
Telpā, kas iekārtota kā stipri noplukusi aktu zālīte, satiekas aktieri Ance Strazda, Reinis Boters, Āris Matesovičs un Una Eglīte, lai kopā izspēlētu vairākas ar izglītības ceļu saistītas ainiņas. Foto — Agnese Zeltiņa.
Teātra trupas Kvadrifrons izrāde Ciešamā kārta — drosmīga komēdija par izglītību
Jēdzienu «ciešamā kārta» Letonika.lv skaidro kā darbību, kuras veicējs nav minēts teikumā kā teikuma priekšmets, vai arī darbību, kuras veicējs nav zināms, un piedāvā piemērus. Bērni atrod somu skolas dārzā — darāmā kārta. Soma ir atrasta — ciešamā kārta. Ja definīcijai piemērotu poētiskāku skaidrojuma stratēģiju, es uzsvērtu vārda sakni. Ciest. Paciest. Pārciest. Tā, protams, ir tikai sakritība, ka teātra trupas Kvadrifrons pirmā izrāde pēc pārvākšanās no remontējamās cirka ēkas uz Zeļļu ielu Pārdaugavā stāsta par «skolas somu» jeb izglītību. Un ciešanas tajā noteikti ir atrodamas.
Iestudējuma caurviju motīvs ir grandošs, pārspīlētā pacilājumā izdziedāts neoficiālās studentu himnas Gaudeamus fragments. Zīme ir ironiska, jo Gaudeamus patiesībā ir dzeršanas dziesma, kas slavina arī mācībspēkus un dāsno stipendiju gādātājus, tomēr vairāk pievēršas vīnam un sievietēm, neaizmirstot katrā refrēnā atgādināt to, ko mūsdienās var izteikt ar populāro salikumu YOLO (You Only Live Once — tu dzīvo tikai vienreiz). Proti, viss paiet, dzīve beigsies, baudi šodienu. Uz šī fona telpā, kas iekārtota kā stipri noplukusi aktu zālīte, satiekas aktieri Ance Strazda, Reinis Boters, Āris Matesovičs un Una Eglīte, lai kopā izspēlētu vairākas ar izglītības ceļu saistītas ainiņas — bērnudārza vecāku sanāksmi, pedagogu sapulci pamatskolā, vidusskolēnu aktīvistu pasēdēšanu pašpārvaldes sēdē, kādas universitātes satversmes sapulces sēdi.