Ukrainas mācība • IR.lv

Ukrainas mācība 125

Krievu Internacionāles štāba ieeja (Staff of Russian International) Sevastopolē Krimā. To grezno uzraksts: es runāju krieviski. Foto: ITAR-TASS/LETA
Ilze Viņķele

Katram Saeimā pārstāvētajam politiskajam spēkam jāatbild uz jautājumu, kā vērtējama Krievijas rīcība Ukrainā

Esmu no tiem cilvēkiem aktīvajā politikā, kas uzskata, ka ilgstoša trešdaļas Saeimas turēšana opozīcijā ilgtermiņā vājina Latvijas demokrātiju un debilizē opozīciju. Neesmu slēpusi, ka uzskatīju par vismaz apsveramu, vismaz diskusijas vērtu Saskaņas centra dalību valdībā. Protams, ar skaidri definētiem nosacījumiem, ar apliecinātiem principiem, kuru pamatā nepārprotama Latvijas valstiskuma atzīšana.

Šobrīd nevēlos iztirzāt SC pastāvēšanas vēstures peripetijas un dažādās tiešās un netiešās norādes par saistību ar Krievijas varu. Kopš 2014.gada 1.marta Krievijas Domes augšpalātas lēmuma atļaut Putinam ievest karaspēku suverēnās Ukrainas teritorijā sākas cita politikas atskaites sistēma arī Latvijā. Pieņēmumu un pieļāvumu laiks ir beidzies.

Katram Saeimā pārstāvētajam politiskajam spēkam un arī tiem jaunajiem, kas rudenī pošas uz Saeimu, Latvijas iedzīvotājiem – vēlētājiem un nepilsoņiem, ir jāatbild uz jautājumu, kā vērtējama Krievijas rīcība Ukrainā. Tieši un atklāti. Par kādu cenu mēs esam gatavi labām attiecībām ar Krieviju?

Kādēļ piesaucu SC? Tādēļ, ka notikumi Ukrainā var kļūt par krustcelēm SC pastāvēšanā. Es gribētu saprast vai, kā un kādēļ kolēģi Saeimā no SC frakcijas, ar kuriem diendienā strādājam kopā, piem., Andrejs Klementjevs, Igors Zujevs, Ivans Klementjevs, Marjana Ivanova-Jevsejeva, aizstāvēs un attaisnos Krievijas intervenci Ukrainā?

Man nav ilūziju par profesionālajiem mazas, bet augstākās līgas spēlētājiem Jāni Urbanoviču un Nilu Ušakovu. SC ideoloģiskajiem un nodrošinājuma pīlāriem, kam savas cepures būs jāapēd, lai pamatotu Krievijas rīcību. Bet ierindas frakcijas deputātiem, ierindas SC biedriem? Kādēļ lai šoreiz, kad karš faktiski kaimiņos kļūst par realitāti, viņi veidotu klusējošos masu skatus dažiem veikliem politdarboņiem? Kādēļ lai šis brīdis nekļūtu par īsto, lai atraisītos no saitēm ar Krieviju un attīstītu savu partiju pašu spēkiem? Pretējā gadījumā SC marginalizācija būs vēl ilgāka un tas būs pamatoti.

Atzīšos, nepatīk izteiciens „parādīja stingru mugurkaulu”. Ļoti negribētos, ka pēdējie notikumi Ukrainā Latvijas politikā un sabiedrībā aktivizētu tieši „mugurkaula rādītājus”. Latvijas intereses – aktīva pilsoniska sabiedrība, kas apzināti vienojas un rīkojas kopīga mērķa labad – neatkarīgas demokrātiskas valsts stiprināšanā. Diemžēl izrādās joprojām aktuāli – arī nosargāšanā. Lai to izdarītu, mugurkaula vien nepietiks. Taisns mugurkauls var būt arī no pārkaļķošanās.

