
Matemātikas profesors Andris Ambainis.
Šonedēļ starptautiskā zinātniskā izdevumā publicēts pētījums, kurā atklāta jauna statistikas metode, ar ko pārraudzīt kļūdas elektronu līmenī. Bet latviešu zinātnē šis pētījums ir interesants ar to, ka tajā pirmo reizi kopā strādājuši divi izcili zinātnieki — fiziķis Vjačeslavs Kaščejevs un matemātiķis Andris Ambainis
Pie Latvijas Universitātes profesora, kvantu fiziķa Vjačeslava Kaščejeva 2018. gada rudenī Rīgā ieradās viņa pētniecisko darbu kolēģis Nils Ubelode no Vācijas Nacionālā metroloģijas institūta. Tajā izstrādā un apkalpo dažādas iekārtas, ko izmanto ne tikai metroloģijā, bet arī medicīnā, enerģētikā, kvantu skaitļošanā, klimata kontrolē.
Ubelodes darbs ir saistīts ar vienelektrona mikroshēmām, ko izmanto visjutīgākajās mērījumu iekārtās. Taču, kā viņš tajā rudens dienā pastāstīja Kaščejevam, ir kāda problēma — elektroni uzvedas kvantiski, tāpēc viens no miljarda mēdz aiziet neceļos. Vai arī pēkšņi miljardu papildina divi lieki elektroni. Ja vienreiz pazūd viens no miljarda, nekas liels. Bet, ja šādi gadījumi laika gaitā uzkrājas, mērierīcei jāziņo par kļūdu. Bet kā nomērīt kļūdu, ja elektronu plūsma procesā nav kontrolējama?