga lentiišu pušķiem , ko tad muusu interfronte nevareeja taapat izgreznoties?http://live.russia.tv/index/index/channel_id/3

+3
-3
Atbildēt

7

  Inese > Janka, Janic 09.05.2014. 09.57

  Katru gadu 9. maijā debesīs uzdzirkstī daudzkrāsainu raķešu varenais salūts, Uzvaras salūts. Jau 69 gadus pāri mūsu zemei vairs kaukdamas nelido fašistu lidmašīnas ar melno nāves krustu uz sāniem.

  +3
  -9
  Atbildēt

  0

  Inese > Janka, Janic 09.05.2014. 10.43

  Citāts no L. Lapsas, K. Jančevskas un I. Saatčianes grāmatas “Latvietis parastais”:

  Vēl vairāk: diemžēl jāatzīst, ka pēckara Latvijā bija cilvēki, kas rīkojās nelietīgi pret saviem tautiešiem. 1949. gads to pierādīja: izsūtāmo sarakstus veidoja tie, kas mitinājās blakus, kuri zināja, ka tur un tur dzīvo cilvēki, kuriem pieder vairāk mantas vai kuri vienkārši ir gudrāki.

  Man bija iespēja papētīt izsūtāmo sarakstus un pavēles, un es atklāju, ka tie cilvēki, kuri ievācās mūsu Nītaures mājā, bija šos sarakstus veidojuši.

  +1
  -6
  Atbildēt

  0

  Amis > Janka, Janic 11.05.2014. 10.54

  Ločmelis nelido fašistu lidmašīnas ar melno nāves krustu uz sāniem.

  ===============

  Easy!!! Bezpilota lidmašīnas atpazīs un izbeigs pēdējo krievu uz planētas.

  0
  0
  Atbildēt

  0

  edzhus > Janka, Janic 09.05.2014. 11.13

  Ta jau laikam kaimiņos Nītaurē dzīvoji, ko?

  +2
  -1
  Atbildēt

  0

  Janka, Janic > Janka, Janic 09.05.2014. 11.24

  …aptaurēts?

  +2
  -1
  Atbildēt

  0

  Ieva Aile > Janka, Janic 09.05.2014. 11.26

  Protams,ka padomju iebrucēji bija priecīgi,ka tādus stukačus latviešu tautā varēja atrast,tad varēja sastādīt smuku ”pašmāju” ”valdību” un izmantot vietējos savu netīro nodomu realizācijai.Nu tā kā tagad Krimā,piemēram.

  +1
  0
  Atbildēt

  0

  Ieva Aile > Janka, Janic 09.05.2014. 10.11

  Jā,a cik gadu pagājuši,kamēr latviešus vairs neizsūta uz Sibīriju?

  +3
  -1
  Atbildēt

  0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu