Vai droši iet rapšos?

Rapšu lauks un bišu drava netālu no Kaives. No kreisās — bitenieks Māris Kreicbergs un lauksaimnieki Linards Selivanovičs un Agris Jurģis-Jurģītis.
Foto — Edmunds Brencis

Rapšu lauks un bišu drava netālu no Kaives. No kreisās — bitenieks Māris Kreicbergs un lauksaimnieki Linards Selivanovičs un Agris Jurģis-Jurģītis. Foto — Edmunds Brencis.

Pesticīdu lietošanā Latvijai ir otrais straujākais pieaugums Eiropas Savienībā. VARAM darba grupā nonākusi iniciatīva aizliegt miglošanu kilometra attālumā no lauku mājām, kas nozīmētu pesticīdu aizliegumu 97% lauksaimniecības zemju

Ir saulains piektdienas rīts. Rapšu lauks pie Kaives ciema dūc. Bitēm šis ir karstākais darba laiks. Tepat, lauka malā, brangu ozolu paēnī bitenieks Māris Kreicbergs noceļ viena stropa jumtu un ļauj mums ielūkoties bišu mājā. Šī drava ir tikai neliela daļa no viņa 800 saimju lielās bišu saimniecības, kas izvietota 45 vietās Kurzemē. 

Lielākā daļa bišu izmitinātas pie rapšu laukiem, jo pēc rapšu medus ir lielākais pieprasījums gan Vācijā, gan Skandināvijas valstīs, kur nonāk kurzemnieka medus. 

Šajā pavasarī, kad blakus esošais rapšu lauks tika nomiglots ar pesticīdiem, daļa bišu neatgriezās stropos. «Varētu novelt uz miglošanu,» saka Māris. Bet patiesībā pie tā bijuši vainojami laikapstākļi. Uz stundu, divām uzspīdējusi saulīte, tad atkal aukstums un vējš. Bites par ātru izskrēja no stropa pie tikko plaukstošajiem rapšu ziediem un atpakaļ vairs netika. «Kam nav zināšanu, var nodomāt — vakar te migloja, gan jau noindēja,» Māris noteic.

Jaunākajā žurnālā