Epidēmiju posts

Liepājas pilsētas slimnīcas Tīfa nodaļā. 1921. gads. Pirmais no labās ārsts A. Niklass, māsa M. Janerovska. (2) Fotogrāfs — nezināms. Liepājas muzeja krājums

Liepājas pilsētas slimnīcas Tīfa nodaļā. 1921. gads. Pirmais no labās ārsts A. Niklass, māsa M. Janerovska. (2) Fotogrāfs — nezināms. Liepājas muzeja krājums.

Neatkarības kara laikā Latvijā plosījās četras infekcijas slimības

Vēsturiskā pieredze kļūst aktuāla lielu politisko pārmaiņu vai tādu satricinājumu brīžos, kas skar visas sabiedrības dzīvi. Covid-19 izplatības laikā pieaug interese par infekcijas slimību pandēmijām. Vai jau agrāk piedzīvots un pārvarēts kas līdzīgs? Pirms gadsimta — Neatkarības kara laikā (1918—1920) — Latviju skāra dažādu epidēmiju uzliesmojumi.  

Prelūdija katastrofai

Infekcijas slimību plašu izplatību jeb epidēmiju draudus Latvijas teritorijā Pirmā pasaules kara un turpmākajos gados veicināja dažādi apstākļi, kas bieži vien nenovēršami ietekmēja ikdienas dzīvi. Karadarbība kopš 1915. gada vasaras, Vācijas un Krievijas bruņoto spēku pārvietošanās, karavīru dzīve kazarmās un ierakumos, kā arī bēgļu kustība, kad tūkstošiem cilvēku vienlaikus atstāja savas mājas, ne tikai izpostīja laukus un pilsētas, bet arī jūtami pasliktināja sanitāro situāciju Kurzemē un Vidzemē. 

Jaunākajā žurnālā

Atbraucis uz Rīgu, lai šī intervija varētu tapt klātienē, Rafaels Martins Kalvo atzīst: «Dzīve ārpus pilsētas ļauj man domāt brīvāk. Pilsētā vienmēr kaut kur jāsteidzas, bet laukos tādas steigas nav.»
Foto — Kristaps Kalns
  • Ievadsleja

Sveicināti, godājamie žurnāla lasītāji!

  • Proza

Zelta zars. IX Koku pielūgsme

Foto — Krišs Salmanis
  • Proza

Selga

Ilustrācija — Adriana Paula Kristapsone
  • Proza

Maranta

Neticamā katastrofa

  • Dzeja

Marija rāda uz karātavām

Reinis Pelle Karlsons (1993) ir dzejnieks. Publikācijas žurnālos Žoklis un Strāva, portālā Punctum u. c. Strādā pie pirmā krājuma.