Lielo skolu direktoriem atalgojums palielināsies pat par Ls 342 16

Izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis (no kreisās), Izglītības un zinātnes ministrijas Izglītības departamenta direktore Evija Papule un Nodrošinājuma un finanšu departamenta direktora vietniece finanšu jomā Svetlana Batare piedalās preses brīfingā, kurā informē par pedagogu darba samaksas paaugstināšanu no šā gada 1.septembra. Foto: Edijs Pālens, LETA
Print Friendly, PDF & Email

IZM nākusi klajā ar aprēķiniem, par cik palielināsies pedagogu algas no septembra

To mācību iestāžu vadītājiem, kurās mācās vairāk par 2600 bērnu, no 1.septembra atalgojumu palielinās par 342 latiem. To paredz Izglītības un zinātnes ministrijas sagatavotie grozījumi noteikumos par pedagogu darba samaksu.

Ministrijas Nodrošinājuma un finanšu departamenta direktora vietniece finanšu jomā Svetlana Batare otrdien informēja, ka pedagogiem atalgojums tiks palielināts par 25 latiem. Piemēram, ja pedagogs, kura darba stāžs ir mazāks par pieciem gadiem, līdz šim saņēma 245 latus, no 1.septembra saņems 270 latus, bet pedagogs, kura darba stāžs ir lielāks par desmit gadiem un viņa darba alga līdz šim bija 255 lati, no jauna mācību gada tā būs 280 lati, raksta LETA.

Atalgojums tiks palielināts arī izglītības iestāžu vadītājiem atkarībā no izglītojamo skaita iestādē. Ja mācību iestādē izglītojamo skaits ir līdz 100 bērniem, iestādes vadītāja algu palielinās par 45 latiem, bet vietniekam – par 34 latiem. Ja mācību iestādē bērnu skaits ir no 1001 līdz 1200, atalgojumu direktoram palielinās par 60 latiem, bet vietniekam – par 42 latiem. Bet, ja mācību iestādē ir vairāk nekā 2601 bērns, tad iestādes vadītājam no 1.septembra atalgojums tiks palielināts par 342 latiem, bet viņa vietniekam – par 240 latiem.

Patlaban Latvijā izglītības iestāžu, kurā mācās 2600 skolēnu, gan nav, uz Ir.lv jautājumu atbildēja Izglītības ministra padomniece komunikācijas jautājumos Inita Blačforda. “Septembrī redzēsim, vai kādā no skolām skolēnu skaits sasniegs 2200 – 2600,” tā Blačforda.

Lielākais skolēnu skaits ir Rīgas pārtikas ražotāju vidusskolā (2182 audzēkņu – 2011./2012.mācību gada dati) un Profesionālās izglītības kompetences centrā “Rīgas Valsts tehnikums” (1984 audzēkņu). Taču jāņem vērā, ka saskaņā ar pedagogu darba samaksas noteikumiem profesionālās izglītības iestāžu ar dienesta viesnīcu vadītājiem un vadītāju vietniekiem mēneša darba algas likmi nosaka par divām pakāpēm augstāku nekā paredzēts atbilstoši izglītojamo skaitam, vēsta ministra padomniece. Tas nozīmē – ja iestādē ir 2182 audzēkņi un ir dienesta viesnīcas, tad direktoram zemāko darba algas likmi nosaka, ņemot par pamatu izglītojamo skaitu no 2401 līdz 2600.

Pedagogiem arī paredzētas piemaksas, piemēram, pedagogiem, kuri ieguvuši 4.kvalitātes pakāpi, piemaksa pie darba būs 8% jeb no 22 līdz 50 latiem, bet pedagogiem ar 5.kvalitātes pakāpi piemaksa būs 12% jeb no 32 līdz 72 latiem.

Izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis pavēstīja, ka šim gadam pedagogu algas palielināšanai būs nepieciešami 4,6 miljoni latu. Taču viņš uzsvēra, ka ministrija šo finansējumu nav lūgusi valdībai, bet gan atradusi no saviem līdzekļiem.

“Šis ir gadījums, kad papīrs ir uzrakstīts un mēs to īstenojam,” sacīja ministrs. Viņš arī uzsvēra, ka pedagogu atalgojuma palielināšana nav solījumu pildīšana kaut kam, bet gan vienošanās daļas ar pedagogu arodbiedrībām pildīšana.

Runājot par atalgojuma palielināšanu pedagogiem, kuriem ir 3.kvalitātes pakāpe, ministrs norādīja, ka vēlākais, kad viņiem atalgojums tiks palielināts, ir nākamā gada 1.septembris, taču vēlams būtu ar nākamā gada 1.janvāri. Taču tikpat labi tas varētu notikt arī nedaudz vēlāk par 1.janvāri.

