
Ilustratīvs foto.
Kopš pasaules ekonomiskās krīzes, kas 2008.gada vasarā sākās ar ASV bankas ‘’Lehman Brothers’’ bankrotu un smagi skāra Latvijas ekonomiku, pagājuši desmit gadi, un arvien biežāk izskan jautājumi, vai līdzīga krīze drīzumā nevarētu atkārtoties un no kuras puses to gaidīt.
Tomēr Latvijā makroekonomiskā situācija pašlaik ir pavisam citādāka nekā pirms desmit gadiem, kad bažas par ekonomikas virzību izteica gan vietējie, gan ārvalstu eksperti. Jaunākajā Pasaules Ekonomikas foruma reitingā Latvija tikko ierindota starp valstīm ar augstāko makroekonomisko stabilitāti pasaulē.
Ierobežojoša vai stimulējoša politika
Tirgus ekonomikai kopumā ir raksturīga cikliska attīstība, kad ekonomikas augšupejas fāzei seko lejupslīde, un ekonomikas cikla gaitā notiek daudzu ekonomisko rādītāju – iekšzemes kopprodukta (IKP), bezdarba, inflācijas svārstības. Ekonomikas cikliskā attīstība ir dabiska parādība, bet valsts var svārstības mīkstināt, augšupejas laikā īstenojot ierobežojošu, bet lejupslīdes laikā – stimulējošu fiskālo un monetāro politiku. Ja regulācija nav pienācīga, ekonomikas lejupslīdes posmi var izvērsties pārāk strauji un spēcīgi, kļūstot par krīzēm.