
Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska. Foto: Zane Bitere, LETA
Varas stratifikācija nozīmē, ka augstāka līmeņa vadītāju lēmumu kļūda var radīt nopietnas sekas valsts vai organizācijas darbībā. Vadoties no šīs teorijas būtu jāpanāk, lai augstākos vadības amatus ieņemtu spējīgākie un kompetentākie darbinieki. Jo augstāka vieta varas hierarhijā, jo kvalitatīvākiem jābūt pieņemtajiem lēmumiem. Savukārt, jo augstāka pieņemtā lēmuma kvalitāte, jo lielāka atbildība par tiem, uz kuriem šis lēmums attiecas.
Vadības lēmumu kvalitāte un pieļautās kļūdas cena ar katru līmeni paaugstinās un pieaug to cilvēku skaits, kurus ietekmē pieņemtais lēmums.
Vispārzināms, ka demokrātiskās sabiedrībās formālās varas hierarhija veidojas tā saucamajā filtrācijā - parlamentu ievēl vēlētāji, organizācijas valdi ieceļ padome utt. Diemžēl pastāv blakus faktori, kuru ietekmi pilnībā izslēgt praktiski nav iespējams. Lai arī cik vienkāršoti tas izklausās, bet būtisks faktors ir nauda. To labi izprot tās grupas, kuras pirmsvēlēšanu periodā ir gatavi un arī ziedo daļu savu vai citādi iegūtus līdzekļus savām interesēm labvēlīgas varas hierarhijas veidošanā.