Šobrīd Latvijai vairāk vajadzēs prātus un drosmi. Drosmi nosaukt lietas īstajos vārdos. Gan Ukrainā, gan Latvijā. Drosmi politiskajām partijām nokāpt no ērti iemītās takas, kas saucas „Krievi nāk!”, kas primitīvākajā izpildījumā nes tikai īstermiņa augļus šīs pieejas abu pušu lietotājiem, bet sabiedrību un valsti ilgtermiņā dzen strupceļā. Prātu un drosmi pieņemt lēmumus, kas mazina Latvijas atkarību un ietekmējamību no Krievijas un pieņemtos lēmumus arī noturēt. Visiem kopā. Jo izdevīgāka gāzes cena beigās var izrādīties pārlieku dārga – mūsu valsts vērtībā.

Autore ir 11. Saeimas deputāte, Vienotība

 

Komentāri (125)

silvija_vitina 02.03.2014. 12.04

Latvija atceras Baltijas okupāciju. Latvijai ir dots “brīdinājuma šāviens”. Šoreiz vēl gaisā, ne galvā.

Vai beidzot “lielā koalīcija” spēs vienoties par NACIONĀLĀS DROŠĪBAS jutājumiem? Par termiņuzturēšanās atļauju PILNĪGU aizliegšanu?

Vai Valsts drošības struktūras spēs beidzot “izķert” t.s. Latvijas pilsoņus ar Krievijas pasēm kabatās? Tikai lai nestāsta, ka tas nav iespējams!

+41
-1
Atbildēt

16

  dace_roze_lmt_lv > silvija_vitina 02.03.2014. 12.13

  Neesiet pašnāvnieki.

  0
  -12
  Atbildēt

  0

  dace_roze_lmt_lv > silvija_vitina 02.03.2014. 12.20

  Krievija to novērtēs.

  +1
  -13
  Atbildēt

  0

  dace_roze_lmt_lv > silvija_vitina 02.03.2014. 12.55

  Variet kaut 100 % novirzīt aizsardzībai.

  Cerams, tā arī darīsiet.

  0
  -7
  Atbildēt

  0

  dace_roze_lmt_lv > silvija_vitina 02.03.2014. 14.24

  Pienākumu aizstāvēt taisnību, jo varai jābūt godīgai un taisnīgai.

  +2
  -7
  Atbildēt

  0

  dace_roze_lmt_lv > silvija_vitina 02.03.2014. 13.47

  “betijacelmale

  Pirms kāda laika viena Alfas pārdevēja lielījās, ka nokārtoja Krievijas pilsonību. Pirmdien pajautāšu, kā jūtas šodien piektā kolonna.”

  Pārdevējai katra glēvule māk pajautāt.

  Pajautājiet man, Lindermanam vai Ušakovam. Es uzreiz pasūtīšu ellē, Linders uzsūtīs uz jums savus domu biedrus, kas jūs apries, bet Ušakovs palūgs draugiem Drošības policijā uzstādīt jūsu telefonu uz pastāvīgu noklausīšanos. Tā ka esiet drosmīga tikai ar vājiem. Kā sacīja biedrs Staļins: Молодец среди овец, а среди молодца и сам овца.

  +6
  -8
  Atbildēt

  0

  kristaps_drone > silvija_vitina 03.03.2014. 13.03

  >fikseris

  “Vaņkas Latvijā tagad sāks saņemt okupantiem pienācīgu attieksmi.” – kā tad, sagaidīsi kaut ko tādu! Mēs te taču integrējamies un saliedējamies ar okupantiem un kolonistiem.

  +1
  -1
  Atbildēt

  0

  Sanšains > silvija_vitina 02.03.2014. 15.47

  papageno:

  Varbūt Naconālās Apvienības juristi – protams, laikā, kad nav jācep piparkūku kāškrusti – varētu izstrādāt likumprojektu, tieslietu ministres rīkojuma projektu, lai apturētu Latvijai naidīgu propogandu

  ==================================

  Cik glumi.

  Tātad tagad NA vainīga, ka Latviju pārpludina krievu meli? Un “Vienotība”, kas, kā zināms, vai pušu plīst no “intelektuālā potenciāla” pārpilnības, tādus likumprojektus nespēj radīt un ierosināt?

