
Ilustratīvs attēls no pixabay.com
Laikā, kad, pateicoties tehnoloģiju pieejamībai, saziņa kļūst arvien pieejamāka un intensīvāka, vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju jeb 58%* atzīst, ka jūtas vientuļi, turklāt katrs trešais šādi jūtas nevis vienatnē, bet gan citu cilvēku sabiedrībā. Kāpēc tā notiek un kā izvairīties no vientulības sajūtas tehnoloģiju laikmetā?
Pasaules Veselības organizācija vientulību pieskaita pie arvien augošas epidēmijas, līdzīgi kā ilgstošu stresu. Tai raksturīgas emocionālas un ar laiku arī fiziskas izdegšanas pazīmes, paaugstināts stresa hormonu līmenis un mūsu bioloģiskā motivatora – dopamīna – trūkums.
Pētījumi un prakse rāda, ka cilvēkiem, kuri intensīvi komunicē sociālajos tīklos, sākotnēji palielinās dopamīna līmenis. Tas dod mums “draiva” sajūtu, mēs apmeklējam sociālos tīklus vēl un vēl, lai saņemtu kārtējo dopamīna devu. Ne velti šo neiromediatoru saista ar dažādām atkarībām. Bet ne mazāk svarīgs tas ir socializēšanās procesā, jo vairo mūsu pārliecību par sevi, mēs gribam iet un runāties ar citiem cilvēkiem. Var teikt, ka piedzīvojam sava veida baudu, mijiedarbojoties ar līdzcilvēkiem, arī attālinātā saskarsmē.