
Kaspars Zakulis. Foto - F64
Latvijas tirgū katru gadu tiek novietoti 30 000 tonnu elektroiekārtu. Atpakaļ jāsavāc 65%, kas ir visai daudz. Latvija šo uzdevumu izpilda, tomēr tas notiek ar zināmu piepūli.
Nolietotās elektroierīces šķiro mazāk nekā puse iedzīvotāju – 44%, kā rāda aptauja, ko Latvijas Zaļais punkts sadarbībā ar SKDS īstenoja pagājušā gada nogalē. Tas gan ir mazliet vairāk nekā pirms diviem gadiem, tomēr joprojām nepietiekami. Pie vainas nav tikai slinkums vai nezināšana – būtu ļoti nopietni jādomā par savākšanas jeb pieņemšanas infrastruktūru, it sevišķi Rīgā.
Padomju laika domāšana pret patērētāju kultūru
Prātojot par to, kas traucē nodot veco elektrotehniku – nezināšana, nevarēšana vai negribēšana, laikam atbilde ir – pa daļai no visām trim. Jāpatur prātā, ka daļa sabiedrības vēl pietiekami labi atceras laikus, kad nevarēja tā vienkārši ieiet veikalā un nopirkt, teiksim, mikseri. Vecākajai paaudzei joprojām piemīt šī “ja nu noderēs” domāšana, kas liedz atbrīvoties no nevajadzīgām lietām. Savukārt jaunieši drīzāk krīt otrā galējībā – nav nekā vienkāršāka, kā ieiet veikalā un kaut ko jaunāku nopirkt, jo viss ir pieejams, izvēle ir milzīga, un tas šķiet ērtāk nekā nopūlēties un nest saplīsušo fēnu uz remontdarbnīcu.