Kā mainīsies augstākā izglītība?

  • Ilgvars Forands, Dr. ped., valsts emeritētais zinātnieks
  • 20.11.2020
Ilustratīvs attēls no pixabay.com

Ilustratīvs attēls no pixabay.com

Vairāki akadēmiskās vides pārstāvji uzskata, ka mūsdienu izglītībā notiek un notiks pārmaiņas. Šīs pārmaiņas, iespējams, izmainīs esošās izglītošanas formas un metodes, kuras, šķiet, ir nostabilizējušās un nav izkustināmas.

Pirmā pārmaiņa, lai vēl ne visai spēcīga, pamatojas uz elektronisko apmācību, izmantojot distances kursus un interaktīvas apmācības programmas. Šāda veida apmācība eksistē jau ilgāku laiku, bet vēl nekonkurē ar klātienes mācībām. Un tomēr konkurence pastāv, arī kvalitatīvi augstākā līmenī nekā parastie kursi. Šo formu pagaidām cenšas ieviest vairākas augstskolas, dažkārt visai primitīvi.

Kas notiktu, kad elektronisko apmācību sāktu veidot pasaulē lielākās un autoritatīvākās augstskolas un biznesa vide? Faktiski šis process jau ir sācies. Desmit pasaules lielākās augstskolas, Stenfordas Universitātes profesoru vadībā, bezmaksas vienotā bāzē izvietoja savas elektroniskās lekcijas, kurām pieeja nodrošināta jebkuram studentam jebkurā pasaules daļā. Tas radīja konkurenci citu augstskolu profesūras vidū un tā kļuva tikpat spraiga, kāda tā ir informāciju servisa firmu – Google, Facebook – starpā. Studiju procesā aktivizējās dialogs, kuru veidoja paši studenti – sekmīgākie izmantoja paplašinātās iespējas apgūt daudzās eklektroniskās lekcijas un varēja mācību materiālu saviem studiju biedriem izskaidrot saprotamāk nekā viens otrs mācībspēks.

Jaunākajā žurnālā