Kūdras kafijas vārītāja

Kristīne Irtiševa.
Foto — Ieva Salmane

Kristīne Irtiševa. Foto — Ieva Salmane.

RTU Ķīmijas tehnoloģiju doktorante Kristīne Irtiševa radījusi jaunu tehnoloģiju, kā ražot humātu jeb šķidro kūdru — bagātīgu humusa ekstraktu augsnes mēslošanai. Jauno produktu varēs izmantot gan bioloģiskie un konvencionālie lauksaimnieki, gan mazdārziņu īpašnieki

Jaunās RTU zinātnieces Kristīnes Irtiševas un viņas kolēģa Adreja Šiškina laboratorija ir kā Harija Potera burvju skolas sapnis. Te ir neskaitāmas kolbas ar krāsainiem šķidrumiem, visādas burciņas un trauki ar pulveriem un substancēm, ko gribas apošņāt un apčamdīt. Par laimi, to drīkst, jo darbs norit pārsvarā ar organiskām vielām. 

Pašlaik top jauna ķieģeļu ražošanas tehnoloģija, mālam piejaucot stiklu. Stikla pudeļu lauskas tiek kausētas un burtiski uzputotas kopā ar mālu. Rezultāts ir pārsteidzošs — ķieģeļi ir viegliņi kā spalvas un poraini, bet superizturīgi. «Mani vienmēr interesējusi pieejamo, pazīstamo resursu inovatīva izmantošana. Piemēram, saplēsts stikls var būt gan atkritumi, gan vērtīgs resurss,» enerģiski stāsta zinātniece un pievēršas kastītēm, kuru saturs man nepārprotami atgādina zaķu spiras.

Jaunākajā žurnālā