
Madara Grīnberga. Publicitātes foto
Latvijas tirgus ir lieliska vieta, kur jaunajiem uzņēmējiem sākt savu biznesa ideju īstenošanu un dažādu risinājumu testēšanu. Arī vietējo investoru piesaiste nereti ir vienkāršāka nekā starptautisku investīciju fondu uzrunāšana, īpaši idejas attīstības sākotnējā stadijā.
Tomēr, ja jaunuzņēmums vēlas augt, paplašināt mērķa tirgu, ražošanas jaudas vai ko citu, ir jāraugās arī pāri robežām. Turklāt digitalizācijas straujā attīstība robežas starp valstīm ir padarījusi ļoti nosacītas - pateicoties e-komercijai, sociālajiem medijiem un starptautiskiem biznesa sadarbības modeļiem, uzņēmumi var sasniegt klientus visā pasaulē.
Mācīties no klientiem un attīstīties
Klientu prasības nepārtraukti aug, un tas ir labi, jo tieši klienti palīdz uzņēmumiem augt un pilnveidoties. Uzņēmumiem ir jābūt gataviem ne tikai reaģēt uz pieprasījumu, bet arī proaktīvi piedāvāt risinājumus, kas vēl tikai kļūs aktuāli nākotnē. Globālā tirgus dinamika ir strauja – tas, kas bija aktuāls vakar, rīt jau var būt novecojis. Tāpēc uzņēmumiem ir jābūt gataviem straujām pārmaiņām, vienlaikus saglabājot augstu kvalitātes un inovāciju līmeni. Lai to sasniegtu, nepieciešama cieša sadarbība ar klientiem, regulāra atgriezeniskās saites analīze un spēja ātri pielāgoties jaunām vajadzībām.
Turklāt klientu vajadzību izprašana var palīdzēt uzņēmumiem ieviest jaunus produktus vai pakalpojumus, kas ne tikai atbilst tirgus pieprasījumam, bet arī nodrošina konkurētspēju starptautiskā mērogā. Uzņēmumiem jābūt elastīgiem, lai veiksmīgi ieviestu inovācijas un pielāgotos mainīgajai videi. Tāpat mācīšanās no klientiem nozīmē arī spēju prognozēt nākotnes tendences un, attiecīgi, sagatavoties to īstenošanai.
Starptautisko iespēju izmantošana
Pirms Scandiweb kļuva par globāli atzītu e-komercijas pakalpojumu sniedzēju, uzņēmums strādāja ar vietējiem klientiem, taču jau drīz vien radās iespēja sadarboties ar ārvalstu uzņēmumiem. Tas bija nozīmīgs pagrieziena punkts, jo darbs ar starptautiskiem klientiem rada patiesu prieku un gandarījumu – īpaši, ja tie ir globāli atzīti uzņēmumi. Lai nostiprinātu savas pozīcijas globālajā tirgū, tika ieguldīti resursi komandas kompetenču attīstībā, tehnoloģiju uzlabošanā un inovāciju ieviešanā. Sadarbība ar pasaules vadošajiem zīmoliem palīdzēja uzņēmumam ne tikai augt, bet arī apgūt labākās starptautiskās prakses un pielāgot tās savam darbam. Šī pieredze liecina, ka Latvijas uzņēmumi var konkurēt pasaules mērogā un piedāvāt augstas kvalitātes produktus un pakalpojumus, kas atbilst starptautiskajām prasībām. Neatlaidība, zināšanu apguve un spēja pielāgoties jauniem izaicinājumiem var aizvest uzņēmumu līdz panākumiem globālajā arēnā.
Darbinieku loma un pielāgošanās
Augstas kvalitātes risinājumu nodrošināšana nav iedomājama bez darbiniekiem. Labā ziņa – arī šajā ziņā daudzās nozarēs valsts robežas vairs nepastāv. Attālinātais darbs ļauj kompānijām piesaistīt dažādu kultūru un pieredžu profesionāļus, kas sniedz unikālu pienesumu uzņēmumam. Tas ne tikai bagātina komandu, bet arī palīdz labāk izprast un pielāgoties dažādiem tirgiem un klientu vajadzībām. Ne mazāk svarīga ir darbinieku gatavība mācīties un pielāgoties. Īpaši tehnoloģiju nozarē ir grūti atrast darbiniekus, kuri jau no pirmās dienas būtu pilnībā gatavi strādāt bez jebkādām apmācībām. Katrā organizācijā var būt atšķirīgi iekšējie procesi un tehnoloģiskie risinājumi, kas jāapgūst, un šeit būtiska nozīme ir darbinieka attieksmei – viņa gatavībai un vēlmei mācīties, sadarboties un pielāgoties jaunām situācijām.
Atbalsts jaunām iniciatīvām
Darba tirgus ir mainījies – pirms dažiem gadiem bija milzīgs pieprasījums pēc speciālistiem noteiktās jomās. Pašlaik darbiniekiem ir jāatrod sava pieeja, jāspēj pielāgoties un regulāri mācīties. Lai to veicinātu, ir jādalās ar zināšanām. Mūsu uzņēmums vienmēr bijis atvērts jauniem apvāršņiem un idejām, kas palīdz uzlabot darbinieku kompetences. Ticam, ka izglītības iniciatīvas, kas spēj sniegt studentiem praktiskas un darba tirgum piemērotas prasmes, ir vērtīgas ne tikai pašiem studentiem, bet arī visai industrijai. Tāpēc atbalstām tādas iniciatīvas kā, piemēram, StartSchool. Esam pārliecināti, ka izglītībai jābūt vairāk nekā tikai virspusējai teorijas apguvei, tai jāsniedz praktiskas prasmes, un jāveicina studentu spēja pielietot iegūtās zināšanas reālās situācijās.
Lai veiksmīgi konkurētu un augtu, Latvijas uzņēmumiem ir jāskatās pāri robežām un jāizmanto starptautiskās iespējas. Mācīšanās, pielāgošanās un spēja sadarboties ar globālajiem partneriem ir atslēga ilgtermiņa panākumiem. Uzņēmumi, kas domā plašāk un nebaidās izmēģināt jaunas iespējas, var ne tikai nostiprināties Latvijas tirgū, bet arī veiksmīgi konkurēt starptautiskā līmenī.
Autore ir Scandiweb izpilddirektore