Kara balsis.* Anonīmā IT armija

  • Anastasija Ringis, speciāli Ir
  • 28.06.2023
  • IR
Ukrainas digitālās transformācijas ministrs Mihailo Fjodorovs.
Foto — Scanpix

Ukrainas digitālās transformācijas ministrs Mihailo Fjodorovs. Foto — Scanpix.

Jau pirmajās pilna mēroga iebrukuma dienās amerikāņu laikraksts The Washington Post prognozēja, ka tūlīt pat sāksies arī Krievijas hakeru masveida uzbrukumi Ukrainas infrastruktūrai. Tā arī notika. Piemēram, krievi izsita no darba ierindas satelīta operatora Viasat modemus, kurus izmantoja Ukrainas armija, kā arī mēģināja «nogremdēt» enerģētikas infrastruktūru.

Taču ne Krievijas, ne arī Rietumu analītiķi negaidīja, ka savas valsts digitālās infrastruktūras aizsardzībā brīvprātīgi iesaistīsies desmitiem tūkstošu ukraiņu programmētāju. Un, apvienojot spēkus, sāks koordinētus uzbrukumus agresora valsts infrastruktūrai.

«Nodarītais kaitējums dažkārt ir tik liels, ka Krievijas varas iestādes par šiem kiberincidentiem klusē, lai neietekmētu savas armijas morāli,» saka 29 gadus vecais A. (drošības apsvērumu dēļ neminam pilnu vārdu — red.). Viņš ir matemātikas olimpiāžu uzvarētājs, Kijivas Politehniskā institūta absolvents un kopš kara sākuma arī viens no tā dēvēto «balto hakeru» grupas koordinatoriem. Tieši viņa vadītā grupa esot iznīcinājusi Krievijas Valsts kases vadības sistēma, radot haosu armijas, izpildvaras, tiesībsargājošo iestāžu un valsts uzņēmumu finansēšanas mehānismā. «Kad sāk kavēties algas izmaksa krievu karavīriem, pie vainas nav tikai korumpētas amatpersonas, bet arī Ukrainas kiberkaravīri, kuri regulāri iznīcina maksājumu veikšanai nepieciešamo informāciju,» stāsta A. 

Jaunākajā žurnālā