Valdība atjauno okupācijas režīma nodarīto zaudējumu aprēķināšanas komisiju 35

Padomju valsts ģerbonis. Foto: Timurs Subhankulovs, F64

Par komisijas darbību būs jārūpējas Tieslietu ministrijai

Ministru kabinets otrdien atjaunoja komisijas par PSRS okupācijas režīma nodarītajiem zaudējumiem darbu.

Komisija PSRS totalitārā komunistiskā okupācijas režīma upuru skaita un masu kapu vietu noteikšanai, informācijas par represijām un masveida deportācijām apkopošanai un Latvijas valstij un tās iedzīvotājiem nodarīto zaudējumu aprēķināšanai bija darbojusies no 2005. līdz 2009.gadam, informē Tieslietu ministrijas pārstāve Sigita Vasiļjeva.

Komisija savu darbību pārtrauca ekonomiskās krīzes apstākļos finanšu trūkuma dēļ.

Komisijas atjaunošanu iniciējusi Tieslietu ministrija. Ministrija turpmāk arī būs tā, kas tehniski nodrošinās atjaunotās komisijas darbu.

Komisijas sastāvā būs pārstāvji no Ģenerālprokuratūras, Latvijas Kara muzeja, Baltijas – Ziemeļu pētījumu centra, Latvijas Okupācijas muzeja, Latvijas okupācijas izpētes biedrības, Latvijas Universitātes, Ekonomikas ministrijas, Aizsardzības ministrijas, Ārlietu ministrijas, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas.

Valdībai par pienākumu izveidot šādu komisiju uzliek Saeimas 2005.gada 12.maija deklarācija „Par Latvijā īstenotā Padomju Sociālistisko Republiku Savienības totalitārā komunistiskā okupācijas režīma nosodījumu”.

 

Komentāri (35)

buchamona 05.11.2013. 18.59

Tikai tagad nevajag sākt rakstīt, ka Krievija neko nemaksās un uz komisijas izmaksām, kā jau te saka, ” uzsēdīsies vesels liekēžu bars” 🙂

Komisijas darbs atmaksāsies gan graudā, gan morālē. Beidzot pētījumu rezultāti tiks iestrādāti ” ar vienu roku” uzrakstītā un Latvijā izdotā vēstures mācību grāmatā un uz šāda materiāla pamata tiks turpmāk audzināti jaunie LR pilsoņi, kuriem līdz šim “zināšanas” par to, kas tā tāda bija kremlinu okupācija, kas patiesībā bija Latvijas ” atbrīvotāji” uc nodrīgas lietas tika pasniegtas uz okupantu pieminekļa fona putinistu info telpā, vai arī citā, bet tik pat ” brīvā” inerpretācijā.

Šis pētijums un tā rezultāti, tā pat kā topošā Satversmes preambula ir nākošie, ļoti svarīgie balsti, kuri ir jāiestrādā atjaunotās LR pamatos.

+12
-4
Atbildēt

7

  Egitazz > buchamona 05.11.2013. 21.29

  Un ļoti svarīgi līdz tam brīdim paspēt likvidēt krievu skolas, lai visi sēž vienā klasē un lai Jānītis redzētu un saprastu, ka tie okupanti ir nevis kaut kādi tur nezināmie cilvēki, bet blakus sēdošais Sergejs.
  Vienīgais, nav man skaidrs, kā Sergejam jāuzvedas-

  0
  -7
  Atbildēt

  0

  Inese > buchamona 05.11.2013. 19.40

  Kas ir kremlini?

  +3
  -8
  Atbildēt

  0

  Inese > buchamona 05.11.2013. 19.08

  Cerēsim, ka jaunajā vēstures mācību grāmatā būs arī šie fakti:

  Ne visus mazo pilsētu ebrejus nogalināja Arāja vīri. Dažreiz tādās vietās kā Jēkabpilī un Ilūkstes aprņķī ebrejus šāva tur noorganizētas šāvēju vienības.

  Vēsturisks fakts ir arī tas, ka Arāja komanda, kas sastāvēja galvenokārt no latviešiem, bija unikāla vienība, kam nebija līdzinieka okupētajā Eiropā.

  Iznīcināšanas vienībās pastāvēja īpaša attiecību saikne starp vīriešiem. Lai tās saprastu, mums jāsaprot to sociālais konteksts. Homofilija bija viens no vienību saistošajiem elementiem. Tā bija galēja vīriešu sabiedrība, kas sastāvēja no vīriem, kam patika vīriešu kompānijas. Arāja komandas kodols bija vīri no homofīliska rakstura apvienībām: karavīri, sportisti un korporeļi.

  Komandas dzīves smērviela bija alkohols. Tas tika lietots pirms nogalināšanām, to laikā un pēc tam. Liepājas akciju laikā Baltijas jūras kāpās blakus bedrēm nolika piena kannu ar rumu. Ir vilinājums domāt, ka bez alkohola nebūtu bijis holokausta; neapšaubāmi, nebūtu bijis Arāja komandas.

  Tieši alkohols salauza jauno vīriešu morālos spēkus un deva iespēju nogalināt pirmo reizi, un alkohols atveda viņus atpakaļ pie nogalināšanas vietām. Pēc slepkavošanas vīri piedzērās līdz apstulbumam.

  Šāvējiem nekavējoties tika izsniegta pudele tīra spirta, un viņi to izdzēra uz vietas.

  Pat ja var konstatēt, ka antisemītisms bija motīvs, kāpēc jaunie latvieši iesaistījās šāvēju komandās, tas varētu būt tikai viens no motīviem, nepietiekams problēmas pilnīgai izpratnei.

