“Zinām, ka mūsu tauta goda jautājumos ir kategoriska – goda zaudējums ir neatgūstams”*

  • Ogres novada pilsoniskās sadarbības un attīstības biedrība
  • 09.02.2023.
Ogres novada domes priekšsēdētājs Egils Helmanis. Foto - Paula Čurskte, LETA

Ogres novada domes priekšsēdētājs Egils Helmanis. Foto - Paula Čurskte, LETA

Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājam Egilam Helmanim ir paveicies ar savu partiju, kura spēj gan Helmaņa kunga vietā publiski atzīt viņa kļūdas, gan reizē ir visnotaļ iecietīga pret tās valdes locekli, kurš pārkāpis vairākus, tai skaitā ļoti būtiskus Nacionālās apvienības (NA) Ētikas kodeksa punktus. Pats Egils Helmanis publiski atzīst tikai to, ka “emocionāla pārguruma rezultātā” pāpratis žurnālistes jautājumu, nevis kļūdījies ar izstādes ieceri vai melojis par tikšanos ar sakcionēto Kremlim pietuvināto oligarhu. Tad nu tagad dzīvosim tālāk.

Notikumu attīstība, ko izraisījusi Egila Helmaņa iniciētā, bet sabiedrības spiediena rezultātā nenotikusī Eiropas Savienības sankcijām pakļautajam miljardierim Pjotram Avenam piederošās Rīgas porcelāna kolekcijas izstāde Ogres vēstures un mākslas muzejā, iezīmē veselu virkni amatpersonu ētikas prasībām neatbilstošu izpausmju Ogres novada domes priekšsēdētāja darbībā. Šis visā valstī rezonansi izraisījušais gadījums jāskata kontekstā.

Helmaņa kungam arī ikdienā ir vērojamas sarežģītas attiecības gan ar vispārpieņemtiem, gan publiskām amatpersonām obligātiem ētikas principiem, kā arī normām, kas nepārprotami formulētas NA Ētikas kodeksā, kas ir saistošs visiem partijas biedriem.

Jāsecina, ka Egils Helmanis “ar savu stāju un attieksmi pret līdzcilvēkiem” netiecas “apliecināt dzīves skaistumu”, kā to vēlētos NA ētikas vadlīniju (5.sadaļa "Attiecības ar līdzcilvēkiem") autori. Tāpat arī līdzcilvēku (gan kolēģu, gan pakļautībā esošo darbinieku, gan iedzīvotāju) “nomelnošana, faktu sagrozīšana un meli” (skat. turpat) pašvaldības vadītāja darbībā vērojamas regulāri. Tomēr apzināta, publiska melošana TV raidījumā Nekā personīga, divreiz nepatiesi atbildot uz žurnālistes uzdoto jautājumu, ir nihilisma rekords, kas citviet neizbēgami rezultētos ar politiskās atbildības uzņemšanos. Atkal citējot NA Ētikas kodeksu - “Goda zaudējums ir neatgūstams.”

NA reakcija uz “Helmaņa kļūdu” sabiedrībai nepārprotami vēsta - Ogres novada iedzīvotāji, mēra nežēlastībā kritušie Ogres vēstures un mākslas muzeja darbinieki, tāpat kā jebkurš pašvaldības iestādes darbinieks vai iedzīvotājs, kas paudis vai varētu paust no mēra atšķirīgu viedokli - paliek vieni paši. Skandāla saceltie putekļi nosēdīsies, mērs paliks savā vietā, un dzīve atgriezīsies Ogrē ierastajās sliedēs. Arī NA Ētikas kodekss turpinās pastāvēt nesaistīti ar Egila Helmaņa realitāti.

Būtu pamatoti jautāt, kādēļ šeit tiek piesaukts Ogres mēra partijas, nevis pašvaldības ētikas vadlīnijas. Diemžēl lielākā Latvijas novada pašvaldībai līdz šim brīdim nav sava ētikas kodeksa.