  Nupat šodien taču divas no intelektuālākajām “Vienotības” kundzēm – Viņķele un Ēlerte – atradušas laiku un spēkus uzcept pa rakstiņam. Viena par to, kā SC esot jālabojas, lai BEIDZOT to varētu paņemt valdībā, otra par to, kā izglābt.. nē, ne jau Latviju – uzreiz visu pasauli kopā ar Krieviju.

  Pasaules lāpītāju pulciņš.

  +9
  -8
  Atbildēt

  0

  kristaps_drone > silvija_vitina 03.03.2014. 13.06

  >tradutrice

  “Būtībā nav nekas nosodāms, ja personai piešķir vienas vai citas valsts pilsonību.” – ja Latvijas iedzīvotāji ar prieku pieņem agresorvalsts pilsonību, tad gan ir jābūt iebildumiem, un ļoti nopietniem.

  +2
  0
  Atbildēt

  0

  Un Putina pārstāvētā vara ir godīga un taisnīga. Stāstiet, zēni, stāstiet.

  +5
  -1
  Atbildēt

  0

  ievuliitis > silvija_vitina 02.03.2014. 13.15

  Vai Valsts drošības struktūras spēs beidzot “izķert” t.s. Latvijas pilsoņus ar Krievijas pasēm kabatās?

  Pirms kāda laika viena Alfas pārdevēja lielījās, ka nokārtoja Krievijas pilsonību. Pirmdien pajautāšu, kā jūtas šodien piektā kolonna.

  +15
  -7
  Atbildēt

  0

  ievuliitis > silvija_vitina 02.03.2014. 14.15

  traductrice, es tikai gribu paskatīties cilvēkam acīs, izteikt līdzjūtību, ka nav viņai dēla, ko vajadzētu aizsūtīt dienēt Krievijas armijā, lai tas varētu pret Ukrainas tautu pildīt internacionālo… atvainojiet! …internacionālais ir no citas ēras. Šodien Krievijas karavīri pilda nacionālo?… nacistisko?… atradu! – imperialistisko pienākumu.

  +17
  -6
  Atbildēt

  0

  jessdrthomas > silvija_vitina 02.03.2014. 14.08

  Lieliska ziņa! “Nekavējoties” ir rīt!

  Mūrniece: Nekavējoties jāveic plašsaziņas līdzekļu likuma revīzija Latvijas mediju telpas aizsargāšanai (13:55)

  Rīga, 2.marts, LETA. Kultūras ministrijā nekavējoties ir jāveido Mediju nodaļa un paralēli jāsāk darbs pie Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma (EPLL) revīzijas, lai konstatētu vēl neizmantotās iespējas Latvijas mediju telpas aizsargāšanai, aģentūrai LETA sacīja Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (VL-TB/LNNK).

  +14
  0
  Atbildēt

  0

  Vladimirs Lavrenovs > silvija_vitina 02.03.2014. 12.53

  Iesākumam pietiktu ar budžeta pārskatīšanu aizsardzības daļu palielinot uz 2% sākot no 2014. gada, nevis “tikai ne mūsu sasaukuma laikā” attīstības programmas.

  Jāizvērtē valsts institūciju bezdarbības tiesiskums vairāku tv kanālu dezinformācijas un naida kurināšanas lietā.

  +15
  0
  Atbildēt

  0

  Nika > silvija_vitina 02.03.2014. 12.17

  superacs un vispār urļiki, tagad laikam baigi krutie jūtas un domā, ka mēs no viņiem ļoti baidīsimies :)))

  Drīzāk otrādi. Vaņkas Latvijā tagad sāks saņemt okupantiem pienācīgu attieksmi.

  +17
  -2
  Atbildēt

  0

  jessdrthomas > silvija_vitina 02.03.2014. 13.45

  Lielākais ienaidnieks ir nevis TUA, bet gan Latvijas krievu mediji, kas visu otrās neatkatrības laiku indē Latvijas krievu dvēseles un prātus. Intereses pēc, paskatieties pirmdienas Vesti, vai Tvneta un Delfu krievu versijas, rakstus un komentārus.

  Varbūt Naconālās Apvienības juristi – protams, laikā, kad nav jācep piparkūku kāškrusti – varētu izstrādāt likumprojektu, tieslietu ministres rīkojuma projektu, lai apturētu Latvijai naidīgu propogandu, kuras mērķis ir Latvijas neatkarības iznīcināšana, apšaubīšana un klaja nacionālā naida kurināšana, demokrātiskas valsts pamatu graušana?

  Nevienā ES valstī nekas tāds nav pieciests, it sevišķi jau nu ne tad, kad valstis ir nesen atbrīvojušās no totalitāra režīma un nelikumīgas okupācijas.

  Vai Francijā, Polijā kāds medijs var atļauties svinēt nacistiskās Vācijas svētkus, militārās uzvaras? Ja kāds mēģinātu kaut ko šajā virzienā, tad sēdētu, un ātri vien.

  Piparkūku kāškrustu cepšana, protams, ir vienkāršāka par juridiski korektu un iedarbīgu soļu sagatavošanu pretvalstiskas darbības apturēšanai.

  +20
  -3
  Atbildēt

  0

  silvija_vitina > silvija_vitina 02.03.2014. 13.52

  Betija. Būtībā nav nekas nosodāms, ja personai piešķir vienas vai citas valsts pilsonību. Man nav iebildumu, ja Alfas pārdevējai ir Krievijas pilsonība, tiktāl, cik tiek ievērots likums. Bet LV likumā ir skaidri definēts, ka Krievijas pilsoņiem dubultpilsonību Latvija neparedz. Tas nozīmē, ka Alfas pārdevējai nekavējoties ir anulējama Latvijas pilsonība, jo tāda ir bijusi šīs pārdevējas griba un izvēle! Man NAV SAPROTAMA valsts iestāžu nespēja īstenot likuma varu. neticu, ka valsts drošības struktūras nespēj sakārtot šo lauciņu.

  +21
  -1
  Atbildēt

  0

Gaisma; Enģelis 02.03.2014. 12.18

Aktuālāk būtu atzīt, ka Ukrainas notikumi izgaismo faktu, ka Krievijas pilsoņu atrašanās valstī apdraud pašu tās pastāvēšanu. T.i., to uzturēšanās termiņš būtu jāierobežo ar, teiksim, divām nedēļām.

+35
-2
Atbildēt

6

  dace_roze_lmt_lv > Gaisma; Enģelis 02.03.2014. 12.21

  Nekā nesanāks.

  0
  -7
  Atbildēt

  0

  kristaps_drone > Gaisma; Enģelis 03.03.2014. 13.17

  “Krievijas pilsoņi tiek izmantoti par ieganstu karam” – ne jau krievijas pilsoņi ir te ko maina, bet neveiktā deokupācija un dekolonizācija. Jo krievijai taču ir vienalga, vai runa ir par krievijas pilsoņiem, vai Latvijas pilsoņiem – naturalizētiem okupantiem, kolonistiem un viņu pēctečiem.

  +1
  -1
  Atbildēt

  0

  kristaps_drone > Gaisma; Enģelis 03.03.2014. 13.15

  “Ukrainas notikumi izgaismo faktu…” – tik acīmredzamas lietas nemaz neprasa nekādu izgaismojumu. Ja tomēr kādam, ka piemēram, mūsu valdošajai gļēvlatviešu koalīcijai šādi izgaismojumi ir vajadzīgi, tad to lieliski izgaismoja jau Apbhāzijas un Osetijas piemēri.

  +2
  -1
  Atbildēt

  0

  Bet kur ir problēma? Krievijas pasu pilsoņi jāpielīdzina ārvalstniekiem ar termiņa uzturēšanās atļaujām. Lai tad čomi domā, kurai valstij pieslieties.

  +3
  0
  Atbildēt

  0

  janis17 > Gaisma; Enģelis 02.03.2014. 22.57

  morgenstern uzturēšanās termiņš būtu jāierobežo ar, teiksim, divām nedēļām.

