
Cilvēki, kuri izveidoja RB Cafe un kurus kafejnīcā ik dienu var satikt (no kreisās): Ivo Karasiers, Svetlana Saveļjeva, Silvija Reiere, Māris Grāvis un Emīlija Marta Saule. Foto — Gints Ivuškāns.
Firma pastāv tikai tad, ja ir peļņa, bet sociālajiem uzņēmumiem ir vēl kāds mērķis — darīt labu. Šie uzņēmumi, dodot darbu atstumtajiem — cilvēkiem ar invaliditāti —, maina ne tikai viņu, bet arī visu pārējo dzīvi
Pirms pāris nedēļām mediji ar sajūsmu izplatīja ziņu par 17 gadus veco Šantelu Pūseri (Shantell Pooser), kura American Airline sākusi stjuartes darbu. Pirmais cilvēks ar Dauna sindromu, kam ir šāda iespēja. Ļaudis, kurus vēl pirms pāris gadu desmitiem veselības traucējumu dēļ atstūma vai izolēja, aizvien biežāk atrod vietu darba tirgū. Ne tikai noslēgtās ražotnēs un noliktavās, bet arī veikalos un kafejnīcās.
Arī Latvijā pērn 1. aprīlī stājās spēkā Sociālā uzņēmuma likums, kura viens no mērķiem ir radīt strādāšanas iespējas no darba tirgus izstumtajiem. Vairāk nekā gada laikā izveidoti 62 sociālie uzņēmumi. Daudzi tajos strādā ne tikai algas dēļ, bet arī tāpēc, ka vēlas justies vajadzīgi un mazināt aizspriedumus. Mārketinga speciāliste Diāna Ponaskova nedomājot piekrita būt par kasieri RB Cafe. Šeit gandrīz visi ir ar īpašām vajadzībām. Diānas kvēlākā vēlēšanās ir panākt, ka sabiedrība ievēro cilvēkus ar invaliditāti un apjēdz, cik daudz viņi var izdarīt. «Kad mūs redz, attieksme uzreiz ir cita,» saka skaistā meitene ratiņkrēslā.