
Jānis Sārts. Ilustrācija — Ernests Kļaviņš.
StratCom pētījums atklāj, cik viegli un lēti iespējams manipulēt ar sociālo tīklu saturu, tāpēc direktors Jānis Sārts ir pārliecināts — krāpšanās jāierobežo ES līmenī
Ja kāds grib izskatīties ietekmīgs sociālajos tīklos, viņam nav jāmeklē kādi paslepus «kontus, laikus, komentus vajag?» piedāvājumi kā kontrabandas cigarešu pircējam Centrāltirgū. Rīgā bāzētais NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centrs (StratCom) pērn maijā un jūnijā veiktajā eksperimentā pārliecinājās, ka visu vajadzīgo internetā var nopirkt atklāti un likumīgi, turklāt arī diezgan lēti. Decembra sākumā centrs publicēja pētījuma rezultātus.
«Mēs domājām, ka būs jāiet kaut kādā tumšajā tīklā, jāmeklē. Bet nē! Pirmais, ko ieraudzījām, iegūglējot, bija Google reklāma, kas ved uz saiti, kur var nopirkt YouTube manipulāciju,» arvien kā brīnīdamies pastāstīja StratCom direktors Jānis Sārts, kad viņa «štābā» Kalnciema ielā par šo pētījumu runājām pirms gadumijas. «Tātad ne tikai tas ir atklāti, bet Google arī paņem naudu par reklāmu no spēlētāja, kas reklamē tā paša Google īpašumā esošā YouTube manipulēšanu!» Papētot tālāk, drīz kļuvis skaidrs, ka tā ir «principā globāla ekosistēma, kurā ir virkne komercspēlētāju, kuri pārdod šo jebkuram, kurš interesējas».