Būvēt zaļi

Latvijas Mākslas akadēmijas Laikmetīgās mākslas, dizaina un arhitektūras institūta direktore un arhitektūras firmas Sampling līdzdibinātāja Liene Jākobsone.
Foto — Reinis Hofmanis, no Ir arhīva

Latvijas Mākslas akadēmijas Laikmetīgās mākslas, dizaina un arhitektūras institūta direktore un arhitektūras firmas Sampling līdzdibinātāja Liene Jākobsone. Foto — Reinis Hofmanis, no Ir arhīva.

Trīs arhitekti dod padomus, kā samazināt ekoloģisko pēdu, ko atstājam, būvējot savus mājokļus

Jau sešas vasaras pēc kārtas Latvijā bijušas ievērojami siltākas par gadalaika normu. Pasaulē 2023. gads bijis vissiltākais meteoroloģisko mērījumu vēsturē, vidējo gada temperatūru bīstami strauji tuvinot kritiskajam pusotram grādam virs pirmsindustriālā laikmeta līmeņa, ziņoja Pasaules Meteoroloģijas organizācija. Visticamāk, tuvākajos gados stipri vēsāks nekļūs. 

Kā atbildīgi uzbūvēt māju, lai pēc iespējas mazāk ietekmētu vidi, stāsta arhitekti Liene Jākobsone, Marija Katrīna Dambe un Miķelis Putrāms.

Bez augstajiem griestiem

Veids, kā mēs Rietumu pasaulē dzīvojam, agrāk vai vēlāk novedīs pie diezgan traģiskām sekām, dažādu jomu zinātnieki norādīja jau 70. gados. «Bet cilvēki jau tādi ir — kamēr māja nedeg, nesākam domāt par risinājumiem, un aiziet business as usual*,» par cilvēka lomu klimata pārmaiņu veicināšanā stāsta Latvijas Mākslas akadēmijas Laikmetīgās mākslas, dizaina un arhitektūras institūta direktore un arhitektūras firmas Sampling līdzdibinātāja Liene Jākobsone. «Mēs jau neesam nekādi rūķīši, kas sēž mežā un pārtiek no sūnām. Visi šajā pasaulē kaut ko patērējam, bet varam domāt, kā to darīt atbildīgāk,» viņa saka. 

Jaunākajā žurnālā