Miljoni inovācijām

  • Gunita Nagle
  • 07.12.2016
  • IR
Biomedicīnas centra komanda, kas pētnieka Kaspara Tāra (ar acenēm)  vadībā strādā pie universālas pretgripas vakcīnas.

Biomedicīnas centra komanda, kas pētnieka Kaspara Tāra (ar acenēm) vadībā strādā pie universālas pretgripas vakcīnas.

Tuvākajos gados zinātnieki saņems vairāk nekā 200 miljonus eiro ES struktūrfondu projektos. Bet kas notiks pēc 2020. gada, kad šis finansējums izsīks?

Latvijā pret gripu vakcinējies tikai nepilns procents iedzīvotāju. Maz. Viens no galvenajiem iemesliem - ja Pasaules Veselības organizācijas speciālistiem neizdodas precīzi paredzēt nākamās sezonas vīrusa paveidu, no vakcīnas ir maza jēga. Universāla pretgripas vakcīna ir sapnis, ko gatavs piepildīt Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs. Šiem pētījumiem tuvākajos gados centrs saņems 1,2 miljonus eiro no Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF).

Šī vakcīna ir tikai viens konkrēts piemērs, kā nākamo gadu laikā Latvijas zinātnes attīstībā tiks ieguldīta ES fondu nauda un valsts līdzfinansējums - dažādi praktiskas ievirzes pētījumi līdz 2020. gadam saņems gandrīz 67 miljonus eiro. Vēl 115 miljoni eiro tiks zinātnisko institūtu infrastruktūras modernizācijai un nepilni 45 miljoni augstskolu kapacitātes celšanai tā sauktajās STEM programmās (dabaszinātne, tehnoloģijas, inženierzinātnes, matemātika). Kopsumma ir milzīga, salīdzinot ar finansējumu, ko zinātnes pētījumiem atvēl pati Latvija - kopš 2004. gada tas nav pārsniedzis astoņus miljonus eiro gadā. Tāpēc zinātnieki ir norūpējušies, kas notiks pēc 2020. gada - kā modernizēto infrastruktūru darbinās, kad ES fondu nauda beigsies?

Jaunākajā žurnālā