Minimālās algas palielināšana varētu notikt no nākamā gada
Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes sēdē sociālie partneri ceturtdien atbalstīja Labklājības ministrijas un Finanšu ministrijas ierosinājumu minimālās algas apmēru pašreizējo 200 latu vietā no nākamā gada noteikt 225 latu jeb 320 eiro apmērā, ziņo LETA.
Sākotnēji gan Latvijas Darba devēju konfederācija (LLDK) uzstāja, ka minimālā alga būtu jānosaka 220 latu apmērā, kas būtu 10% pieaugums, taču tam iebilda Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība, kā arī premjerministrs Valdis Dombrovskis (V), kuri norādīja, ka piecu latu starpība var būt arī diezgan būtiska.
Finanšu ministrijas pārstāvis Ilmārs Šņucins darba devējiem uzsvēra, ka Finanšu ministrija vienmēr ir bijusi diezgan piesardzīga saistībā ar minimālās darba algas pieaugumu, taču ir redzams, ka budžeta rādītāji šo kāpumu atļauj. Viņš skaidroja, ka šāds minimālās algas pieaugums uzlabos iedzīvotāju iesaistīšanos darba tirgū un strādājošajiem samazinās nabadzības riskus.
Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Līga Meņģelsone atzina, ka pirms kāda laika darba devēji vispār nebija iedrošināti runāt par minimālās algas pieaugumu, un šis jau ir liels progress. Tomēr viņa aicināja šo jautājumu skatīt kontekstā ar citiem atvieglojumiem darba ņēmējiem. Viņa uzsvēra, ka minimālā alga ir administratīvi noteikts slieksnis, un ir jādomā par vidējās algas palielināšanu.
Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības pārstāve Jevgēnija Stalidzāne gan darba devējiem atgādināja, ka laikā, kad tika gatavots šā gada budžets, no darba devējiem bija prasība par vēl lielāku minimālo algu. “Šie 225 lati tiešām atpaliek no tā, kā vajadzētu būt. Darba devējs viens pats tautsaimniecību neattīsta un neveido. To kopā veido darba devējs un darba ņēmējs. Ja mēs nemācēsim cienīt un atbalstīt darba ņēmēju, mēs nekad nenonāksim pie labas ekonomikas,” viņa sacīja.
Noklausoties argumentus par labu minimālās algas noteikšanai 225 latu apmērā, Darba devēju konfederācijas prezidents Vitālijs Gavrilovs paziņoja, ka darba devēji tomēr piekrīt šādam minimālās algas apmēram. Šis paziņojums sēdes dalībnieku vidū izsauca aplausus.
Finanšu ministrija un Labklājības ministrija 2014.gadā piedāvā to palielināt no 200 līdz 225 latiem, bet 2015.gadā – vēl par desmit eiro (septiņiem latiem). Vilks skaidroja, ka šādi Latvija sasniegtu Igaunijas līmeni, bet, turpinot palielināt minimālo algu arī 2015.gadā, Latvija vēl vairāk pietuvotos Austrumeiropas un Centrāleiropas vidējiem rādītājiem. “Tas ir svarīgs solis, lai mazinātu arī ēnu ekonomiku, jo liela daļa kopējo algu koncentrējas tieši minimālās algas līmenī,” sacīja Vilks.
Komentāri (41)
ligakalnina 25.04.2013. 17.32
Kārtējā muļķība un “uzmetiens”, kas izdevīgs tikai valsts un pašvaldību iestādēs strādājošiem, kuriem algas aprēķina, pareizinot minimālo ar koeficientu, ja gribētu reāli uzlabot situāciju mazo algu saņēmējiem, būtu palielinājuši neapliekamo minimumu.
1
Aivars Krauklis > ligakalnina 25.04.2013. 20.05
Par tādu mutes palaišanu dabūsiet pelnītu vērtējumu no tiem, kam tās algas reizina.
0
marchaeva 25.04.2013. 17.41
Sen jau bija laiks palielināt. Gribētos zināt cik vispār nopietna alga ir 225 ls/mēn un vai tāda darbavieta maz vajadzīga.
Manuprāt varēja droši celt vēl augstāk un paaugstināt ik gadu, kamēr algas sāk tuvoties reālām dzīvošanai samērojamām algām – vismaz LVL 300 mēn. pat tālos laukos.
Ja alga ir mazāka, tad jau lai cilvēks reģistrējas par pašnodarbinātu personu vai IK, jo par algu un atvaļinājumu tur īsti vairs nav pamata runāt.
Turklāt izmācoties valodu šāds mazatalgots darbinieks pie pirmās iespējas aizlaidīsies uz Eiropu. Ar Ls 300 latiņiem varbūt arī vispirms parēķinās piem. EUR 700 dzīvokli Vācijā, dārgo pārtiku un neskries prom.
0
romualds_belavskis 28.04.2013. 16.53
Interesants viedoklis par minimālo algu…liek aizdomāties. http://www.youtube.com/watch?v=Ct1Moeaa-W8
0