
Aina grāmatu spiestuvē (no Andreja Šūlmaņa grāmatas Pasaule un daudz no tā, kas pasaulē atronams (1852–1855)). Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājums.
Žurnāls Domuzīme, 2024, nr. 4
Uz 18. gadsimta apgaismotās Eiropas kartes arī Latvija
Imanuela Kanta 300. jubilejas gadā ne tikai filozofi visā pasaulē no jauna pārlapo viņa grāmatas, kuru pirmizdevumu titullapā lasāms vārds «Rīga». Šīs Kanta darbu publikācijas liek atcerēties Latvijas teritorijas kādreizējo vietu apgaismotās Eiropas intelektuālajā tīklojumā un, iespējams, spožāko mirkli Latvijas izdevējdarbības vēsturē.
Ciktāl ir runa par apgaismības laikmeta vēsturi, pētniekiem pasaulē Rīgas un Latvijas vārds ir it kā pazīstams, tomēr nepazīstams, līdzīgi Timbuktu pilsētai, ko savulaik salīdzinājumā ar Rīgu pieminēja Umberto Eko intervijā žurnālam Rīgas Laiks. Ja bērni sacenšas spēlē, kuras supervaroņu spējas viņi vēlētos iemantot, tad Rīgai nav pat vajadzīgs šo spēli sākt: tās superspēja ir neredzamība. Neskaitāmos pētījumos par Eiropas apgaismību Rīgu vai Baltijas provinces nemaz neatradīsim pieminētas, vai labākajā gadījumā tās parādīsies garāmejot kādā zemsvītras piezīmē. Par laimi, šīs tendences mainās, aizvien vairāk pētnieku ārpus Baltijas valstīm pamazām sāk apzināties, ka, sakot Ričarda Gavēļa vārdiem Viļņas pokerā, par arhaiskām ģintīm viņi zina vairāk nekā par Eiropas mazo tautu vēsturi.