
Astronomi Juris Kalvāns (no kreisās), Aija Kalniņa un Kristaps Veitners, apvienojot zināšanas ķīmijā un fizikā, radījuši datormodeli, kas palīdz izprast planētu rašanos. Foto — Kristaps Anškens.
Astronomi Juris Kalvāns, Aija Kalniņa un Kristaps Veitners radījuši datormodeli, kas ļauj analizēt ledu kosmiskajos miglājos. Nākotnē tas var izrādīties vērtīgs resurss
Var teikt, ka matērijas, kuras pēta Ventspils Augstskolas astronomu izstrādātais modelis, ir tikpat senas kā pasaule. Vismaz mums zināmā.
Ar to tiek analizēts, kā ledus veidojas uz sīksīkiem starpzvaigžņu puteklīšiem, kas lielākoties ir atlikumi no Saules dzimtā kosmiskā miglāja. Tātad veidojušies pirms vairāk nekā četriem miljardiem gadu. «Ja gribam starpzvaigžņu ledu asociēt ar kaut ko taustāmāku, tās ir komētas, kuru sastāvs gan ir mazliet pārveidojies četros piecos miljardos gadu, bet pamatā ir mantots no starpzvaigžņu vides un tā diska, kurā veidojās planētas ap Sauli,» skaidro Juris Kalvāns, Ventspils Starptautiskā Radioastronomijas centra vadošais pētnieks.