  _____________________________________________________

  Kad 1939. gadā sākās 2. pas. karš – cik uzturēšanās atļauju un uz cik ilgu laiku vāciešiem izsniedza briti?

  Cik uzturēšanās atļauju un uz cik ilgu laiku Somija izsniedza krieviem???

  +4
  0
  Atbildēt

  0

  esmeralda_se > Gaisma; Enģelis 02.03.2014. 14.13

  Precīzi. Tieši uz to iekrita Gruzija, tieši uz to pašu – Ukraina. Krievijas pilsoņi tiek izmantoti par ieganstu karam, tātad, jo mazāk tādu Latvijā, jo labāk – vienīgais iespējamais secinājums.

  +11
  -1
  Atbildēt

  0

buchamona 02.03.2014. 12.00

Drīzāk jau ir pienācis brīdis deputātei Viņķelei pierādīt savu drosmi un atzīt savas iepriekš pieļautās kļūdas attieksmē pret LR naidīgu politisku spēku – SC.

Taču līdz ar šo rindkopu:

“… Man nav ilūziju par profesionālajiem mazas, bet augstākās līgas spēlētājiem Jāni Urbanoviču un Nilu Ušakovu. SC ideoloģiskajiem un nodrošinājuma pīlāriem, kam savas cepures būs jāapēd, lai pamatotu Krievijas rīcību. Bet ierindas frakcijas deputātiem, ierindas SC biedriem? Kādēļ lai šoreiz, kad karš faktiski kaimiņos kļūst par realitāti, viņi veidotu klusējošos masu skatus dažiem veikliem politdarboņiem…?”

Viņķeles kundze tikai parāda to, ka līdz pat šim brīdim nav sapratusi to, ka SC vadoņi nav atdalāmi no šīs apvienības ” ierindas biedriem” un arī elektorāta. Kuri tad LR Saeimā, ES vēlēšanās ievēl šos SC ideoloģiskos barvežus, ja ne tas pats SC monolītais elektorāts, kuram viena rieva uz pieres un tā pati no ” furaškas” :)

+36
-6
Atbildēt

3

  kristaps_drone > buchamona 03.03.2014. 13.02

  “Tikai šis fakts nenozīmē, ka nav jāmēģina nodalīt adekvātos krievus no pārējiem.” – un kur tad šie “adekvātie” krievi ir atrodami? Kaut kā pēdējo 20 gadu laikā, un it sevišķi valodu referenduma laikā viņi nebija nedz dzirdami, nedz redzami.

  0
  0
  Atbildēt

  0

  dace_ampermane > buchamona 02.03.2014. 21.52

  Viņķele galīgi nojūgusies. Pilnīgi nesaprot ko runā. Kauns lasīt.

  SC ir krievijas partija, pūķina partija- pūķins ir bandits, melis, fašists un okupants- Vai dieniņ Latvijai! tikai trakai [ vēl vakar] var ienākt prātā iet kopā ar SC valsts vadībā.

  +5
  -2
  Atbildēt

  0

  simpsons > buchamona 02.03.2014. 14.43

  Jāpiekrīt, ka absolūtais vairākums SC vēlētāju ir radikāli noskaņoti. Vadoties no skaitļiem par balsotājiem pēdējās 2 vēlēšanās un valodas referendumā, maksimāli 40 tūkstoši no SC/PCTVL vēlētājiem nav par krievu valsts valodu. (Pesimistiski – viņi visi domā, ka ‘Dievs, svētī Latviju!’ ir jādzied krievu valodā).

  Tikai šis fakts nenozīmē, ka nav jāmēģina nodalīt adekvātos krievus no pārējiem. Visreālākais ir parādīt, ka gudri krievi var ietekmēt lietas esot latviešu partijās. Galu galā Dombrovskim ekonomikā un Loskutovam iekšlietās individuāli ir lielāka teikšana nekā SC un PCTVL kopā ņemot.

  Ja saprātīgiem krieviem būs jāizvēlas būt par politiskajiem klauniem kā Kabanovam/Kravcovam, vai ko reāli ietekmēt, tad SC tiks novājināts.

  +13
  0
  Atbildēt

  0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu