Ivars Miķelsons, taktilā Brīvības pieminekļa autors

«Sajūta ir laba, jo beidzot neredzīgi cilvēki varēs uzzināt, kāds patiesībā izskatās Brīvības piemineklis,» saka Ivars Miķelsons.
Foto — Ieva Salmane

«Sajūta ir laba, jo beidzot neredzīgi cilvēki varēs uzzināt, kāds patiesībā izskatās Brīvības piemineklis,» saka Ivars Miķelsons. Foto — Ieva Salmane

Pirms daudziem gadiem Nacionālā vēstures muzeja ekspozīcijai vajadzēja miniatūrus arhitektūras objektus, tajā skaitā Brīvības pieminekļa atveidu, kāds nepieciešams, lai to varētu «apskatīt» neredzīgi cilvēki. Pieminekļa izveidošanu uzticēja tēlniekam Ivaram Miķelsonam, kurš radīja miniatūru ģipša pieminekli. Paralēli kādos dizaina kursos Ivars bija izstrādājis projekta pieteikumu, lai šo taktilo objektu varētu novietot pie Brīvības pieminekļa. Pasaulē tā ir ierasta prakse — ievērojamākās arhitektūras ēkas vai pieminekļus atveidot miniatūrā formātā, lai ar taustes palīdzību to varētu «redzēt» neredzīgi un vājredzīgi cilvēki. 

Arī fonda Nāc līdzās! vadītāja Sarma Freiberga daudzus gadus loloja sapni par iespēju neredzīgam cilvēkam «ieraudzīt» Brīvības pieminekli. Satiekoties tēlniekam un fonda vadītājai, kopējais projekts ieguva jaunu uzrāvienu. Šobrīd konceptuālu atbalstu projekta sākšanai devusi Brīvības pieminekļa un Rīgas Brāļu kapu padome. Tapusi arī 3D izdruka, kuru testējuši neredzīgi jaunieši, veikta modelēšana dabā, un turpinās saskaņošanas darbi.

Jaunākajā žurnālā