Koks ir efektīvs resurss ilgtspējīgākai nākotnei

  • Kari Kemppainens, “Metsa Wood” pārdošanas vadītājs Somijā un Baltijas valstīs
  • 22.07.2020
Ilustratīvs attēls no pixabay.com

Ilustratīvs attēls no pixabay.com

Papildus daudzām citām lietām Covid-19 krīze mums ir parādījusi, ka jāsāk domāt nedaudz citādāk par pasauli, kurā dzīvojam un strādājam. Viens no veidiem, kā dzīvot pasaulē, kura ir mazāk piesārņota un mazāk tiek ietekmēta no klimata izmaiņām, ir sākt vairāk izmantot koku ēku būvniecībā.

Celtniecība ir milzīgs CO2 emisiju avots: tā izmanto pusi no pasaulē patērētajiem resursiem un ir atbildīga par 30% no CO2 izmešiem. Liela to daļa nāk no būvniecības materiālu ražošanas. Piemēram, cements, kas ir svarīga betona sastāvdaļa, rada 8% no CO2 izmešiem, kas ir daudzkārt reižu vairāk nekā rada aviācijas degviela. Ja cementa ražošana būtu valsts, tā būtu trešā lielākā emitētāja pasaulē pēc Ķīnas un ASV.

Kamēr koks aug mežā, tas sevī uzņem oglekli un to saglabā arī, kļūstot par daļu no ēkas. Audzējot un atbildīgi apsaimniekojot mežus, “ieslēdzot” oglekli ēkās, mēs varam globāli samazināt CO2 izmešus par 30%, savukārt fosilā kurināmā izmantošanu par 20%. Tas noteikti ir vērā ņemams arguments “zaļi” domājošajiem cilvēkiem, lai apsvērtu iespēju celtniecībā izmantot vairāk koksnes.

Jaunākajā žurnālā