  Vispirms tā bija alkatība, kas demoralizēja latviešus. Himlera-Heidriha plāns paredzēja nogalināt ebrejus un viņu īpašumu aizvest uz Vāciju. (Viena no iesaukām Rīgā nacistu partijas vāciešiem bija Teppich Roller – tepiķa rullētājs.)

  Tomēr šķiet, ka V. Štālekers šo plānu ļoti ātri pārveidoja. Viņš atļāva, pat rosināja latviešus laupīt. Ciktāl notika grautiņi, tie bija laupīšanas grautiņi. Ebreju mantas piesavināšanās ar vāciešu ziņu notika gan provinces pilsētās, gan Rīgā. Mēs varam pieņemt, ka laupīšana bija ievads dalībai nogalināšanās.

  +2
  -5
  Atbildēt

  0

  piziks > buchamona 06.11.2013. 09.44

  Kolpant, Sergeju neviens normālais latvietis sist netaisās, tomēr Sergejam vajadzētu zināt, ka padkomunistu apmuļķotais viņa vectēvs Prūsijā fašismu apkaroja, labākajā gadījumā ar tanku šķaidot bēgļu vezumniekus, sliktākajā — ar savu daiktu varonīgi izvarojot ne tikai vācu sievietes, meitenes un vecenītes, un, ja daikts bija par mazu un īsu, tad savu varonību šis vectēvs pēc 100 g frontes spirta pastiprināja ar durkli un citiem saimniecībā noderīgiem priekšmetiem.

  +1
  0
  Atbildēt

  0

  buchamona > buchamona 05.11.2013. 19.56

  Nu redzi, Tev ir jāsagaida komisijas slēdziens, jāiepazīstas ar šī darba rezultātiem un pēc tam, kad būsi ar šo uzdevumu ticis galā, tad Tu neuzdosi vairs tik muļķīgus jautājumus 🙂 Bet līdz tam izbeigsim šo bezjēdzīgo sarunu 🙂

  +10
  -2
  Atbildēt

  0

  Nika > buchamona 05.11.2013. 20.41

  Protams, ka vajag pieminet ari Araju. Mes neesam atpalikusi Krievija, kura slepj savus noziegumus. Katra groza var atrast sapuvushu abolu. Latvija bus normala valsts, tada ka Vacija, kura atbildes par savejiem noziedziniekiem. Bet mes ari liksim citiem atbildet.

  ps. Ja nopietni, tad sarkanajiem nacistiem vajag Nirnbergas tribunalus, nevis tikai zaudejumu aprekinashanu.

  +9
  0
  Atbildēt

  0

  buchamona > buchamona 05.11.2013. 19.31

  Protams, ka tiks iestrādāti arī šie fakti un tas būs stāsts par to, kas notiek Latvijas zemē tad, kad tiek sagrauta valsts un varu valstī pārņem noziedznieki. Par visām represijām pret civiliedzīvotājiem, kuras kara gados un pēc 1945. gada tika pastrādātas okupētās LR teritorijā, atbild okupāciju varas – viena, vai otra – atkarībā no gada skaitļa, kurā kāds noziegums tika pastrādāts.

  Ja nacisti savu sodu ir saņēmuši, tad kremliniem viss vēl priekšā 🙂

  +13
  0
  Atbildēt

  0

oktaavs 05.11.2013. 18.28

Kad pēc dažiem gadiem beigsies aprēķini, vajag tos piestādīt Putinam. Viņš, kā godīgs cilvēks, uzreiz atskries ar naudas kušķi un piedāvāsies apmaksāt visus mūsu nelaimīgās valsts okupācijas zaudējumus.
Mūsu galvenā problēma ir sagatavot pietiekami lielu maisu, kur to visu salikt.

+9
-4
Atbildēt

2

  piziks > oktaavs 06.11.2013. 09.38

  West!

  Ar kārtējo maisu prātīgāk būtu iet pie zviedriem, ko Latvijā sargā un aizvainot neļauj zviedru banksteru mūsu lobiji. Kādreizējais premjera padomnieks Maikls Hadsons (, ko zviedru dienesti ļoti prasmīgi aizvāca, iesmērējot/piefiltrējot Valdim Dombrovskim savu finansu literātu Aslundu kopējas nezinātniskās fantastikas grāmatas līdzautoros) ar skaitļiem labi rādīja, ka swe banksteru Latvijai nodaŗitie zaudējumi pārspēj WWII laikā abu, gan vācu, gan padkrievu, okupācijas armiju nodarītos zaudējumus.

  Tas arī galvenais iemesls, lai tagadējā valdība atjaunotu bezcerīgo retoriku par rēķina piestādīšanu ēzeļausu piedāvātājiem, kuri pārvietojas ar tankiem, kas kust tikai vienā — kaimiņu, jaunu iekarojumu — virzienā.

  Ciniska un bezjēdzīga vēlētāju muļķošana, — protams, par vēlētāju/nodokļmaksātāju naudu.

  0
  -2
  Atbildēt

  0

  andris902 > oktaavs 06.11.2013. 10.33

  ….Optiskais Tēmekli…saki – “nezinātniskās fantastikas grāmata”….jautājums – vai esi šo grāmatu izlasījis?….nu, vismaz rokās paturējis?…

  +2
  -1
  Atbildēt

  0

simpsons 05.11.2013. 20.38

Lietderīgāk būtu, ja šie juristi un ekonomisti atrastu, kurās bankās glabājas Krievijas valdības/Centrālās bankas valūtas rezerves; un kur atrodas Krievijas 100 lielāko kompāniju un 100 bagātāko cilvēku ārvalstu aktīvi.

Pēc tam nepieciešams uzrakstīt melnrakstus pieteikumiem ārvalstu tiesās, lai arestētu/konfiscētu šos īpašumus. Sanāktu labāks preventīvs pasākums Krievijas agresijai, nekā NATO 5. pants.

+6
-1
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu