Anulēt privilēģiju pazemot

  • Anda Burve-Rozīte
  • 10.03.2021
  • IR
Ilustrācija — Shutterstock

Ilustrācija — Shutterstock.

ASV populārais temats cancel culture jeb izstumšanas kultūra pēdējās nedēļās izraisījusi troksni arī Latvijā — «politkorektuma terora» dēļ kancelēts jūtas gan režisors Alvis Hermanis, gan Instagram blogere Elīna Didrihsone. Vai tam ir reāls pamats?

Skandāls — tā varētu saukt reakciju, ko 27. februārī izraisīja Jaunā Rīgas teātra mākslinieciskā vadītāja Alvja Hermaņa ieraksts savā sociālo tīklu kontā. Tas pavēstīja septiņus ētiskas uzvedības noteikumus darbiniekiem un apmeklētājiem viņa vadītajā teātrī. Šķiet, asākās diskusijas izraisīja divi noteikumi — JRT un politkorektums nav savienojami, un šajā teātrī atļauts jokot par jebko. 

Iespējams, režisors ar «jebko» bija domājis tieši sevi, kas nozīmētu drosmīgu tolerances soli, ņemot vērā, cik saasināti viņš bieži vien reaģē pat ne uz jokiem, bet profesionālas teātra kritikas analīzi par JRT iestudējumiem. Tomēr cilvēkiem ar liberālu pasaulskatījumu, ieskaitot jauno kinorežisori Alisi Zariņu, slavenā mākslinieka teiktais nesaistījās ar brīvības manifestu, bet gan ar pazemošanas leģitimizāciju.

Jaunākajā žurnālā