
Uga Dumpis. Zīmējums — Ernests Kļaviņš.
Pamazām tuvojamies fāzei, kad Covid-19 kļūs par tikpat ierastu slimību kā gripa. Līdz tam gan vēl mazliet jāpaciešas, jo visu joprojām nesaprotam, saka infektologs Uga Dumpis
Pēdējā mēneša laikā par koronavīrusu atkal dzird visapkārt. Bērnus par infekcijas izplatīšanos informē skolā un treniņnodarbībās. Klasēs jau pēc pirmajām nedēļām ir daudz saslimušo, dažviet pat apsver iespēju atsākt masveida testēšanu un masku nēsāšanu. Psihoterapeiti, kosmetologi un citi speciālisti spiesti mainīt dienas plānus, jo cilvēki lielā skaitā atsaka vizītes. Slimnīcās palielinās to pacientu skaits, kas cīnās ar vīrusa komplikācijām.
To, ka Latvijā pieaug saslimstība ar Covid-19, apstiprina arī Slimību kontroles un profilakses centra statistika. Vasarā pozitīvi bija 5—10% testu, bet tagad jau katrs ceturtais. Vasarā stacionēti vidēji 15 pacienti nedēļā, bet septembrī — jau tuvu 40. To, ka saslimstība pieaug, rāda arī notekūdeņu monitorings. Biežāk konstatēts omikrona paveids Eris, kas jau kopš vasaras izplatās citur pasaulē, sevišķi ASV un Ķīnā. Kāpēc saslimstība pieaug? Kādi ir galvenie jaunā varianta simptomi? Vai un kam ir svarīgi vakcinēties? Vai esam nonākuši fāzē, ko ļoti gaidījām pandēmijas laikā — ka Covid-19 kļūs vienkārši par daļu no rudens saslimšanu rutīnas?