Raksts turpināsies pēc reklāmas

Ikšķiles un Lielvārdes novadu labā prakse ētikas jomā pēc pievienošanas Ogres novadam nav tikusi pārņemta un izbeigta.

Kā liecina pēdējie notikumi, paļaušanās uz nerakstīto ētikas normu ievērošanu amatpersonu rīcībā nav attaisnojušās. Nevar gaidīt, lai visi darbinieki zinātu un saprastu, kādi rīcības standarti jāievēro, ja viņi nav informēti, kādi tie ir, un ja vadība rāda greizu priekšzīmi. Tāpēc vienkāršākais un efektīvākais veids, kā panākt amatpersonu informētību par ētikas normām, ir izstrādāt atsevišķu dokumentu – pašvaldības ētikas kodeksu.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja tīmekļa vietnē lasāmas sekojošas rindas: “Ētikas principu un normu ievērošana valsts pārvaldē nav katras valsts amatpersonas personīga lieta. Rīkoties ētiski ir pienākums, kuru nosaka valsts amatpersonas profesionālā loma – izmantot tai uzticēto varu tikai sabiedrības interesēs. Demokrātija nav iedomājama bez varas un sabiedrības savstarpējās uzticēšanās. Viena no būtiskākajām problēmām, kura pašlaik jārisina Latvijā, ir iedzīvotāju uzticības trūkums valsts institūcijām. Efektīvs veids, kā panākt uzticēšanos, ir stiprināt publiskās pārvaldes ētiskumu.”

Ētikas kodekss ir ne tikai rīcības kompass darbiniekiem, bet arī vēstījums sabiedrībai. Tas vēsta iedzīvotājiem: „No šī brīža tas ir veids, kā mēs mūsu iestādē strādājam un veidojam attiecības ar sabiedrības pārstāvjiem. Mēs nemelojam, mēs neapsaukājamies, mēs strādājam godprātīgi. Un ja mēs to nedarām, tad jums ir pilnas tiesības mums to atgādināt un prasīt ētikas kodeksam atbilstošu rīcību.”

Lai stiprinātu iedzīvotāju uzticēšanos pašvaldības institūciju un amatpersonu darbam, aicinām Ogres novada pašvaldību nekavējoties izstrādāt ētikas kodeksu!

Mēs, Ogres novada pilsoniskās sadarbības un attīstības biedrība, aicinām Ogres novada iedzīvotājus parakstīt kolektīvo iesniegumu Ogres novada pašvaldībai ar aicinājumu nekavējoties izstrādāt ētikas kodeksu.

https://manabalss.lv/par-etisku-ogres-novada-pasvaldibu/show

 

*Nacionālās apvienības Ētikas kodekss, 6. sadaļa "Tautas uzticēšanās rezultātā ieņemot atbildīgus valsts amatus"

Līdzīgi raksti

Viedoklis Inta Lase

Kāpēc paļauties uz “gan jau aizies” ir bīstami, jeb aizvadīto vēlēšanu rūgtās mācības

Vēlēšanu organizēšanas procesā ir vairāki kritiski svarīgi brīži, kuros pieņemtie lēmumi tieši ietekmē to, vai balsošanas diena un balsu skaitīšana ritēs gludi, vai politiski destruktīviem elementiem būs viegli atrast ieganstu vēlēšanu godīguma apšaubīšanai un vai vēlētājs uzticēsies rezultātam.

Viedoklis Jana Simanovska

Ko darīt ar guļošu Tiesībsargu?

22. maijā Saeimas deputāti nesagaidīja Tiesībsarga gadskārtējo ziņojumu, jo amatpersona nevarēja ierasties veselības stāvokļa dēļ. Tas nebija pirmais gadījums, kad Tiesībsarga veselības stāvoklis atturēja Juri Jansonu no ierašanās Saeimas vai komisijas sēdē.

Jaunākajā žurnālā