Viltoto zāļu lietošana ir laimes spēle

  • Patentu valdes Intelektuālā īpašuma informācijas centrs
  • 05.07.2022
Ilustratīvs foto: pixabay.com

Ilustratīvs foto: pixabay.com

Līdzīgi kā ar viltojumiem citās jomās, zāles vilto tāpēc, ka īsts medikaments potenciālajam pircējam ir pārāk dārgs vai nav pieejams. Zāļu viltotāji spēlē gan uz šķietamu izdevīgumu, gan uz cilvēku izmisumu, saka profesore Dace Bandere, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Farmācijas fakultātes dekāne.

Lielākajā daļā preču kategoriju viltojumu izcelsme meklējama Ķīnā – aptuveni 55% no globālām muitas konfiskācijas apjoma, un Honkongā, kas arī ir Ķīnas sastāvā, –19%. 60% konfiscēto preču sūtītas pa pastu, bet vērtības ziņā visvairāk konfiscēto viltojumu pārvadāti pa jūras ceļiem. Turklāt 60% no bīstamajiem produktiem, kuri konfiscēti visā pasaulē, bija iegādāti tiešsaistē, un to mērķis bija ES.

Jauns potenciāls

“Pandēmija parādīja, cik ātri mēs varam dažādas jomas digitalizēt, ka tiešsaistē var pirkt un pārdot teju jebko. Diemžēl kovids viltoto un bīstamo preču tirdzniecībā pastiprināja jau pastāvošās tendences. Tas jo īpaši attiecas uz viltotām zālēm un citām augsta riska nozarēm, kur pārtrauktas piegādes ķēdes un pieprasījuma nobīdes radīja jaunu potenciālu noziedzīgai darbībai,” skaidroja Patentu valdes direktors Agris Batalauskis.

Jaunākajā žurnālā