Par Jāņa Čakstes laukumu un tautas vēsturisko atmiņu

  • Kārlis Eņģelis
  • 25.02.2014
Latvijas Valsts prezidenta Jāņa Čakstes piemiņas vieta Meža kapos. Foto: Mārtiņš Zilgalvis, F64

Latvijas Valsts prezidenta Jāņa Čakstes piemiņas vieta Meža kapos. Foto: Mārtiņš Zilgalvis, F64

2013.gada 11.novembrī es kā Saeimas deputāts nosūtīju vēstuli Rīgas mēram Nilam Ušakovam (SC), izsakot priekšlikumu Pils laukumu Rīgā pārdēvēt Latvijas Republikas pirmā prezidenta Jāņa Čakstes vārdā. Lai arī šim laukumam ir bijuši dažādi nosaukumi, vienīgā reize, kad laukumam nosaukums dots neatkarīgā Latvijā, ir 1928.gadā, kad par piemiņu izcilākajam Latvijas valstsvīram to nosauca Jāņa Čakstes vārdā.

Šo priekšlikumu šā gada 23.janvārī izskatīja Rīgas pilsētas būvvaldes Rīgas vietvārdu un pilsētvides objektu nosaukumu komisija un nolēma to neatbalstīt. Komisijas lēmums ir pamatots uz vairākiem apsvērumiem, kurus tā min nosūtītajā vēstulē.

Pils laukuma nosaukums tika atjaunots ar Rīgas Tautas deputātu padomes izpildkomitejas 1987.gada 20.novembra sēdes lēmumu, kas paredzēja atjaunot vairākus Vecrīgas ielu vēsturiskos nosaukumus, to skaitā pārdēvēt Pionieru laukumu par Pils laukumu. Tikai nedēļu agrāk 1987.gada 13.novembrī LPSR Augstākā padome pieņēma paziņojumu „Par melīgajiem izdomājumiem par Padomju Latviju un ASV Kongresa locekļu rupjo provokatorisko iejaukšanos mūsu republikas lietās" saistībā ar ASV kongresa rezolūciju, kurā bija norādīts, ka ASV valdība tradicionāli atzīmē Latvijas neatkarības dienu 18.novembrī. Varam nešaubīties, ka tad valdošajā politiskajā situācijā runāt par Čakstes vārda atjaunošanu kādas vietas nosaukumā būtu bezcerīgi un pat bīstami.

Jaunākajā žurnālā