Savukārt ministrijas Izglītības departamenta direktore Evija Papule skaidroja, ka arī tiem pedagogiem, kuri vēlas celt savu kvalifikāciju un tādējādi arī pretendēt uz lielāku atalgojumu, to būs iespēja vēl izdarīt. “Mēs dodam pārejas posmu no šā gada septembra līdz 2014.gada jūnijam un iespēju tiem, kuriem nebija iespēju iegūt kādu no pedagogu darbības kvalitātes pakāpēm. Paskatīsimies, kāda būs interese,” teica Papule.

Viņa arī uzsvēra, ka ministrija mērķtiecīgi ir izvirzījusi priekšplānā tos, kas strādā labāk: “Tas ir saprotami. Un projekta īstenošanas laikā esam akcentējuši, ka atbalstīsim tos, kas labāk strādā.”

Tomēr ministrija arī domā par atbalsta pasākumiem jaunajiem pedagogiem, kas nozīmē, ka arī jaunie skolotāji var cerēt uz atalgojuma palielinājumu.

Jau ziņots, ka marta beigās trīs lielākās pedagogu organizācijas – LIZDA, LIVA un Latvijas pedagogu dome – valdībai pieprasīja no šā gada 1.septembra par 10% palielināt pedagogu zemākās mēneša darba algas likmes, atbilstoši par 10% palielinot arī valsts budžeta mērķdotācijas pašvaldībām. Savukārt ar 2013.gada 1.janvāri arodbiedrības aicina palielināt finansējumu pedagogu, tajā skaitā akadēmiskā personāla un zinātnisko institūciju darbinieku, darba samaksai vēl par 10%.

Pēc vairākām sarunām ar IZM jūlija sākumā tika parakstīts memorands par to, ka no 1.septembra pedagogu zemākās mēneša darba algas likmes paaugstinās par 10%, kā arī piemaksās 8% un 12% tiem skolotājiem, kuri Eiropas Sociālā fonda projektā ir ieguvuši ceturto un piekto pakāpi.

(papildināta ar izglītības ministra padomnieces skaidrojumu)

Komentāri (16)

Una Grinberga 14.08.2012. 14.35

Pirms likt tik tendenciozu virsrakstu, redakcija varētu painteresēties, cik Latvijā ir šādu skolu! Latvijā lielākajās skolās ir 1300 skolēnu – neviens to 342 Ls pielikumu nesaņems! Un vispār uzskatu, ka direktoru alga ir jābūt proprocionālai skolēnu skaitam – ja skola maza, tad direktoram ir jāmāca kāds priekšmets; ja skola ir liela, tad visa uzmanība jāvelta skolas vadīšanai nevis vēl papildus jāpasniedz priekšmetus.

Tā arī man nav skaidrs, vai algas pielikums ir par likmi vai atkarībā no algas?

+9
0
Atbildēt

0

oskaar 14.08.2012. 23.56

Vājprāta pieaugums: no Ls 255 līdz Ls 280 tiem, kuri šai nodarbei (Latvijas jaunās paaudzes izglītošanai) veltījuši vismaz 10 gadus!
Tiem, kuri 10 gadus šajā nozarē nav noturējušies, bet aizbraukuši uz Īriju lasīt tomātus un gurķus, vai celt mājas- šis vājprāta pieaugums ir pilnīgi vienaldzīgs- šie 25 lati mēnesī neko nemainīs.
Man nav ne mazākās nojausmas- kā skolotāju algas pietuvināt kaut kādam normālam līmenim. Bet tam, šķiet, ir paredzēta valdība. Valdībai ir jādomā par to- kā sabalansēt visvisādu valsts funkciju realizēšanai nepieciešamos izdevumus un ienākumus.
Ja kaut kādi ierēdņi uzskata, ka 10 gadu praktizējoša skolotāja atalgojums ir vērts 280 Ls mēnesī, tad pašiem šiem ierēdņiem vajadzētu saņemt vismaz par 30% mazāk.
Un ar to lai arī iztiek!

+4
-1
Atbildēt

1

  Džina Kārkliņa > oskaar 15.08.2012. 01.51

  Tas prasīja ap 4 miljoniem, Zatlera dzīvoklis 1/2 miljona, vēl te valdība grasās kādas ēkas pirkt, vēl palielināt sev transporta kompensācijas. Tādi skolotāji mūsu valstī ir pēc visām šīm, daudz svarīgākajām, lietām. Kurš gudrs cilvēks tur ies rauties par 270Ls?

  +2
  0
  Atbildēt

  0

Džina Kārkliņa 14.08.2012. 14.06

Vai 270Ls var nosaukt par algu?

+4
-2
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu