
«Zāģēšanas precizitāti mēra līdz pat milimetra simtdaļām. Mājās visi ir meistari, taču uzvara sacensībās ir nervu jautājums, tu satraucies, ka tiesneši tevi filmē, un tas, ko vari mājās izdarīt, vairs neskaitās,» stāsta pasaules čempions kokgāšanā Gatis Brencis. Foto no personīgā arhīva
Septembra beigās tieši savā 50. dzimšanas dienā smiltenietis Gatis Brencis Vīnē pasaules čempionātā kokgāšanā ieguva zelta medaļu kombinētās sagarumošanas kategorijā. Tā ir viena no vairākām disciplīnām, kurās dalībnieki startē.
«Tā ir ļoti tehniska disciplīna. Tev iedod septiņu grādu leņķī novietotu baļķi, un pēc starta signāla ar lēcienu meties klāt pie stumbra, kur sekundes desmitdaļā jānoorientējas un uz aci jāsāk zāģēt nulle grādu leņķī. Tas jādara gan no augšas, gan no apakšas panākot pēc iespējas labāku salaidumu,» viņš skaidro. «Tas tiek darīts uz ātrumu, Turklāt tiesneši nomēra, cik precīzi sanākuši visi leņķi nogrieztajām ripām. Skatās, cik precīzi salaists kopā. Man salaidums bija 1,43 un 1,53 mm.»
Lai to paveiktu, nepieciešama laba fiziskā, psiholoģiskā un tehniskā sagatavotība. Īpaši svarīga ir pareizi uzasināta motorzāģa ķēde, skaidro pasaules čempions. Vairums kokgāzēju mūsdienās izmanto dažādas iekārtas vai vismaz šablonus ķēžu asināšanai, taču Gatis to darot piecos dažādos leņķos «no rokas». Tā ir tehnika, kuru viņš pats eksperimentējot sācis izkopt, kad pirms 20 gadiem Latvijā viesojies bijušais pasaules kokgāšanas čempions no Zviedrijas, kurš labi izskaidrojis, kādas dažādas funkcijas vienlaikus ir jāpilda motorzāģa ķēdei.